Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیر مرکز آموزش و پژوهش آینده نگری و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان از تنزل نرخ تولید سرانه 15 به 21 کشوری از سال 79 تا 91 در این استان خبر داد.

شراره کاووسی عصر امروز در جمع مدیران دستگاه های اجرایی گیلان با اشاره به عملکرد اقتصادی استان در برنامه های سوم، چهارم و پنجم توسعه کشور اظهار کرد: نرخ رشد اقتصادی و درآمد سرانه در عملکرد اقتصادی گیلان بررسی شده است.

وی به روند پر از نوسان رشد اقتصادی گیلان در برنامه های سوم، چهارم و پنجم توسعه کشور اشاره کرد و افزود: سال های 83 تا 86 نرخ رشد مثبتی را تجربه کردیم و از سال 86 نرخ رشد روند نزولی را طی کرده است.

این مسئول با بیان اینکه اقتصاد گیلان نرخ رشد منفی در سال های 89 و 91 را تجربه کرده است، تصریح کرد: نرخ رشد اقتصادی استان در برنامه سوم 5.2 درصد بود و این نرخ در برنامه چهارم به 5.4 رسید اما در برنامه پنجم با نرخ رشد منفی مواجه شدیم.

مدیر مرکز آموزش و پژوهش آینده نگری و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، نرخ سرانه تولید در استان را دارای روند فزآینده ای خواند و بیان کرد: سال 79 در مقایسه با سال 91 فاصله بین سرانه تولید در استان روند افزایشی داشته است.

کاووسی به نرخ رشد منفی استان های گیلان و مازندران در سال 91 اشاره کرد و گفت: مازندران از نرخ رشد برخوردار بوده اما نرخ تولید سرانه ثروت بین سال های 79 تا 91 در گیلان از مازندران کمتر است.

وی با اشاره به رتبه 15 نرخ تولید سرانه گیلان در سال 79، خاطرنشان کرد: سال 91 نرخ تولید سرانه گیلان به 21 کشوری تنزل پیدا کرده است.

مدیر مرکز آموزش و پژوهش آینده نگری و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، نسبت سرمایه گذاری انجام شده به تولید در استان در سال 91 را 37 درصد خواند و یادآور شد: با توجه به افزایش رشد سرمایه گذاری انجام شده، نتوانستیم افزایش نرخ رشد اقتصادی را تجربه کنیم.

این مسئول با بیان اینکه بخش کشاورزی 11 تا 15 درصد از تولید گیلان را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: بخش صنعت 10 درصد، بخش ساختمان پنج تا 11 درصد و بخش خدمات در حوزه های عمده فروشی، حمل و نقل و مستقلات 60 درصد از سرانه تولید استان را به خود اختصاص دادند.

کاووسی 19 درصد از سرانه تولید گیلان را مربوط به عمده فروشی ذکر کرد و افزود: در بخش های تولیدی خوب عمل شده و با توجه به رشد 44 درصدی بخش خدمات، نرخ رشد اقتصادی استان تحت تاثیر این بخش است.

* نرخ بیکاری گیلان بالاتر از متوسط کشوری

مدیر مرکز آموزش و پژوهش آینده نگری و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با اشاره به اینکه متوسط نرخ بیکاری استان بالاتر از کشوری است، بیان کرد: ساختار مذکور نمی تواند در گیلان ایجاد شغل کند.

وی از آهنگ نرخ رشد منفی عملکرد بهره وری نیروی کار از نیمه برنامه چهارم توسعه کشور در گیلان خبر داد و تصریح کرد: نوسان بالای نرخ رشد، نرخ بالای بیکاری و بهره وری پایین در نیروی انسانی باید در استان بررسی شود.

کاووسی برنامه های عمرانی، جامع ملی و ساختاری را سه حالت برنامه ریزی برشمرد و گفت: دسترسی نداشتن به آمار و اطلاعات تفصیلی و جامع از مشکلات برنامه توسعه گذشته بود.

* جلب مشارکت نخبگان ویژگی برنامه ششم توسعه کشور

مدیر مرکز آموزش و پژوهش آینده نگری و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با اشاره به ویژگی های برنامه ششم توسعه کشور، خاطرنشان کرد: قرار گرفتن سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در طرح ریزی برنامه ها، جامعیت برنامه با نگرش ویژه به موضوع های خاص، شناخت صحیح عوامل ایجاد حرکت توسعه، پایبندی به قانون و پیش بینی ضمانت اجرایی برنامه و جلب مشارکت نخبگان و اندیشمندان از ویژگی های برنامه مذکور است.

وی تدوین برنامه ششم توسعه کشور را شامل محتوا، ساختار و فرآیند خواند و یادآور شد: آنچه در برنامه ششم توسعه اهمیت دارد این است که نهادهای توسعه ای در کشور ایجاد نشده است.

کاووسی با تاکید بر ارائه یک نظام اجرایی برنامه ای در گیلان، اظهار کرد: نظام مذکور در سه سطح شورای برنامه ریزی و توسعه استان، ستاد راهبردی برنامه و تلفیق برنامه و تشکیل 12 کارگروه طبق مصوبه هیئت دولت است.

مدیر مرکز آموزش و پژوهش آینده نگری و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان از تشکیل 34 انجمن تخصصی در راستای کارگروه های مذکور در استان خبر داد و افزود: برنامه ششم توسعه کشور تا نیمه نخست سال 95 در دستور کار اصلی استان ها و شهرستان ها است و باید سند توسعه مناطق را تهیه کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه عملیاتی تهیه سند توسعه گیلان در نیمه نخست سال 95 اجرایی می شود، تصریح کرد: تهیه برنامه ششم توسعه نیازمند یکسری ابزارها است.

کاووسی تدوین برنامه را نیازمند جدول داده و ستانده دانست و بیان کرد: پیشنهاد می شود جدول مذکور در گیلان تهیه شده و به عنوان یکی از اسناد و اطلاعات در برنامه ششم توسعه استفاده شود.

مدیر مرکز آموزش و پژوهش آینده نگری و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان بر ایجاد سامانه ارزیابی و رصد برنامه ششم توسعه استان تاکید کرد و گفت: سامانه مذکور در زمان اجرای برنامه باید ارزیابی و رصد شود. / منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان