Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل پزشکی قانونی گیلان گفت: گیلان رتبه چهارم مسمومیت را در کشور دارد.

مهدی قربانی ثمین پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران خبرگزاری ها با ارائه آماری از فعالیت پزشکی قانونی گیلان در هفت ماه امسال اظهار کرد: طی این مدت زمان 50 هزار نفر در بخش معاینات پزشکی قانونی مراجعه کرده و مورد معاینه قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه یک هزار و 100 جسد در مدت مذکور معاینه شدند، افزود: این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد کاهش دارد.

مدیرکل پزشکی قانونی گیلان از جان باختن 389 نفر در تصادفات رانندگی این استان در مدت مذکور خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5.1 درصد کاهش دارد.

وی سهم موتورسواران و عابران پیاده در تصادفات رانندگی را بیشتر از دیگر موارد عنوان کرد و افزود: موتورسواران 38 درصد و عابران پیاده 31 درصد سهم کشته شدگان حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده اند.

قربانی ثمین به آمار غرق شدگان در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: در نیمه نخست امسال 50 نفر در دریا غرق شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19.4 درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه تمام غرق شدگان خارج از طرح سالم سازی دریا بودند، تصریح کرد: بیشترین آمار غرق شدگان مربوط به انزلی و رشت بود.

این مسئول دو مورد از غرق شدگان را در شهریورماه امسال عنوان کرد و ادامه داد: 58 درصد غرق شدگان غیربومی و 42 درصد بومی بوده است.

وی تصادفات مرگبار مربوط به رانندگی در خانم ها را با کاهش ذکر کرد و افزود: در مدت مذکور آمار کشته شدگان تصادفات رانندگی در خانم ها 27.7 درصد و آقایان شش درصد کاهش داشته است.

قربانی ثمین سقط 178 مورد جنین را از دیگر موارد در مدت مذکور بیان کرد و یادآور شد: این میزان سقط جنین نسبت به مدت مشابه سال گذشته 35 درصد رشد داشته است.

وی مشکلات ژنتیکی را از جمله عوامل سقط جنین در مادران باردار ذکر کرد و گفت: در مدت مذکور 38 مورد مرگ و میر ناشی از مسمومیت در گیلان رخ داد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18 درصد کاهش داشته است.

مدیر پزشکی قانونی گیلان با بیان اینکه این استان رتبه چهارم را در مرگ و میر ناشی از مسمومیت دارد، خاطرنشان کرد: امسال مسمومیت با قرص برنج 36 مورد بوده است.

وی مرگ و میر ناشی از استنشاق گاز منوکسید کربن در سال گذشته را 11 نفر اعلام کرد و یادآور شد: سال گذشته این نوع مرگ و میر 55 درصد افزایش داشته است.

قربانی ثمین از بررسی 70 پرونده پزشکی در کمیسیون های پزشکی قانونی خبر داد و متذکر شد: در مدت مذکور 70 مورد پرونده قصور پزشکی بررسی شد که در نهایت 26 مورد منجر به صدور نظریه کارشناسی و 44 مورد رای برائت شد.

وی کمبود نیروی متخصص در پزشکی قانونی گیلان را یکی از مشکلات برشمرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان