Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان با بیان اینکه رتبه هجدهم استان در توسعه صادرات غیرنفتی جایگاه گیلان نیست، گفت: استانی که پتانسیل های فراوانی بویژه در بندرانزلی با پیشینه طولانی و منطقه آزاد دارد، این جایگاه برایش قابل قبول نیست.

محمدعلی نجفی روز پنجشنبه در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی با اشاره به اهمیت ضرورت توسعه منطقه آزاد انزلی افزود: ساخت مجتمع بندری کاسپین فرصت مهم برای توسعه صادرات است.

وی بر ضرورت توسعه هرچه بیشتر گیلان تأکید کرد و گفت: با اجرایی شدن برجام شرایط توسعه صادرات را در گیلان همانند سراسر کشور بیش از پیش خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در کنار بندرانزلی، منطقه آزاد با ظرفیت های بسیار بالا در حال توسعه و توسعه صادرات غیر نفتیگسترش است، خاطرنشان کرد: تاکید رئیس جمهوری در بازدید از طرح توسعه مجتمع بندری کاسپین در سفر به گیلان، این بود که منطقه آزاد انزلی همچون دیگر مناطق آزاد تجاری، باید مرکز مهمی برای صادرات کشور باشد.

استاندار گیلان افزود: با توجه به تاکید رئیس جمهوری ساخت مجتمع بندری کاسپین فرصت مهم برای توسعه صادرات است.

نجفی با تأکید بر تشکیل جلسات نظارتی با کمک دستگاه های امنیتی درخصوص عوارض گمرکات گفت: وزیر راه و شهرسازی در این خصوص بینش بزرگی دارد و قطعاً همکاری می کند و بنادر استان درخصوص فرصت هایی که برای بنادر ایجاد شود، پیگیری های لازم را انجام دهد.

وی افزود: باید تلاش شود در بحث توسعه صادرات، از بخش خصوصی حمایت کنیم و همه دستگاه ها موظف هستند بدون توجه به مسائل بخشی و درونی، با نگاه کلان استانی و ملی، به بحث توسعه صادرات کمک شایان توجهی کنند.

در ادامه این جلسه رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی نیز با مقایسه عملکرد بنادر ایران در شمال کشور اظهار داشت : استان گیلان باید با افزایش ظرفیت های بندری و ریلی و ضمن فعالسازی کریدورها از جمله کریدور نوستراک و چین - آکتائو - انزلی ، نسبت به افزایش سهم گیلان در حمل و نقل و ترانزیت دریایی در دریای خزر اقدام کند.

رضا مسرور خاطرنشان کرد: یکی از دلایل افزایش بار و کشتی در بنادر، میزان پسکرانه ای بنادر است و باتوجه به اهمیت حمل و نقل و تجارت در ایجاد اشتغال استان، با احداث مجتمع بندری کاسپین که پسکرانه مناسبی دارد و قوانین و مزایای مناطق آزاد از جمله معافیت های قانونی اعلام می شود این بندر در توسعه استان در آینده نقش فراوانی ایفا خواهد کرد.

مدیرکل گمرک بندرانزلی و ناظر گمرکات استان نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از روند صادرات و واردات استان گفت : صادرات استان در هفت ماه امسال ، 280 هزار تن کالا به ارزش اقتصادی 176 میلیون دلار است که در حال حاضر رتبه استان در صادرات 18 است.

 محمد شهبازی با اشاره به اینکه در صادرات چمدانی 26 درصد افزایش داشته ایم، افزود: در کالاهای چمدانی استان به ارزش 10 میلیون دلار صادرات داشته ایم./ منبع : روابط عمومی استانداری

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان