Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : همانطور که کارشناسان دانشگاهی در برنامه تلویزیونی مذکور گفته اند؛شهر رشت از زیر ساخت های لازم برای توسعه برخوردار نیست ...

قریب دو ماه از آغاز اجرای پروژه BRT در خیابان امام خمینی رشت می گذرد. اجرای این پروژه که از یک پشتوانه کارشناسی برخوردار نبود، بلافاصله مورد اعتراض اهالی و اصناف دو سوی خیابان امام خمینی واقع و توسط برخی از کارشناسان و مطبوعات متعهد و مردمی مورد ارزیابی و نقد قرار گرفت اما به رغم انتظار از صدا و سیمای گیلان (که علی القاعده باید در انعکاس و ارزیابی اخبار و مسائل روز استان پیشگام باشد) .پس از گذشت زمان طولانی، این موضوع را با حضور شهردار مورد بررسی قرار داد. با این حال موضوع مهمی که همچنان چالشی بزرگ فیمابین شهرداری و شهروندان است، شایسته بود با اطلاع قبلی شهروندان و مشارکت آنها بررسی می شدکه چنین اتفاقی هم نیفتاد.

نگارنده که خود به طور ناقص برنامه تلویزیونی فوق الذکر را از شبکه باران مشاهده کرده است، لبخند شهردار را در پاسخ به نصیحت مجری برنامه که "لطفا درختان شهر را دیگر قطع نکنید" واقعا تلخ و تمسخرآمیز تلقی و توجه ایشان را به نکات زیر جلب می نماید؛

آقای شهردار؛ شما گفتید که سرانه فضای سبز رشت حدود سه متر است در حالی که سرانه فضای سبز برخی از شهرهای کشور به 24 متر هم می رسد. این در حالی است که اگر نهال ها را در هر نقطه از استان گیلان بیندازید،خودبه خود رشد می کنند و مثل شهرهایی مثل شیراز و اصفهان و ...نیاز چندانی به مراقبت ندارند. با این حال (شما که درخت نمی کارید) چگونه به خودت اجازه دادی تا به صورت محرمانه و شبانه و به دور از چشم مردم، درختان خیابان امام خمینیرا قطع کنی؟.

شما که کاشتن و افزودن نهال و افزایش فضای سبز را در اولویت نداری، چرا برای قطع درختان پنجاه ساله (و بلکه بیشتر)در میدان سید جمال الدین اسد آبادی (سبزه میدان) نقشه می کشی. واقعا اگر اعتراض مردمی و ترس از دریافت کارت زرد افکار عمومی نبود، اکنون اثری از درختان سبزه میدان باقی مانده بود ؟!

مجری برنامه تلویزیونی مذکور، تنها اثر باقی مانده از شما در دور اول شهرداری رشت را ساخت پیاده راه فرهنگی در خیابان اعلم الهدی اعلام کرد.

اگر چه ما نیز ممکن است در ساخت برخی پیاده راه ها با شما موافق باشیم، اما پیاده راهی که شما ساخته اید؛ اولا برای مردم رشت خیلی گران تمام شده و ازعناصر فرهنگی هم خالی است. ثانیا آیا مبلغ 5/3 میلیاردی که اعلام کرده اید، وجدانا صرف همان یکصد متر شده است؟ ما که هر چقدر چرتکه زدیم به یک میلیارد هم نرسید. مگر هزینه چند مجسمه و چند حوضچه کوچک و چیزی حدود هزار متر مربع سنگفرش بانضمام یک قلاب ماهیگیری(که سیمش را بریده اند) و یک چتر(که شکسته) 5/3 میلیارد می شود ؟ بهتر نیست یکبار دیگر حساب می کردید، شاید صفرهای برخی از فاکتورها زیادی باشد.

به هر حال شما اجازه ندارید به دلخواه خودتان از جیب مردم هزینه کنید البته ما همان موقع هم درمورد هزینه های انجام شده تردید کرده و از سازمان بازرسی و استانداری خواستیم بررسی کنند (اما نکردند). اگر کمی دیگر روی آن مبلغ می گذاشتید و پل روگذر فلکه توشیبا را می ساختید،آیا بهتر نبود. وجداناً ساخت پیاده راه مذکور که خود در افزایش ترافیک سایر خیابانها نیز مؤثر بوده و جنابعالی لوح یاد بود آن را بنام خود نوشته ای و بخشی از افتخارات خود می دانی،وجداناً  ضروری بود. آیا ضروری تر از آن چیزی به نظر شما نرسید ؟

شهردار محترم! همانطور که کارشناسان دانشگاهی در برنامه تلویزیونی مذکور گفته اند؛شهر رشت از زیر ساخت های لازم برای توسعه برخوردار نیست، شما هنوز هم توانایی جمع آوری آب های سطحی خیابان های شهر را ندارید و تصور می کنم بخاطر نزول باران در روزهای اخیرتن شما لرزیده است. این درحالی است که هنوز فصل زمستان و زمان باران های آزاردهنده فصلی نرسیده است.

اساساً با عنایت به پیش بینی زمستان سخت و بارش باران های طوفانی (از سوی وزارت نیرو) برای این مشکلات چه خواهید کرد ؟ آیا هفته گذشته آبگرفتگی مغازه ها و خانه های شهرک حمیدیان را دیدید ؟ آیا خود را در برابر آشفتگی مردم مسئول می دانید؟

در شرایطی که دو رودخانه بزرگ رشت که با اختلاف سطح از خیابان های رشت و با عمق حداقل 10 متر از بیخ گوش شما می گذرد، آیا هدایت آبهای سطحی به این رودخانه ها واقعاً  کار دشواری است ؟ چرا برای همیشه این مشکل را رفع نمی کنید؟ چرا با الگو گیری از شهر تهران، شبکه ای از کانال های کوچک را (شبیه خیابان ولی عصر تهران) در حاشیه خیابان های نقاط آسیب پذیر رشت احداث نمی کنید تا با هر بارانی قلب شهروندان ما به تپش نیفتد؟ به رغم آنکه اراضی شهر رشت عمدتا کشاورزی است و به همین دلیل گسترش افقی شهر با محدودیت مواجه است، چرا همچنان از توسعه عمودی شهر ممانعت می کنید ؟ در ماجرای اجرای پروژهBRT  ،برای آنکه اعتراضات منطقی شهروندان را نشنوی، گوش های خود را از پنبه پر کردی.

دوست عزیز از مقامات کرمانشاه سؤال کنید چرا پروژهBRT  (به رغم کم هزینه بودن) دراین کلانشهر اجرا نشده است؟ آیا علتی جز کم عرض بودن خیابان های مورد نظر داشت. چرا با رفتارهای خودسرانه،مردم رشت را در کام مرگ می اندازی؟ آیا می توانی آمار تصادفات و مرگ و میر دو ماهه اخیر خیابان امام خمینی را که بدلیل اجرای پروژهBRT  اتفاق افتاده است، اعلام کنی؟ مسئولیت این کشته ها با کیست ؟

آقای محترم! تو که حقوق خود را از محل عوارض و درآمدهای صنوف مختلف می گیری، چطور می توانی گلوی اصناف را بفشاری و منافع آنها را نبینی/! چطور می توانی مردم شهر را به زحمت بیندازی و در برابر نگرانی و ناراحتی آنها لبخند پبروزی بزنی؟!

آقای شهردار! در افکار عمومی شنیده می شود برخی از معابری که باز و یا بسته می شود متضمن منافعی برای بعضی از مدیران شهرداری است! پس مراقب باشید تا توسط اطرافیانتان وارد چاهی نشوید که بازگشت ناپذیر شود. حتما می دانید همه کسانی که قبلا در شهرداری و شورای شهر رشت گرفتار طمع کاری خود شدند ابتدا نمی خواستند و یا نمی دانستند وارد چه بازی کثیفی شده اند.

آقای شهردار! شهر ما بزرگ است و مسائل آن بزرگتر، لطفاً خودسرانه تصمیم نگیرید (حتی اگر پشت شما به مراجع قدرت گرم باشد) چون حامیان شما هم در برابر اراده مردم کوچکند. شما فقط باید اثبات کنید که خدمتگذار شهروندان هستید نه سرور آنها. پس دربرابر اراده مردم تسلیم باشید وگرنه فقط سه ماه مانده است تا چوب خط شما برای رسیدن به میانگین مدت خدمت شهرداران رشت پر شود.

آقای شهردار! شما که از کمبود بودجه برای اجرای طرح های بزرگ می نالید، چطور می شود که برای حدود یک ساعت، 30 میلیون تومان پول بی زبان مردم را به یک خواننده می دهید؟ آیا بهتر نیست از این ولخرجی ها صرف نظر کنید (البته از سایر ولخرجی های شما خبر نداریم).

آقای شهردار! در روزگاری نه چندان دور رودخانه های گوهر رود و زرجوب آوازه بلندی داشته و به شهر رشت اعتباری ویژه می بخشید. آیا می دانید این رودخانه ها حالا در نقش کانال فاضلاب عمل می کنند؟ می دانید اگر به آنها توجه شود چقدر در گذران اوقات فراغت شهروندان و اشتغال جوانان و جذب توریست و ... مؤثر خواهد بود؟ حتما نمی دانید چون اگر می دانستید حتما تاکنون احیاء رودخانه های درون شهری را شروع کرده بودید و با احیاء آنها، کلان شهر مظلوم را آبادتر می نمودید.

آقای شهردار! بخاطر آسفالت کوچه ها و خیابان های شهر از شما ممنونیم اما بخاطر خودکامگی در اجرایپروژهBRTو بی توجهی نسبت به رودخانه های درون شهری و بافت های فرسوده شهر، همچنین بخاطر پیچیده کردن مشکلات ترافیکی و ... نسبت به عملکرد تو معترضیم.

وقتی خودتان تصمیم می سازید و خودتان تصمیم می گیرید و به اجراء در می آورید و به نظر منتقدین هم توجه نمی کنید، نتیجه همین می شود. ای کاش راه دانشگاه را یاد می گرفتید و از نظرات اساتید عمران و معماری و شهرسازی و ... استفاده می کردید. اگر جای شما بودم از شهرداران 30 سال اخیر رشت برای تعیین نقشه راه رشد و توسعه کلانشهر رشت کمک می گرفتم و از نظرات آنها در اتاق فکر شهرداری بهره می بردم. طبیعی است که شورای شهر هیچ عقد اخوتی با شما ندارد زیرا نگاه آنها به اراده و آرای مردم است. بدیهی است چنانچه آنها بیش از حد با شما مدارا و مسامحه کنند، مردم با آنها مدارا و مسامحه نخواهند کرد. پس مراقب باش تا کارت زرد دیگری نگیری!

اینک شورای شهر رشت باید بپذیرد که نماینده گروه کوچکی از مردم است و نمی تواند شخصی را (که فکر می کند عقل کل است) به مردم تحمیل کند. باید او را مهار کند و اختیاراتش را محدود سازد تا بیش از این فریاد اعتراض عمومی بلند نشود.

اگر شورای محترم شهر رشت، مردمی و عادل باشد، نه تنها در مورد استیضاح و عزل شهردار تردید نمی کند بلکه طی تصمیمی شجاعانه رأی بر عدم کفایت خود نیز می دهد و به صورت دسته جمعی استعفا می کند و در آن صورت نام خود را به نیکی در تاریخ ثبت می کند.

متأسفانه نشریات محلی ما عموما خاموشند و نظری ندارند و همانند بسیاری از دستگاههای نظارتی که باید علی القاعده مو را از ماست بیرون بکشندو وکیل الرعایا باشند، وکیل الدوله هستند و بدین ترتیب خطاکاران (بدون آنکه بترسند و یا شرم کنند) به رفتارهای ناصواب خود ادامه می دهند. اگر رسانه های عمومی (اعم از مطبوعات و صدا و سیما) به وظیفه و مسئولیت ذاتی خود عمل می کردند، اکنون وضع شهر ما در همه زمینه ها بهتر از این بود، که هست.

در برنامه تلویزیونی مورد اشاره از اراده خود برای افزایش درآمد شهرداری تا ده سال آینده(از 200میلیارد تومان فعلی به 7500 میلیارد تومان)حرف زده ای! اما نگفتی چنین چیزی چگونه محقق خواهد شد؟ مگر چه گلی سر مردم زده ای که توقع داری طی ده سال آینده،توسط اصناف و شهروندان محترم 35 برابر مبلغ فعلی عوارض پرداخت شود. از مردم رشت به پاس کدام خدمت انتظار چنین لطف بزرگی را داری؟

آقای شهردار! بی تردید نمره شما از اهالی و اصناف خیابان مرکزی شهر(خیابان امام خمینی) مردودی است، اگر بخواهی همین سیاست ها را در خیابان های سعدی و بیستون و ... هم به اجراء درآوری، چگونه می خواهی در ادامه راه، سرت را بلند کنی و اساسا در چنین وضعی از چه کسانی توقع 35 برابر شدن عوارض خدمات شهری و صنفی را خواهی داشت؟

آقای محترم! برای کاهش بار ترافیک شهر رشت باید به تدریج خیابان های مرکزی شهر و جاده کمربندی فعلی رشت (شهید بهشتی، خرمشهر و قلی پور) را به مونوریل مجهز کنی تا ظرفیتی جدید برای جابجائی شهروندان بوجود آید، در آن صورت هزینه های انجام شده تا 50 سال آینده شهر ما را بیمه می کند.

بدیهی است برخلاف تصمیم غیر کارشناسی شما، استفاده از بی آر تی (بخاطر محدودیت ها، مزاحمت ها و موانع مربوط به آن) کم ثمر بوده و بمنزله اتلاف بیت المال است و اصرار شما بر اجرای آن بمنزله آب در هاون کوبیدن است.

آقای شهردار! خیلی از کارهایی که انجام داده و یا می دهی، دارای اولویت کمتری از کارهایی است که باید انجام شود اما نمی شود.

دوست عزیز! شما دوبار به صندلی شهرداری رسیده ای؛ به راستی چه کار کم نظیری کرده ای؟ کدام موزه را ساخته ای؟ کدام فرهنگستان را بر پا کرده ای؟ کدام پارک و یا بوستان را اضافه کرده ای؟ کدام اثر با ارزش را بر جا گذاشته ای؟ کدام چشم انداز خردمندانه را برای رشت ترسیم کرده ای؟

از چند روز پیش طرح ترافیک را در معابر اطراف خیابان امام خمینی شروع کرده و به زخمی که ایجاد کرده بودی، باز هم نمک پاشیدی. به نظر می رسد که به پیامد هیچکدام از اقدامات خود نمی اندیشی ، فکر می کنم ترمز بریده ای و یا اساسا ترمز را نمی شناسی! به همین دلیل (تا همه چیز خراب نشده) باید کارت زرد و حتی کارت قرمز شورای شهر (به تأسی از شهروندان رشتی) از آستین این شورا خارج شود.

آقای شهردار! این روزها مدیریت شما تداعی کننده تصمیم گیری های خلق الساعه رئیس جمهور سابق است که یک روز درب سازمان برنامه و بودجه را می بست و روز دیگر سیاست های پولی را به بانک مرکزی دیکته می کرد، اما در اینجا جایش از آن نظر خیلی خالی است که پیجاندن گوش مدیران ناکارآمد و آزارگر مردم را به خوبی می دانست.

دوست عزیز! شهر رشت اساساً طرح ترافیک لازم ندارد (مگر در روزهای خاصی از سال). کافی است چند تا از معابر را باز کنی و در چند نقطه از شهر پل زیر گذر و یا روگذر بسازی، والسلام . اگر در این روزها ترافیک شهر به صورت کم سابقه ای سنگین شده است، حاصل سوءِ مدیریت و معلول رفتار غلط شماست . بالا غیرتاً این بازی ها را تمام کنید و شجاعانه به اشتباهات خود اقرار کنید و از مردم رشت بخاطر آزاری که داده اید عذر خواهی نمائید.

آقای شهردار! براساس فرمایش شاعر نیک گفتار (سعدی شیرازی) که ملهم از آیه مبارکه قرآن مجید است؛

من آنچه شرط بلاغ است با تو می گویم                   تو خواه از سخنم پند گیر خواه ملال

اما می دانیم که کیش شخصیت و خودشیفتگی، گاهی با آدم آنچنان می کند که نمی داند چه می کند و در آن صورت باید گفت: "گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من / آنچه البته به جائی نرسد فریاد است"

مگر آنکه پسر حرف گوش کنی شوی و حرف های حساب را بپذیری... والسلام

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان