Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان از اختصاص 300 میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت تسهیلات ضروری مصوب سفر رئیس جمهوری به استان خبر داد.

محمدعلی نجفی عصر شنبه در پنجمین کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری گیلان ، با بیان این مطلب اظهار کرد: برغم همکاری بانک ها ، بخشی از این تسهیلات که رقم های ناچیزی را شامل می شود، هنوز به صورت کامل به همه متقاضیان پرداخت نشده که باید عملیات پرداخت تسریع شود.

وی ادامه داد: در سال جاری حدود هشت هزار میلیارد ریال اعتبار از مصوبات سفر دولت به گیلان در بخش دولتی برای طرح های عمرانی تعریف می شود.

استاندار گیلان افزود: به طور قطع، تسهیلات بانکی مصوب این سفر برای بخش های سرمایه گذاری غیردولتی محقق خواهد شد که نیازمند توجه ویژه بانک ها به بخش خصوصی است.

گیلان ، بیست و ششم و بیست و هفتم فروردین ماه امسال، میزبان دولت تدبیر و امید در پانزدهمین سفر استانی بود.

وی در ادامه سخنان خود، به گزارش های مرکز آمار و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مبنی بر کاهش بیکاری و بهبود فضای کسب و کار در استان اشاره و اضافه کرد: پیشرفت هایی که طی دو سال اخیر حاصل شده، قابل اعتنا بوده است.

نجفی با بیان اینکه تشکیک در آمارهای رسمی، فضای دلسرد کننده ای برای اشتغالزایی ایجاد می کند، گفت: با زیر سوال بردن مراجع رسمی، زمینه بی اعتماد مردم به مراکز تصمیم گیری فراهم می شود.

وی بر ضرورت تقویت بخش تعاون در استان تأکید و تصریح کرد: با توجه به اعلام رضایت مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اقدامات صورت گرفته در گیلان، باید رشد و توسعه در بخش اشتغال و تعاون را افزایش دهیم.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه این آمارها به معنی حل کامل مشکلات مردم و بیکاری نیست، افزود: تمام توجه ما بر روی افزایش فرصت های سرمایه گذاری و بهبود کسب و کار است و امیدواریم با این فرصت های ایجاد شده، بتوانیم دل مردم استان را در خصوص کاهش بیکاری شاد کنیم.

رئیس کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری گیلان همچنین ادامه داد: فرصت های شغلی فراوانی در بخش های دولتی، غیردولتی و بانک های دولتی و خصوصی استان ایجاد شده که در سامانه رصد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ثبت نرسیده است.

وی گفت: به طور قطع سهم استان گیلان در اشتغال ایجاد شده بعد از احصای این آمارها ، افزایش می یابد. وی با اشاره به اهتمام و تلاش رسانه های استان برای رونق بخش سرمایه گذاری اظهار کرد: بعضی از سایت ها در خصوص نگرانی سرمایه گذار منطقه حیران آستارا در بخش سرمایه گذاری تله کابین و سورتمه این منطقه مطالبی منتشر کرده بودند که در تماس تلفنی با این سرمایه گذار، او اعلام کرد که با قوت در جهت شتاب در بهره برداری آن اقدام می کند.

در سال 1390 فعالیت دهکده گردشگری حیران در زمینی به مساحت 9 هکتار با راه اندازی تله کابین و بخش هایی نظیر هتل چهار ستاره ، رستوران ، کافی شاپ ، سورتمه و پیست کارتینگ آغاز شد.

در نیمه خردادماه امسال نیز هم زمان با برگزاری دومین جشنواره گیاهان دارویی، سورتمه یک هزار و 500 متری حیران با حضور استاندار گیلان و جمعی از مدیران کل استان افتتاح شد.

میر صادق سیدی مدیرعامل دهکده گردشگری حیران عصر امروز (شنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در آستارا از ادامه روند فعالیت سورتمه ریلی حیران به عنوان طولانی ترین سورتمه ریلی شمال کشور خبر داد و گفت: هیچ گونه حکمی مبنی بر قلع و قمع و تخریب سورتمه ریلی حیران صادر نشده و طی چند سال گذشته، دهکده گردشگری حیران همواره از حمایت های بخش دولتی برخوردار بوده و انتشار اخباری مبنی بر تخریب این سورتمه صحت ندارد.

حیران ، دهستانی در 30 کیلومتری آستارا و در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع است.

* رتبه اول گیلان در بهبود فضای کسب و کار

غلامعلی جعفرزاده عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در کارگروه اشتغال گیلان نیز در پنجمین کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان بیان داشت: طبق اعلام مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، گیلان رتبه اول را در بهبود فضای کسب و کار به دست آورده است.

وی ادامه داد: کسب این موفقیت برای مردم گیلان بسیار حائز اهمیت است و با این رتبه که حاصل تلاش مدیریت ارشد استان است، اعتماد سرمایه گذار برای ورود به استان افزایش می یابد.

وی افزود: زمانیکه آمارهای این استان در این زمینه منفی بود، عده ای مدام به آن تکیه می کردند اما هم اکنون که این آمارها بهبود یافته، آن را زیر سئوال می برند که این مسئله، ناامنی سرمایه گذاری را موجب می شود.

* ایجاد افزون بر 15 هزار فرصت شغلی جدید در گیلان

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی گیلان نیز در این جلسه گفت: از ابتدای امسال تاکنون، 15 هزار و 228 شغل جدید در استان ایجاد شده است.

محمود ایزددوست افزود: براساس آمار ، سازمان صنعت، معدن و تجارت ، اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و جهاد کشاورزی گیلان بیشترین سهم را در اشتغالزایی در استان طی این مدت داشته اند..

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان