Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: احیای صنعت نوغانداری و فرهنگ پرورش کرم ابریشم در دستور کار این مرکز قرار دارد.

علی اصغر داداش پور روز شنبه در حاشیه جلسه کارشناسی تبیین فرصت های سرمایه گذاری در بخش نوغانداری افزود: هدف احیای نوغانداری در کشور ایجاد فضای لازم برای پرورش حداقلی در همه استان ها و توسعه پرورش کرم ابریشم به عنوان یک شغل جانبی ، خانگی و مکمل است.

وی اظهارداشت: برای توسعه صنعت نوغانداری کشور و احیای فرهنگ پرورش کرم ابریشم علاوه بر تعامل و همراهی بانکی باید ردیف های اعتباری مخصوصی برای سهم نوغانداری دیده شود و با آموزش و توانمندسازی روستاییان و برای تولید اصولی و مناسب با بهره وری بالا باید الگوهای جدید نوغانداری معرفی شوند.

وی توانمندسازی و سازماندهی نوغانداران در قالب تشکل های مردم نهاد و ترویج مباحث نوین نوغانداری را از جمله برنامه های مرکز توسعه نوغانداری ذکر کرد.

وی یادآورشد: در سال 1379 در کشور 200 هزارجعبه نوغان تولید می شد که با افول این صنعت این میزان در سال جاری به 29 هزار جعبه کاهش یافته است که این مرکز قصد دارد نوغانداری را با اقبال مردمی ، همراهی و تفکر گروهی احیا کند.

داداش پور با اشاره به اینکه در کشور 14 هزار و 500 هکتار توتستان وجود دارد یادآوشد: در سال جاری 16 استان کشور به پرورش کرم ابریشم اشتغال داشتند.

وی با تاکید در استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در پرورش کرم ابریشم ، اظهار داشت: مقدمات تولید تخم نوغان آماده شده و نگرانی در توزیع آن برای سال آینده وجود ندارد به همین دلیل تولید نهال برای احیای توتستان ها و کشت در مناطق مستعد جزء برنامه های این مرکز قرار دارد.

وی تصریح کرد: تولید یک میلیون نهال توت برای سال آینده در دستور کار قرار دارد تا با نگاه فراگیر نسبت به بازسازی و بهسازی توتستان های کشور اقدام شود.

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: برای حمایت از نوغانداران ، اعطای تسهیلات بانکی از جمله مواردی است که بدنبال می شود و با هماهنگی هایی که صورت گرفته این تسهیلات برای بازسازی تلمبارها و توتستان ها در اختیار مردم قرار می گیرد.

وی یادآورشد: برای اقبال از نوغانداری باید تولید نهاده ها با پرداخت یارانه ها به مردم پرداخت شود و برای محصولات نهایی حاصل از پیله های تولیدی اعم از فرش و انواع البسه بصورت زنجیره کامل برنامه ریزی شود.

وی خاطرنشان کرد: با اینکه ایران عضو کمیسیون بین المللی نوغانداری است ولی از فناوری های روز چندان بهره مند نیست و با استفاده از مکانیزاسیون در حوزه نوغانداری می توان از فرصت های بین المللی استفاده کرد.

داداش پور اظهارداشت: سال گذشته در گیلان حدود 366 تن پیله تر ابریشم از 12 هزار و 750 جعبه نوغان بدست آمده است.

وی افزود: برای حمایت از نوغانداری 116 نفر در گیلان برای دریافت تسهیلات ویژه نوغانداری از طریق سازمان جهادکشاورزی گیلان به صندوق کار آفرینی و امید معرفی شده اند .

به گفته وی ایران امسال با تولید 145 تن نخ ابریشم رتبه هشتم جهانی را بدست آورد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان