Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان گفت: 650 میلیارد تومان از معوقات بانکی گیلان در اختیار کارخانه های چای و 300 میلیارد تومان در اختیار سه شرکت است.

طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی شاخص بهبود فضای کسب و کار  گیلان در 16 فصل به مدت 48 ماه در چهار سال گذشته رتبه نخست را کسب کرده و این امر نشان می دهد فضای استان برای سرمایه گذاری آرام و فراهم است.

فضای مناسب برای ورود سرمایه گذاران موجب تشویق برای مشارکت در اجرای طرح ها در گیلان شده و این امر با همکاری بانک ها می تواند روند بهتری داشته باشد.

*تفاوت معنادار منابع و مصارف بانک های گیلان

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به منابع 10 هزار و 400 میلیارد تومانی بانک های دولتی و نیمه دولتی در استان اظهار کرد: بانک های گیلان تاکنون 14 هزار و 200 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند و در اختیار مردم و شرکت هاست.

محمدحسین اصغریان به تفاوت معنادار منابع و مصارف بانک ها در گیلان اشاره کرد و افزود: مبلغ 3 هزار و 800 میلیارد تومان بیشتر از منابع بانک ها تسهیلات پرداخت شده و به معنای جلو افتادن مصارف از منابع بانک ها در استان است.

وی با بیان اینکه 4 هزار و 500 میلیارد تومان از تسهیلات پرداختی از خط اعتباری بانک مرکزی در گیلان استفاده شده است، تصریح کرد: منابع بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات پاسخگو نبود ضمن اینکه در طرح آمایش صنعتی منابع بانک صنعت و معدن به تنهایی کفایت نمی کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان پرداخت تسهیلات در حوزه کشاورزی استان را با کمک دولت ذکر کرد و گفت: اگر خط اعتباری بانک مسکن در پرداخت تسهیلات بانک ها را کم کنیم تراز بانک های گیلان مثبت است.

وی با اشاره به اینکه تنها نکته منفی برای بانک ملی است، بیان کرد: تسهیلات پرداختی بانک مذکور از منابع آن بیشتر است و این امر ناشی از بلوکه شدن بخشی از منابع بانک ملی در حوزه کارخانه های چای بوده و از زمان اصلاح ساختار چای در 12 سال گذشته است.

اصغریان منابع بلوکه شده بانک ملی در بخش چای را قابل توجه دانست و اظهار کرد: اگر حتی نیمی از مطالبات بانک از تشکل های چای یا منابع دیگر به نحوی وصول شود تراز عملکرد بانک ملی گیلان مثبت می شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان با بیان اینکه مثبت شدن تراز بانک ها دارای فرآیند خوبی برای استان است، تصریح کرد: تراز مثبت بانک ها موجب پرداخت تسهیلات جدید به مردم می شود.

وی به رویه کنونی پرداخت تسهیلات بانکی در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: طبق ماده 11 قانون رفع موانع تولید در استان را دنبال می کنیم و به معنای تقسیط و استمهال دوباره بدهی واحدهای تولیدی است.

اصغریان اضافه کرد: اگر منابع نسبت به مصارف بانک ها افزایش پیدا کند می توانیم بانک ها را تشویق به پرداخت تسهیلات جدید به بخش صنعت و ... کنیم.

این مسئول، با اشاره به رکود موجود در کشور و بسیاری از کشورهای جهان، بیان کرد: لازمه خروج از رکود وجود نقدینگی در واحدهای تولیدی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان به ترمیم وضعیت بانک های استان نسبت به سال های گذشته اشاره کرد و گفت: بانک های گیلان با جایگاه مطلوب فاصله دارند و نیاز است تلاش بیشتری انجام دهند.

وی خواستار ارائه مدل های جدیدتر با ابزارهای بهتر برای تشویق مردم برای سپرده گذاری نقدینگی در سیستم بانکی شد و اظهار کرد: بانک ها باید در وصول مطالبات معوق تلاش کنند و این امر نیازمند همکاری مشترک دستگاه های اجرایی با بانک ها است.

*شناسایی بدهکاران دانه درشت بانکی گیلان

اصغریان به تشکیل کارگروه اقتصادی در راستای ستاد تدابیر ویژه اقتصادی دولت در گیلان اشاره کرد و افزود: بدهکاران دانه درشت بانکی استان توسط کارگروه مذکور شناسایی می شوند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندارد گیلان با بیان اینکه 560 میلیارد تومان از معوقات بانکی استان مربوط به 111 نفر است، تصریح کرد: نیمی از بدهی یک هزار و 330 میلیارد تومانی به بانک های گیلان در اختیار افراد مذکور است.

وی به بدهی 370 میلیارد تومانی 10 شرکت به بانک های گیلان اشاره کرد و گفت: در فاز نخست باید بتوانیم معوقات 10 شرکت مذکور را به بانک ها برگردانیم و پس از آن به دنبال 90 درصد بعدی باشیم.

*یک هزار و 330 میلیارد تومان معوقات بانکی گیلان

اصغریان معوقات بانکی گیلان را یک هزار و 330 میلیارد تومان دانست و خاطرنشان کرد: 10 هزار و 200 میلیارد تومان منابع بانک های استان است و فاصله 13 درصدی بین منابع و معوقات بانکی گیلان وجود دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان میانگین نرم جهانی منابع نسبت به مصارف بانک ها را کمتر از شش درصد عنوان کرد و یادآور شد: نسبت منابع و مصارف بانک ها در کشورهای توسعه یافته کمتر از میانگین نرم جهانی است.

وی با تاکید بر کاهش معوقات بانکی گیلان به نصف، اظهار کرد: بسیاری از دستگاه ها در مورد مذکور مسئول نیستند و یک استثنا موجب شده بدهی بانک های استان بالاتر از میانگین نرم جهانی باشد و آن مسئله چای است.

*نیمی از معوقات بانکی گیلان مربوط به چای است

اصغریان نیمی از معوقات بانکی گیلان را مربوط به چای عنوان کرد و افزود: از سال 1380 بدهی 160 میلیارد تومانی کارخانه های چای باقی مانده و اکنون به 650 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و باید فکری برای این حوزه داشته باشیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان با اشاره به اینکه اگر معوقات بانکی کارخانه های چای برطرف شود به نحوی مشکل بانک ها از بین می رود، بیان کرد: کارخانه های چای در قالب قرارداد چهارجانبه بین سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بانک ملی به عنوان پرداخت کننده تسهیلات، کارخانه و سندیکاها و تشکل های صنعت چای تسهیلات دریافت کردند و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به نحوی تضمین بازپرداخت کارخانه های چای را تضمین کرده است.

وی ادامه داد: طبق توافق انجام شده و تعهد سازمان مدیریت و برنامه ریزی می توان معوقات چای را از سرفصل معوقات بانکی گیلان خارج کرد تا بانک ها زیر فشار نباشند.

اصغریان خواستار محاسبه معوقات چای از منابع ملی شد و تصریح کرد: دولت هر طور می خواهد مطالبات مذکور را دریافت کند اما در آمار معوقات بانکی گیلان محاسبه نشود.

*75 درصد معوقات بانکی گیلان در اختیار چای و 3 شرکت

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان با بیان اینکه اگر به گونه مذکور عمل شود می بینیم سیستم بانکی استان عملکرد بدی نداشته است، خاطرنشان کرد: اگر معوقات چای، دو واحد صنعتی و یک واحد بازرگانی را از سیستم بانکی گیلان خارج کنیم 75 درصد از معوقات بانکی استان از بین می رود.

وی بدهی دو واحد صنعتی و یک شرکت بازرگانی به بانک های گیلان را 300 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: 650 میلیارد تومان معوقات چای است.

اصغریان با اشاره به اینکه در مجموع 950 میلیارد تومان بدهی چای و سه شرکت صنعتی و بازرگانی به سیستم بانکی گیلان است، یادآور شد: اگر بدهی مذکور را از معوقات یک هزار و 330 میلیارد تومانی بانک های استان خارج کنیم مبلغ 400 میلیارد تومان باقی می ماند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان بدهی مذکور در مقابل 10 هزار میلیارد تومان منابع بانک های استان را چهار درصد خواند و اظهار کرد: عدد مذکور مطابق با استانداردها است و باید تلاش کنیم مسئله چای و سه شرکت بدهکار را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه وضعیت شرکت بازرگانی بدهکار به سیستم بانکی گیلان مشخص شده است، تصریح کرد: دارایی و املاک شرکت مذکور به نفع بانک عامل ضبط شده و بانک در حال نقد کردن بدهی خود است.

اصغریان به ضبط اموال یک شرکت صنعتی بدهکار به سیستم بانکی در گیلان اشاره کرد و افزود: در حال مذاکره با شرکت سوم هستیم تا بتوانیم مشکل آن را برطرف کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان برطرف کردن معضل معوقات کارخانه های چای را نیازمند عزم ملی خواند و بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید در زمینه مذکور ورود کنند و اگر این اتفاق بیفتد گیلان می تواند در مورد معوقات بانکی عملکرد خوبی داشته باشد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان