Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی آخرین جزئیات بررسی اخذ کارمزد از دارندگان پایانه های فروشگاهی در کارگروه مربوطه را اعلام کرد و گفت: برخی بانک ها بابت هزینه ارسال پیامک ۵ هزار تومان می گیرند.

داوود محمدبیگی در مورد آخرین بررسی های صورت گرفته در بانک مرکزی برای اخذ کارمزد از دارندگان کارتخوان های فروشگاهی گفت: پیش از این بسته ای در این زمینه توسط بانک مرکزی تدوین و قرار شد برای تصویب نهایی و اجرایی شدن به شورای پول و اعتبار ارسال شود.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی افزود: شورای پول و اعتبار مصوبه ای در این زمینه به صورت کلی صادر کرد و در پی آن بانک مرکزی کارگروهی را برای بررسی جزئیات بیشتر اخذ کارمزد از پذیرندگان دستگاه های کارتخوان فروشگاهی تشکیل داد. وظیفه این کارگروه این است که قیمت تمام شده تراکنش ها را محاسبه و مبالغ نهایی را به شورای پول و اعتبار برای تصویب ارائه دهد و در حال حاضر در این مرحله قرار داریم.

وی با بیان اینکه بررسی های کارشناسی بانک مرکزی و کارگروه مذکور نشان می دهد که در سرویس های مختلف ممکن است مبالغ متفاوت باشد، تصریح کرد: سرویس ها و ابزارهای مختلف و امکاناتی که برای ارائه خدمات به مشتری به کار می رود، متفاوت است، به عنوان مثال در حوزه پیامک برخی بانکها سالانه ۵ هزارتومان از مشتریان بابت ارسال پیامک هزینه دریافت می کنند؛ این در حالی است که بانک مرکزی به آنها اعلام کرده نرخ دریافت کارمزد رقم ۲۵ تومان بعلاوه هزینه ارسال پیامک است.

محمدبیگی ادامه داد: برخی از این بانک ها که چنین مبلغی از مشتریان اخذ می کنند، خصوصی و برخی دولتی هستند اما تمام این بانک ها این کارمزد را نمی گیرند اما به هر حال ارسال پیامک به مشتری برای بانک ها هزینه دارد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: واقعیت این است که بانک ها و بانک مرکزی باید به نقطه ای برسند که یک مبلغ مشخص برای هر یک از این ابزارهای خدماتی مشخص کنند اما این کار، کار ساده ای نیست.

محمدبیگی با اعلام اینکه نتیجه بررسی کارگروه مذکور تا پایان امسال همه چیز را در مورد نرخ کارمزدهایی که از دارندگان کارتخوان ها اخذ خواهد شد را مشخص می کند، افزود: در سال آینده موضوع دیگر که مورد توجه بانک مرکزی نیز است، بحث اتصالات بانک های ایران به سوئیچ ها و بانکهای بین المللی است و این موضوع به طور قطع بر روی کارمزدهای کارتخوان ها تاثیرگذار است.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر مقدمات این کار با بانک ها آغاز شده است، خاطرنشان کرد: آنچه که مهم است، این است که در بحث خدمات بانکی باید به یک سیاستگذاری واحدی براساس استانداردها در این مجموعه برسیم و این سیاستگذاری باید به نحوی باشد که مورد عتاب و خطاب سایر دستگاه ها و بخش ها قرار نگیریم.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با اشاره به اتفاقات سال گذشته در بحث دریافت کارمزد از کارت خوان ها، گفت: با وجود اتفاقاتی که سال گذشته افتاد، بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور کماکان معتقدند سرویس هایی که در حوزه پرداخت ها و خدمات بانکی ارائه می شود، نیازمند دریافت و افزایش کارمزد است اما متاسفانه با مقاومت هایی روبرو شد، زیرا فرهنگسازی که باید در این زمینه ایجاد می شد، صورت نگرفته بود.

این مقام مسئول در بانک مرکزی ادامه داد: بسیاری از مردم تصورشان بر این است که باید خدمات بانکی را به صورت رایگان دریافت کنند و علت اصلی آن این است که تاکنون بانک ها به دلیل رقابت با یکدیگر، خدمات بانکی را رایگان به مشتریان خود ارائه می کردند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر شورای پول و اعتبار بررسی بیشتر این موضوع را دوباره به بانک مرکزی تفویض کرده است، تصریح کرد: در این سیاستی که بانک مرکزی باید اعمال کند، هم منافع پذیرندگان و هم منافع مشتریان باید رعایت شود. نکته دیگر این است که با توجه به اینکه در حال حاضر پذیرندگان ما به هیچ عنوان آمادگی پرداخت کارمزد را ندارند، بانک مرکزی معتقد است که این کار باید گام به گام صورت گیرد.

محمدبیگی ادامه داد: شاید بانک مرکزی کاری که باید انجام دهد، این باشد که با فرهنگ سازی و اعلام مزایای پرداخت کارمزد برای پذیرندگان و مشتریان و اینکه این موضوع باعث بهبود کارآیی شبکه، کاهش هزینه بانک ها و ارائه راحت تر تسهیلات خُرد بانک ها به مشتریان می شود، فضا را برای اخذ کارمزد آماده کند.

به گفته وی، در حال حاضر گرچه امکانات اجرای این طرح وجود دارد اما باید منتظر آماده سازی فضا و شرایط باشیم، این در حالی است که بانک مرکزی اعتقاد دارد با باز شدن فضا و ورود شرکت هایی مثل ویزا، مستر و اتصال به سوئیچ های بین المللی که دور نخواهد بود، این فرهنگ منتقل خواهد شد و قطعا تا آن زمان بانک مرکزی اقداماتی را در این زمینه انجام می دهد، منتهی این اقدامات باید به گونه ای باشد که کلیه ذی نفعان در این شبکه از کلیه مزایایی که از این طریق در اختیارشان قرار می گیرد، واقف باشند و اطلاع رسانی و فرهنگسازی بانک مرکزی در پی این شرایط خواهد بود و به دنبال آن هم اقدامات لازم برای پیاده سازی این سیاست در شبکه انجام خواهد شد.

وی در مورد زمان اجرایی شدن سیاست اخذ کارمزد از کارت خوان های فروشگاهی گفت: با توجه به تغییر رفتار مشتریان، شاید بانک مرکزی بین ۶ ماه تا یک سال آینده روی این قضیه به نتیجه نهایی برسد و در این مدت زمان اقداماتی را آغاز کند، این در حالی است که هم اکنون با بانک ها در این زمینه وارد مذاکره شده ایم.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی تصریح کرد: بانک مرکزی هیچ نفعی از کاهش یا افزایش کارمزدها نمی برد. تنها نگرانی و دغدغه بانک مرکزی، فرهنگ مردم است، زیرا با ورود شرکت هایی مثل ویزا و مستر باید مطمئن باشید که هیچ گونه خدمات رایگان از طریق آنها ارائه نخواهد شد و پذیرندگان باید برای این موضوع آماده باشند، این در حالی است که این قضیه در جذب توریست تاثیرگذار است. بانک مرکزی گرچه نفعی نمی برد اما به خاطر مردم وارد این قضیه می شود.

وی با اشاره به اینکه در اخذ کارمزدها این بانک ها هستند که منافع اصلی را به دست می آورند، تصریح کرد: در مدت اعلام شده باید یک انسجام در مجموعه نظام بانکی در این زمینه صورت گیرد./ منبع : مهر

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان