Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : علیرغم اینکه شهرداری عوارض مشخصی بابت (زباله) از شهروندان وصول می نماید این روزها اهالی محدوده شهرداری منطقه 5 رشت از انباشت زباله در محل سکونت شان که سلامتی آنان را تهدید می کند شدیدا گلایه دارند .

از سوی دیگر مدت 15 روز است در بخشی از محدوده شهردار ی منطقه یک زباله خشک جمع آوری نمی شود و این امر باعث رونق کاسبکارانی است که به جمع آوری انواع زباله و قابل بازیافت اشتغال دارند فرصت مناسبی است تا جستجوی پرسودی داشته باشند .

اگرچه این سود متوجه قشر خاص است ولی همین سودجویان باعث بهم ربختن بسته های زباله خشک شهروندان در کوچه ها و پخش آن در سطح معابر می شوند که چهره کوچه ها را زشت می نماید .

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت که باید بعنوان یکی از اعضای سیاستگزار و ناظر عالی امور شهری به جای اینکه در خصوص این نواقص چاره اندیشی کند برای پوشاندن ضعف مدیریتی شورا در نهایت بی تفاوتی دانسته های مردم را به آنان متذکر می شود !

محمد حسین واثق کارگر نیا ، عضور شورای اسلامی شهر رشت در گفتگو با فارس ضمن مسئول دانستن شهرداری های مناطق در جمع آوری زباله های حوزه استحفاظی می گوید : شهرداری های مناطق برای این کار به صورت حجمی با شرکت های مربوطه قرارداد می بندند و باید پاسخگو باشند !

نکته 1 : البته جناب ایشان نمی گویند شهرداری تا کنون به چه کسی و یا در چه موردی پاسخگو بوده تا در این مورد پاسخگو باشد !  آیا ایشان این حرف را باید به رسانه و شهروندان بگوید یا به شهردار !؟ شهرداری به ایشان که عضو شورا هستند پاسخگو هست تا به شهروندان پاسخگو باشد !؟

این عضو شورا معتقد است با توجه به اینکه موضوع زباله با بهداشت شهروندان سر و کار دارد کسی اجازه ندارد در بحث جمع آوری زباله شهروندان کوتاهی نماید .

نکته 2 : این کشف شهود عضو محترم شورا حرف مردم هم هست ولی سوال اینجاست : چه کسی باید حافظ و منافع حقوق شهروندان باشد ؟ اگر این مورد کوتاهی نیست چه نامی می توان بر آن گذاشت ؟

اسفبارتر اینکه این عضو شورای ضمن تاکید این مهم که شهرداری رشت باید به تعهدات خود درباره شهروندان عمل نماید از بیان یک نکته مهم کلیدی کوتاهی نمی کند و آن اینکه : تاخیر در پرداخت حقوق شرکت های حجمی که مسئولیت جمع آوری زباله های شهر رشت را به عهده دارد یکی از دلایل بروز چنین مشکلاتی است.

وقتی این عضو شورا به اتفاق دیگر برخی از اعضای دیگر پروژه های پیاده راه سازی و بی آر تی را تصویب می کردند آیا از وضع مالی و در آمدی شهرداری اطلاع نداشتند ؟

آیا حضرات برای شهردار اولویت های شهری را ترسیم یا تذکر و یا توصیه نکردند ؟

بنظر می رسد جا دارد آقایان : جعفرزاده ، تامینی و لاهوتی (نماینده معین رشت) بعنوان حامیان بی چون و چرای شهردار رشت به این سوال پاسخ بگویند : اولویت اول شهرداری باید پیاده راه سازی و بی آر تی باشد یا جمع آوری زباله ؟ اصلا جمع آوری زباله خانگی در شهر بعهده کیست ؟

وقتی شهرداری نمی تواند بدهی خود به پیمانکاران را پرداخت نماید آیا اجرای پروژه های سنگین و هزینه بر عقلایی است ؟

4

3

2

1

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان