Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : معاون امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: حوادث جاده ای، سومین عامل مرگ و میر در کشور است.

سعید نمکی روز شنبه در اولین همایش کشوری یادبود قربانیان حوادث جاده ای در مجتمع فرهنگی تفریحی زیباکنار رشت افزود: ایران در بخش حوادث ترافیکی در کشورهای شرق مدیترانه بعد از لیبی، دومین کشور و در دنیا رتبه هشتم را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان ثبت 9 هزار و هفت مورد فوت در صحنه حادثه در اثر حوادث جاده ای طی شش ماه اول امسال در کشور اظهار کرد: این تعداد فوت شده تنها مربوط به فوتی های ثبت شده در صحنه حادثه است اما با پیگیری، به آمارهای بسیار غم انگیزتری می رسیم.

معاون امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور خاطرنشان کرد: ایران جزو کشورهایی است که تقریبا بالاترین آمار را در زمینه حوادث و سوانح به ویژه حوادث ترافیکی دارد.

وی بیان داشت: متاسفانه 5 . 22 درصد از افرادی که در حوادث جاده ای دچار مرگ و میر و معلولیت می شوند، در گروه سنی 21 تا 30 و از نیروهای مولد جامعه هستند.

وی با تاکید بر این مطلب که همه بایستی برای جلوگیری و کاهش تلفات ناشی از بلایا و سوانح به ویژه حوادث ترافیکی تلاش کنیم، اضافه کرد: متاسفانه در طول همه این سال ها تمرین نکرده ایم ، عمری نشستیم که شاید زلزله و طوفان بیاید یا نیاید، با مدیریت بدون انسجام نمی توان مشکلی را در کشور مرتفع کرد.

نمکی با بیان اینکه در زمینه پیشگیری و کنترل حوادث جاده ای به جز هماهنگی و گردهم آمدن همه دستگاه ها راه دیگری نداریم، یادآور شد: نه تنها در بخش مدیریت تروما بلکه در بسیاری از بیماری های غیرواگیر همه بایستی در خدمت هم باشیم.

وی با ضرورت اهمیت تدوین برنامه ای ملی خاطر نشان کرد: بایستی برنامه ملی تدوین کنیم که با اقتصاد ، فرهنگ و اقلیم ما سازگار باشد، ما نمی توانیم به دنبال کپی برنامه های کشورهای دیگر باشیم.

وی در رابطه با سیستم تروما و اهمیت آن تصریح کرد: برای این مهم بایستی یک برنامه کشوری تدوین و تمام دستگاه ها نیز برای این حرکت بسیج شوند.

وی اظهار کرد: استان های دارای مرکز تحقیقات تروما جاده ای شامل گیلان، تبریز، شیراز، یزد و کاشان بایستی با برگزاری نشست ، این برنامه کشوری را تدوین و یک مرکز جمع آوری اطلاعات تهیه کنند.

معاون امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی پیشنهاد داد تا این برنامه در گیلان به عنوان پایلوت زیر نظر استاندار به عنوان رییس شورای پیشگیری و مدیریت آغاز شود.

وی با بیان اینکه بایستی بزودی برنامه ای عملی داشته باشیم و اصل آن را نیز بر آموزش بگذاریم، اظهار کرد: اولین بحث جدی ما توجه به آموزش و ارائه آموزش های لازم است زیرا کمترین هزینه و بیشترین فایده را دارد.

اولین همایش کشوری یادبود قربانیان حوادث جاده ای، روز شنبه در مجتمع فرهنگی تفریحی زیباکنار رشت برگزار شد.

این همایش کشوری به مناسبت روز جهانی یادبود قربانیان حوادث جاده ای ، از سوی مرکز تحقیقات تروما جاده ای دانشگاه علوم پزشکی با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی و استانداری گیلان برگزار شد.

سومین یکشنبه نوامبر هر سال از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با عنوان روز جهانی یادبود قربانیان حوادث جاده ای نامگذاری شده و «بیایید هم اکنون به حوادث جاده ای نه بگوییم» شعار امسال این همایش است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان