Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان گفت: با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید و فرصت های به وجود آمده، اهتمامی جدی به تقویت روابط با جمهوری آذربایجان داریم.

دکتر محمدعلی نجفی روز یکشنبه در آستانه سفر به جمهوری آذربایجان، با اشاره به فرصت مناسب ایجاد شده برای استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه ایران در حاشیه دریای خزر پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اظهار کرد: فرصت مناسبی برای استان گیلان به دلیل داشتن پتانسیل مرزهای دریایی و زمینی و علاقمندی بین تاجران و صاحبان صنایع و مدیران بنگاه های اقتصادی بوجود آمده تا بتوانند تعاملات سازنده و ارتباط قوی بین گیلان با کشورهایی همچون جمهوری آذربایجان برقرار کنند.

وی به فراز و نشیب های ارتباط بین استان گیلان و جمهوری آذربایجان اشاره و بیان کرد: با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید برای گسترش ارتباطات و رفع موانع ارتباطاتی با همسایگان، تلاش دستگاه دیپلماسی و ایجاد معاونتی تحت عنوان معاونت اقتصادی در وزارت کشور، اقدامات خوبی طی دو سال اخیر برای گسترش این ارتباط ها انجام شده است.

استاندار گیلان ادامه داد: تاکنون دو سمینار مشترک بین سفیران و استانداران به همت وزارت امور خارجه و با میزبانی وزارت کشور برگزار شده که بنده نیز از طرف استان های حاشیه خزر به نمایندگی از استانداران، در آن جلسه سخنرانی کردم.

 وی همچنین با یادآوری سفر ماه گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به گیلان و آذربایجان به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان افزود: در این اجلاس، تفاهمنامه مشترکی بین دو طرف برای گسترش همکاری ها به امضا رسید که در روزهای آینده، در کمیسیون مشترک در تهران، جمع بندی می شود.

نجفی به نمونه هایی از برنامه های پیشنهادی برای گسترش همکاری ها بین گیلان و آذربایجان اشاره و اضافه کرد: اتصال خط ریلی دو کشور از طریق راه آهن رشت - آستارا از طرف گیلان، یکی از این موضوعات مهم است که به صورت جدی، پیگیر آن هستیم.

وی حذف روادید برای تسهیل رفت و آمد و کاهش هزینه تاجران را یکی دیگر از اقدامات در دستور کار عنوان و با اشاره به اینکه این اقدام به صورت یک طرفه از سوی جمهوری اسلامی ایران انجام شده، تصریح کرد: بازرگانان ما مشکلاتی دارند که باید برای دریافت روادید سفرهای چند روزه به تهران داشته باشند و در نوبت دریافت روادید، چندین هفته یا چندین ماه در انتظار باشند حال اینکه برای توسعه تجارت و تسهیل در رفت و آمد تاجران، حذف دریافت روادید را پیگیری می کنیم.

استاندار گیلان ایجاد بازارچه مرزی را از دیگر اقدامات ذکر کرد و گفت: به دنبال برنامه های وسیعی برای راه اندازی بازارچه مدرن هستیم که این موضوع بایستی عملیاتی شود و مصوبه دولت نیز برای تقویت بازارچه های مرزی است.

وی فعالیت شبانه روزی گمرک و تبادل فرهنگی و دانشجویی بین گیلان و آذربایجان را از دیگر موضوعاتی عنوان کرد که در سفر به جمهوری آذربایجان پیگیری می شود.

دکتر نجفی با اشاره به تجربه های خوب گیلان در زمینه تولید و فرآوری محصول چای گفت: در آن سوی مرز نیز استان لنکران آذربایجان، سابقه تولید چای دارد و شنیده ایم در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستند که علاقمند هستیم در این زمینه، همکاری هایی داشته باشیم.

وی به اهمیت برقراری پرواز هواپیمایی مستقیم از گیلان به آذربایجان اشاره و اظهار کرد: با وجود نزدیکی راه به جمهوری آذربایجان، در حال حاضر رفت و آمد به سختی انجام می شود چون پرواز مستقیم از گیلان برای آذربایجان نداریم و با توجه به اینکه امکانات پروازی هواپیمایی آذربایجان هم خوب است، می توانیم این پرواز را برای رشت - باکو - آستاراخان نیز به طور مشترک برقرار کنیم.

وی همچنین از آمادگی گیلان برای برقراری خط حمل و نقل کالایی و مسافری دریایی خبر داد و گفت: هم اکنون مسافران بسیاری از استان های اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی هستند که ارتباطاتی با آن طرف دارند و علاقمند به سفر دریایی هستند.

استاندار  با یادآوری فعالیت کشتی میرزاکوچک خان در گیلان ادامه داد: پیش از این، این کشتی چند سفر دریایی هم انجام داد و استقبال خوبی هم از آن شد اما به دلیل فرسودن شدن، این مراودات به تدریج کمرنگ شد ولی در حال حاضر، این آمادگی برای برقراری خط حمل و نقل دریایی وجود دارد.

وی گفت: در همین راستا، پایانه دریایی انزلی را در اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان دایر کرده ایم که با امکانات مناسب، بسیار مجهز و زیبا ، آماده پذیرا شدن کشتی های مسافربری، تفریحی و تندرو است.

دکتر نجفی همچنین از برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی صنعت، ساختمان ، انرژی و خدمات مهندسی جمهوری اسلامی ایران با محوریت استان گیلان در باکو خبر داد و گفت: در این نمایشگاه، 37 شرکت حضور دارند که 20 شرکت از گیلان است.

 وی خاطرنشان ساخت: گیلان در مصالح ساختمانی به ویژه سیمان، تولیدات پتروشیمی، رادیاتور و صنایع سلولزی فرصت های بسیار مناسبی دارد.

دکتر نجفی همچنین وجود مناطق آزاد تجاری انزلی و آستارا را از دیگر فرصت های مناسب در گیلان خواند و افزود: در سفر پیش رو به جمهوری آذربایجان، تلاش می کنیم موانع و تنگناهای توسعه بازرگانی دو کشور را رفع و تراز تجاری را به روند مثبت برسانیم.

استاندار گیلان در رأس هیأتی، فردا (دوشنبه) عازم باکو پایتخت جمهوری آذربایجان می شود. دیدار با تاجران و بازرگانان، حضور در نمایشگاه صنعت، ساختمان ، انرژی و خدمات مهندسی جمهوری اسلامی ایران و برگزاری نشست هایی با مقامات این کشور، از جمله برنامه های سفر سه روزه وی به آذربایجان است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان