Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ازدستگیری وتسلیم عوامل حمله به پایگاه میراث فرهنگی تالش خبرداد.

رضاعلیزاده در تشریح این خبر اظهار داشت: شهرستان تالش از جمله نقاط استان گیلان است که آثار باستانی بسیاری را در دل خود جای داده و بخش اعظمی از هویت این دیار را شامل می شود.

وی، آقاولر تالش را از مناطق برجسته در حوزه باستانشناسی خواند که متاسفانه تعدادی ساخت و ساز غیر مجاز در آنصورت گرفته و یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با طرح دعوی در مراجع قضایی توانسته حکم قلع و قمع ابنیه های غیر مجاز در این منطقه را اخذ نماید.

علیزاده با اشاره به اخطارهای قضایی متعدد و درخواست تخریب ابنیه های غیرمجاز توسط مالکان، خاطر نشان نمود: در پی صدورحکم قلع و قمع از سوی مقام قضایی و لزوم اجرای این حکم توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، کارکنان پایگاه میراث فرهنگی شهرستان تالش با همکاری عوامل انتظامی شهرستان و نماینده دادگستری برای اجرای حکم به محل اعزام شدند که بخاطر رخدادن برخی مشکلات اجرای حکم را به تعویق انداختند.

این مسئول گفت : با تعویق اجرای حکم در تاریخ مقرر و فرصت دهی مجدد به صاحبان ابنیه های غیرمجاز، بعد از گذشت چند ساعت عده ای از ذینفعان حکم با در دست داشتن سلاح سرد به پایگاه میراث فرهنگی شهرستان تالش حمله کردند و با خسارت به اموال دولتی و تهدید کارکنان این پایگاه با قمه سعی در ایجاد رعب و وحشت نمودند.

وی، با بیان این که جراحت شدید یکی از کارکنان پایگاه میراث فرهنگی تالش از ناحیه دست حاصل بی تدبیری متهمان پرونده بوده است، به سرعت عمل و جدیت عوامل انتظامی در دستگیری خاطیان اشاره نمود و گفت: با دستورمقام قضایی شهرستان 4متهم به اتهام محاربه دستگیر و دیگر متهمان خود تسلیم قانون شدند .

علیزاده با بیان این که حفاظت از میراث فرهنگی گیلان گامی در راستای حفظ اصالت استان است، افزود : متاسفانه در سالهای گذشته برخی افراد که امروز از کمرنگ شدن عملکرد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان سخن به میان می آورند، در زمان تصدی خود با صدور مجوزهای ساخت و ساز در محوطه تاریخی تالش، موجبات بی ضابطگی های مذکور را فراهم آورده اند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خواستار حمایت همه جانبه شهروندان و مسئولان برای حراست از هویت تاریخی نقاط مختلف استان شد و بیان داشت: توسعه فرهنگی نسلهای آینده در گرو انتقال داشته های غنی و با اصالت امروز است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان