Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : سخنگوی قوه قضاییه گفت: نکته قابل تأمل آن است که هیچ کدام از دستگیرشدگان از یک گروه تروریستی نیستند و شاخه هایی از گروه های تکفیری اند که از بیرون از کشور تغذیه و عمدتاً توسط آمریکا حمایت می شوند، البته تحقیقات در خصوص دستگیرشدگان اخیر ادامه دارد.

حجت الاسلام محسنی اژه ای در ادامه نشست امروز در پاسخ به سؤالی در خصوص آخرین آمار ارائه شده از بدهکاران بانکی که در سال گذشته اعلام شد اظهار داشت: در حال حاضر آخرین گزارشات از میزان معوقات بانکی و بدهکاران بزرگ بانکی را مطالعه نکرده ام ولی طبق آخرین اخبار برخی از بدهکاران با استمهال از بانک های مربوطه ترتیبی برای پرداخت معوقات خود اتخاذ کردند و عده ای نیز به دنبال عدم پرداخت معوقات بانکی بازداشت شدند. البته تعدادی نیز نسبت به تسویه معوقات بانکی اقدام کرده اند ولی در حال حاضر عدد و رقم دقیقی از این موضوع در دست من نیست.

وی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی و دیگر بانک ها باید نظارت بیشتری در اعطای تسهیلات بانکی داشته باشند، گفت: متأسفانه در برخی اوقات کارشناسان بانک ها توجه لازم را نسبت به کارشناسی وثایق بانکی ندارند و در برخی موارد نیز با تبانی اقدام به درج قیمت کارشناسی بیش از قیمت واقعی وثایق می کنند، حتی در موردی که در خاطر من است قیمت کارشناسی ملکی بیش از 20برابر قیمت واقعی آن اعلام شده بود که به نظر می رسد با توجه بیشتر بانک ها و نظارت بر اعطای تسهیلات، شاهد چنین مواردی نخواهیم بود.

اژه ای در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص ارزیابی خود از وضعیت امنیتی کشور به دنبال تهدیدات احتمالی گروه های تروریستی و آخرین وضعیت دستگیر شدگان چند گروه تروریستی اخیر اظهار داشت: خوشبختانه وضعیت امنیتی کشور و سیستم اطلاعاتی و مرزبانی ما بسیار خوب است و قرارگاه های استان های مرزی در آمادگی کامل به سر می برند ولی این بدان معنا نیست که می توان دشمن را کوچک و ضعیف قلمداد کرد و از این رو باید همواره هوشیاری لازم را در برابر تهدیدات احتمالی داشت.

وی ادامه داد: در خصوص دستگیری های اخیر نیز نکته قابل تأمل آن است که هیچ کدام از دستگیر شدگان از یک گروه تروریستی نیستند و شاخه هایی از گروه های تکفیری اند که از بیرون از کشور تغذیه شده و عمدتاً توسط آمریکا حمایت می شوند، البته تحقیقات در خصوص دستگیر شدگان اخیر ادامه دارد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص بازداشت اخیر خبرنگاران نیز گفت: اطلاعات جدیدی در دست نیست ولی تأکید می کنم تمام دستگیر شدگان خبرنگار نیستند.

وی افزود: بخش عمده ای از تحقیقات اولیه پرونده تعدادی از دستگیرشدگان به انجام رسیده و با توجه به اظهارنظر مسئولان پرونده، در صورت امکان ارسال جداگانه پرونده متهمان به دادگاه، پرونده دستگیر شدگان به صورت جداگانه به دادگاه ارسال می شود.

اژه ای در خصوص آخرین وضعیت تحقیقات در مورد حادثه منا نیز اظهار داشت: وزارت خارجه پیگیر موضوع است و این حادثه را از طریق مراجع عربستان و کمیته مشترکی که در این خصوص تشکیل شده پیگیری می کند.

سخنگوی قوه قضائیه تأکید کرد: البته برخی ها موضوع ربوده شدن تعدادی از مفقودان و زنده بودن آنها را مطرح کردند که در این خصوص نگرانی جدی وجود دارد، از این رو باید وزارت خارجه با حساسیت بالایی موضوع را پیگیری کند چرا که در صورت صحت چنین ادعایی موضوع کاملاً فرق می کند و بحث تنها به ضعف سیستم اجرایی عربستان در تأمین امنیت حجاج خلاصه نمی شود. البته مدعیان ربوده شدن برخی از مفقودان قرائن و شواهدی را نشان داده اند که در حال حاضر موضوع در حال بررسی است.

وی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده مدیران بانک های مسکن و صادرات در پرونده فساد بزرگ 3هزار میلیاردی گفت: طبق آخرین اخباری که من از این پرونده داشتم رسیدگی به پرونده مدیران این بانک ها ادامه داشته و بعید می دانم رسیدگی به اتمام رسیده و حکم صادر شده باشد.

اژه ای همچنین در پاسخ به سؤال دیگر تسنیم درباره ادعای بابک زنجانی در خصوص واگذاری محموله نفتی 5.8 میلیارد یورویی گفت: پرونده ای در این خصوص در دستگاه قضایی باز نشده و وزیر نفت نیز مورد بازجویی قرار نگرفته است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص برگزاری جلساتی با حضور فتنه گران و در حمایت از فتنه 88 در روزهای اخیر خاطرنشان کرد: همان طور که پیش از این نیز تأکید کرده ام همه باید در جهت حفظ آرامش کشور تلاش کنیم ولی اگر کسی اهل فتنه بوده و امروز نیز به دنبال فتنه گری است وزارت کشور، نیروی انتظامی، دانشگاه ها، فرمانداران و سایر مسئولان کشور توجه ویژه ای به این موضوع داشته و اجازه به فتنه گری آنها ندهند. همچنین قوه قضائیه نیز به عنوان پیشگیری از وقوع جرم در معاونت پیشگیری این موضوع را دنبال می کند و در صورت لزوم تذکرات لازم را نیز خواهد داد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان