Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : رهبر معظم انقلاب فرمودند: همکاری با کشورهایی که به خاطر حمایت از تروریستها اعتباری در افکار عمومی منطقه و جهان ندارند نشان می دهد آمریکایی ها از دیپلماسی شرافتمندانه برخوردار نیستند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بعدازظهر امروز (دوشنبه) در دیدار آقای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با استقبال از گسترش بیشتر همکاریهای «دوجانبه، منطقه ای و بین المللی» از حضور تأثیرگذار مسکو در مسائل منطقه ای به ویژه سوریه تمجید کردند و افزودند: نقشه بلندمدت امریکا برای منطقه به زیان همه ملتها و کشورها به ویژه ایران و روسیه است و باید با هوشمندی و تعامل نزدیکتر، آن را خنثی کرد.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که حدود دو ساعت طول کشید، ولادیمیر پوتین را شخصیت برجسته ای در دنیای امروز خواندند و با تشکر از تلاشهای این کشور در موضوع هسته ای افزودند: این مسئله به یک سرانجامی رسیده است اما ما هیچ اعتمادی به آمریکایی ها نداریم و با چشمان باز، رفتار و عملکرد دولت امریکا را در این قضیه تحت نظر داریم.

ایشان با اشاره به جدیت پوتین و مسئولان جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط دوجانبه خاطرنشان کردند: سطح همکاریها از جمله در مسائل اقتصادی می تواند بسیار بیشتر از سطح فعلی توسعه یابد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به همکاری مناسب تهران- مسکو در عرصه های سیاسی- امنیتی، مواضع رئیس جمهور روسیه به ویژه در یکسال و نیم اخیر را در مسائل مختلف، خیلی خوب و مبتکرانه خواندند و افزودند: امریکایی ها همیشه تلاش می کنند رقبای خود را در موضع انفعال قرار دهند اما شما این سیاست را خنثی کردید.

ایشان، تصمیمات و اقدامات مسکو در موضوع سوریه را موجب افزایش اعتبار منطقه ای و جهانی روسیه و شخص پوتین برشمردند و افزودند: آمریکایی ها در نقشه ای بلندمدت، درصددند با تسلط بر سوریه و سپس گسترش کنترل خود بر منطقه، خلأ تاریخی تسلط نداشتن بر غرب آسیا را جبران کنند که این نقشه تهدیدی برای همه ملتها و کشورها به ویژه روسیه و ایران است.

رهبر انقلاب تأکید کردند: امریکایی ها و دنباله های آنها در مسئله سوریه درصددند اهداف تحقق نیافته خود از راه نظامی را در عرصه سیاسی و پای میز مذاکره محقق کنند که باید با هوشمندی و از موضع فعال، جلوی این کار را گرفت.

حضرت آیت الله خامنه ای اصرار امریکایی ها بر رفتن بشار اسد یعنی رئیس جمهور قانونی و منتخب مردم سوریه را از جمله نقاط ضعف سیاستهای اعلامی واشنگتن دانستند و افزودند: رئیس جمهور سوریه در انتخاباتی سراسری رأی اکثر مردم سوریه را با دیدگاههای «سیاسی، مذهبی و قومی مختلف» به دست آورده و امریکا حق ندارد این رأی و انتخاب مردم سوریه را نادیده بگیرد.

رهبر انقلاب تأکید کردند: درباره سوریه هر راه حلی باید با اطلاع و موافقت مردم و مسئولان این کشور دنبال شود.

ایشان کمکهای باواسطه و بی واسطه امریکایی ها به گروههای تروریستی از جمله داعش را از دیگر نقاط ضعف آشکار سیاستهای امریکا خواندند و افزودند: همکاری با کشورهایی که به خاطر حمایت از تروریستها اعتباری در افکار عمومی منطقه و جهان ندارند نشان می دهد امریکایی ها از دیپلماسی شرافتمندانه برخوردار نیستند.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: به همین علت ما به جز مسئله هسته ای (که البته آن هم دلایل خاص خود را دارد) نه درباره سوریه و نه در هیچ موضوع دیگری مذاکره دوجانبه با امریکایی ها نداریم و نخواهیم داشت.

رهبر انقلاب اسلامی، حل صحیح موضوع سوریه را بسیار مهم و در آینده منطقه تأثیرگذار برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر تروریستهایی که این جنایات را در سوریه مرتکب می شوند سرکوب نشوند، دامنه فعالیتهای مخرّب آنها به آسیای میانه و مناطق دیگر گسترش خواهد یافت.

در پایان این دیدار رئیس جمهور روسیه یکی از قدیمی ترین نسخ قرآن کریم را به عنوان هدیه ای بسیار ارزشمند تقدیم رهبر انقلاب اسلامی کرد. رهبر انقلاب از این هدیه تشکر کردند./ منبع : پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان