Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : فرمانده ناوگان شمال و منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از الحاق حوض شناور تعمیراتی (داک) برای تعمیر شناورهای نظامی و غیرنظامی به این ناوگان خبر داد

امیر دریادار دوم عرشه افشین رضایی حداد عصر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان به مناسبت هفته بزرگداشت نیروی دریایی اظهار کرد: ساخت و عملیاتی شدن این داک به تعمیرات زیرآبی شناورهای نظامی و تجاری کمک می کند.

وی خاطرنشان کرد: نیروی دریایی برای انجام ماموریت های خود در کنار ارتقای نیروی انسانی به تجهیزات نوین اهمیت بسیاری می دهد.

فرمانده ناوگان شمال و منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد : با همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی روی مرز دانش و استفاده از طراحان و صنعتگران داخلی حرکت می کنیم.

فرمانده ارشد نظامی آجا در گیلان با اشاره به اینکه نیروی دریایی به منظور به روز و آماده نگه داشتن نیروها و ارزیابی تجهیزات هر ساله رزمایشی را در جنوب انجام می دهد، تصریح کرد: برای برگزاری مانور اصلی، نیاز به تمرینات دریایی است که به صورت جداگانه در زمان های مختلف انجام می شود.

امیر دریادار رضایی حداد با اشاره به اعتقاد جمهوری اسلامی به شعار صلح و دوستی در خزر افزود: سعی کرده ایم در شعار و عمل آن را نشان دهیم، خوشبختانه از طرف کشورهای حاشیه خزر نیز همین رفتار وجود دارد.

وی اظهار کرد: ما با نیروی دریایی کشورهای همسایه در خزر مراوادات داریم و با توجه به تفاهم خوب میان کشورها، جمهوری اسلامی ایران از پیشگامان است و ثابت کرده می شود با کمک هم از مواهب دریا منفعت برد و امنیت آن را نیز حفظ کرد .

فرمانده منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش به دیدارهای دوجانبه بین کشورها اشاره و تصریح کرد: ناوگروه های ما و آنها آمده و رفته اند و در این بازی ها تمرین های دریایی نیز به منظور انتقال تجربیات داشته ایم و این تعاملات ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به رویکرد نوین نیروی دریایی در زمینه اطلاع رسانی خاطرنشان کرد: تلاش کرده ایم فعالیت هایمان را به سمت مردم ببریم و بخش قابل انعکاس اقداماتمان را به اطلاع عموم برسانیم .

امیر دریادار رضایی حداد متذکر شد: سیاست ما در جمهوری اسلامی ایران از با ثبات ترین سیاست ها است و این، موجب شده حرف جمهوری اسلامی در جهان خریدار داشته باشد .

وی با اشاره به این که قبل از انقلاب ناوچه ها و تجهیزات نیروی دریایی توسط غربی ها ساخته می شد، گفت : موفق شدیم بدون کمک دیگران تجهیزاتی بهتر و پیشرفته تر از آن را بسازیم.

فرمانده ارشد نظامی آجا در گیلان معنویت و باورها و ارزش های دینی را از دلایل قوت نیروهای نظامی ایران عنوان و تصریح کرد : این که در هشت سال دفاع مقدس توانستیم برابر همه دشمنان بایستیم، متاثر از این اعتقادات بود.

امیر دریادار رضایی حداد با بیان این که خزر با وجود دریاچه بودن به لحاظ عمق و وسعت از بسیاری از دریاها بزرگتر است و بخش عمیق این دریا نیز کاملا در محدوده جمهوری اسلامی قرار دارد، گفت: نیروی دریایی بعنوان مسئول تامین امنیت مرزهای دریایی، باید در دریا حضور موثر دائمی و فعال داشته باشد .

وی افزود: برای دریای امن باید علاوه بر خشکی، در دل دریا نیز حضور داشته باشیم و این نیاز به دو مولفه اصلی دارد که یکی از آنها تجهیزات ، شناور و پروازی و دیگری پایگاه های دریایی است .

فرمانده منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش تصریح کرد : ما به این نتیجه رسیدیم که برای حضور سریع در محدوده دریای خزر باید بتوانیم از بخش های مختلف وارد خزر شویم و به همین منظور علاوه بر بندرانزلی در غرب، در میانه خزر در بندر نوشهر و در شرق در بندر امیرآباد را که قبلا به صورت مهمان حضور می یافتیم، با استقرار شناور آماده کرده ایم.

وی با اشاره به این که متولی بخش تجسس و نجات در خزر سازمان بنادر و دریانوردی است، گفت : ما در انجام این مسئولیت به این اداره کمک می کنیم .

امیر دریادار رضایی حداد در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در مورد ربوده شدن قایق ماهی گیری ایرانی در خلیج عدن افزود : منطقه بسیار وسیع و تعداد کشتی ها زیاد است، اما نیروی دریایی با استقرار ناوگروه های خود امنیت را به بالاترین سطح رسانده است.

وی در خصوص توانمندی موشکی نیروی دریایی ارتش اظهار کرد : در بعد تجهیزات موشکی، توانمندی بالایی داریم و توان موشکی ما به قدری است که می توانیم به خوبی از خودمان دفاع کنیم .

فرمانده ناوگان شمال تاکید کرد: تلاش برای ارتقای توان نظامی تنها به منظور تامین اقتدار و توان بازدارندگی است و ما نه به کشوری چشم داریم و نه اجازه می دهیم کشوری به جمهوری اسلامی ایران چشم داشته باشد.

امیر دریادار رضایی حداد ، نمایش توانمندی های این نیرو را گامی برای بازدارندگی از تهدیدات احتمالی عنوان و نتیجه آن را امنیت پایدار در منطقه دانست.

وی با اشاره به اقدامات خوب انجام شده در زمینه پدافند غیرعامل متذکر شد: سطح آمادگی مان را همیشه بالا نگه می داریم، اما سیاست تجاوزکارانه در هیچ بخشی نداریم .

امیر دریادار رضایی حداد همچنین با اشاره به اهمیت بسیار ناوشکن دماوند از لحاظ تجهیزاتی خاطرنشان کرد: برنامه های امسال منطقه چهارم برای هفته نیروی دریایی اعم از محفل انس با قرآن با محوریت این یگان انجام می گیرد.

فرمانده ناوگان شمال همچنین از افتتاح بخش سونوگرافی و فیزیوتراپی درمانگاه نیروی دریایی بعنوان یکی از اقدامات انجام شده برای رفاه حال نیروها و شهروندان سخن گفت.

هفتم آذر، روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است.

مقر اصلی ناوگان شمال و منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بندرانزلی واقع است. هم اکنون مرکز آموزش تخصص های دریایی در رشت، مرکز آموزش تفنگداران دریایی در منجیل و منطقه چهارم دریایی در بندرانزلی، کار آموزش و حفظ و صیانت دریایی و نگهبانی از مرزهای آبی جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر را به عهده دارند.

شهرستان ساحلی انزلی در 40 کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان واقع است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان