Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : سرپرست شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان اولین هم اندیشی با رسانه های نوشتاری و مجازی را عصر پنجشنبه برگزار کزرد .

وی برنامه های خود را حول محورهای : حق آبه ، استفاده بهینه از آببندان ها ، احداث سدها بویژه سدهای شفرود و پلرود و غیره و سد های لاستیکی ، برداشت اصولی شن و ماسه تشریح کرد .

احداث نیروگاه برق- آبی گامی جهت درآمدزایی برای گیلان

مدیرعامل سازمان آب منطقه ای گیلان با اشاره به وجود ۵۴ رشته رودخانه در سراسر گیلان خاطرنشان کرد: ظرفیت رودخانه های گیلان زمینه بسیار مناسبی برای احداث نیروگاه های برق – آبی در سطح استان است که از این طریق می توان به درآمدزایی بسیار مناسبی دست یافت.

وی ادامه داد: با توجه به محاسبات انجام شده و بررسی ظرفیت موجود در استان در خصوص احداث این نیروگاه ها می توان امیدوار بود که با اجرای این نیروگاه ها به خودکفایی مالی برسیم.

نیکخوی همچنین به بهره برداری از چهار سد در استان گیلان تا پایان سال مالی ۹۴ اشاره کرد و گفت: بر اساس تصمیم های اخذ شده تا پایان سال مالی ۹۵ نیز ۱۱ سد باید در استان گیلان به بهره برداری برسد.

وی در خصوص روند احداث سد شفارود تصریح کرد: طبق مطالعات زیست محیطی که انجام شده و بر اساس درخواست سازمان محیط زیست کشور، قرار بر این است تا با تغییرات در حجم و ارتفاع این سد، مجوز ادامه فعالیت ساخت و ساز برای سد شفارود صادر شود که این امر تا نیمه آذر به نتیجه خواهد رسید.

وصول «حق آبه» گیلان

نیکخوی هم چنین در پاسخ به سوال تعیین سهم حق آبه گیلان از حوزه آبریز سفید رود گفت: اقدامات موثری از سوی استاندار گیلان در خصوص تعیین حق آبه استان از حوزه آبریز سفید رود انجام شده که امیدواریم بتوانیم به سهم واقعی خود از این حوزه آبریز دست یابیم و بی شک در این خصوص از حق خود کوتاه نمی آئیم.

ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهر رود 

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان با تاکید بر اینکه هیچ تصمیمی در آب گیلان بدون هم اندیشی در اتاق فکر گرفته نمی شود، در خصوص ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت بیان کرد: ساماندهی و بهسازی و رفع آلودگی از رودخانه های زرجوب و گوهررود طی ابلاغیه ای در 11 شهریور سالجاری از سوی دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور به آب منطقه ای گیلان واگذار شد و آب منطقه ای نیز طی نامه ای به مهندس شعبان پور، معاون امور عمرانی استاندار گیلان اعلام کرد که با توجه به کار تیمی بودن پروژه، نیاز به تشکیل کارگروهی جهت راهبری این پروژه داریم که حضور شهرداری، آب منطقه ای، منابع طبیعی، دانشگاه گیلان، دانشگاه علوم پزشکی و... در این کارگروه ضروری است. حدود 12 کارگروه در سطح بسیار بالا و با حضور بهترین های ایران در زمینه علم تصفیه شیرآبه تشکیل شد و نظرات کارگروه را به ستاد مدیریت بحران ارائه کردیم.

نیکخوی ادامه داد: منبع آلودگی رودخانه های زرجوب و گوهررود شیرابه زباله ها، فاضلاب کارخانجات و شهرصنعتی، فاضلاب های انسانی و بیمارستانی است.

وی اضافه کرد: بر اساس تخصص شرکت سهامی آب منطقه ای ساماندهی ، بهسازی روخانه های زرجوب و گوهررود را به این شرکت واگذار کردند، هیچوقت آب منطقه ای در زمینه معماری که تخصصی ندارد، ورود نمی کند ؛ از شهرداری می خواهیم برای زباله ها فکری کند زیرا اگر از همین امروز زباله ای در محل سراوان نریزیم با توجه به حجم زباله های موجود تا 15 سال آینده شیرابه داریم ، ان شاءالله با همکاری یکدیگر بتوانیم به مردم استان و شهر رشت خدمات بهتری ارائه دهیم و اینکه مجری طرح چه کسی باشد .

برداشت بی رویه از شن و ماسه

نیکخوی برداشت بی رویه شن وماسه را سبب به هم ریختگی اکولوژی رودخانه ها عنوان کرد و افزود: با برداشت بی رویه شن وماسه از رودخانه های گیلان مخالف هستم.

وی با تاکید بر توسعه گیلان، بیان کرد: منابع جدیدی برای تامین مصالح پروژه های در حال احداث استان باید بر پایه علمی تعریف شود.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان «کف بند» را از راهکارهای برداشت شن وماسه از رودخانه ها خواند و تصریح کرد: برداشت شن وماسه از طریق «کف بند» در دیگر نقاط دنیا عملی شده و این روش برپایه علمی انجام می شود.

وی بر مدیریت پروژه ها بر پایه علمی تاکید کرد و گفت: امر مذکور زمان بر است اما باید با رودخانه ها خوش رفتار عمل شود.

نیکخوی با اشاره به مصوبات شورای حفاظت از بیت المال گیلان، خاطرنشان کرد: افراد حقیقی و حقوقی دارای مجوز برداشت شن وماسه از رودخانه های استان ارزیابی می شوند اگر شاخص ها را رعایت نکنند شامل جریمه می شوند.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان جریمه افراد برای نخستین بار را لغو مجوز از یک تا 6 ماه اعلام کرد و یادآور شد: جریمه رعایت نکردن شاخص های برداشت شن وماسه از رودخانه ها برای دومین مرتبه لغو مجوز از 6 ماه تا یک سال است.

وی لغو مجوز برداشت شن وماسه را جریمه سومین مرتبه خارج از شاخص ها از رودخانه های گیلان خواند و اظهار کرد: اگر برای سومین مرتبه برداشت شن وماسه خارج از شاخص ها انجام شود نشان می دهد فرد بهره بردار شایستگی ادامه کار در این حوزه را ندارد.

نیکخوی، متولی بررسی و تشخیص رفتار برداشت کنندگان شن وماسه را کارگروه شورای حفظ بیت المال گیلان عنوان کرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان