Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از تولید نوغان و پرورش کرم ابریشم در 16 استان خبر داد.

علی اصغر داداش پور امروز نوغان داری را یکی از مجموعه مشاغل در بخش کشاورزی دانست و اظهار کرد: نوغان داری می تواند در سبد کشاورزی جای داشته باشد.

رئیس مرکز توسعه نوغان داری کشور با بیان اینکه امسال در 16 استان کشور پرورش کرم ابریشم و نوغان داری داشتیم، تصریح کرد: یک هزار و 300 جعبه کرم ابریشم پرورش یافت که اکنون در مرحله پروانه گیری است.

وی با اشاره به ظرفیت نوغانداری گیلان در کشور، گفت: گیلان نیمی از نوغان داری کشور را دارد و نگاه ما احیای نوغان داری است. تولید نوغان کمتر از 45 روز طول می کشد اما از مشاغل درآمدزاست.

داداش پور با تصریح بر اینکه پرورش کرم ابریشم می تواند منشأ درآمدی برای اقتصاد نوغانداران باشد، خاطرنشان کرد: وی میزان توتستان های کشور را بالغ بر 14 هزار و 700 هکتار عنوان کرد و افزود: ظرفیت تولید تخم نوغان در کشور 140 هزار جعبه است.

این مسئول احیای نوغانداری را اولویت برنامه های مرکز توسعه نوغانداری کشور ذکر کرد و یادآور شد: بخشی از نیاز به ابریشم کشور وارداتی است و باید با استفاده از اهرم تشویقی و حمایتی پرورش نوغانداری در کشور توسعه یابد.

وی با بیان اینکه زمینه برای احیای نوغان داری در کشور فراهم است، خاطرنشان کرد: نوغانداری با شرایط موجود ما می تواند احیا شود و بسیاری از زمین های بدون استفاده وجود دارد که می توان با کاشت درخت توت به امر توسعه نوغانداری کمک کرد.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور عمده توتستان ها را بومی عنوان کرد و متذکر شد: کاشت درخت توت می تواند برای حفظ پایداری محیط زیست نقش مهمی داشته باشد.

وی از برگزاری دوره های آموزشی و ترویج در مناطق مختلف گیلان برای پرورش کرم ابریشم خبر داد و اظهار کرد: از مراکز جهاد کشاورزی برای دوره های آموزشی استفاده می شود.

داداش پور با اشاره به اینکه امسال تولید یک میلیون تولید نهال توت در فومن در دستور کار است، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم، سال آینده نهال های توت را بین نوغانداران توزیع کنیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان