Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس اتاق بازرگانی گیلان از آمادگی این اتاق برای «استانداردروسی» کالای ایرانی به روسیه خبر داد و گفت: ترکیه کالای ایرانی را به نام خود به روسیه صادر می کرد در حالی که می توانیم کالای خودمان را ارزان تر به روسیه صادر کنیم.

هادی تیزهوش تابان ظهر امروز در دیدار با سرکنسول روسیه فدراتیو در رشت ارتباط گیلان با آستراخان روسیه را دارای پیشینه قدیمی دانست و اظهار کرد: گیلان با استان های جنوبی روسیه به ویژه آستراخان فعالیت اقتصادی بسیار خوبی دارد.

وی با ابراز گله مندی از کاهش حجم تبادلات تجاری دو کشور ایران و روسیه، افزود: دو میلیارد دلار حجم تبادلات دو کشور کافی نیست و ظرفیت های بسیار خوبی در ایران و روسیه وجود دارد که می تواند موجب افزایش حجم تبادلات تجاری شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان با تأکید بر ضرورت آسیب شناسی در زمینه مذکور افزود: باید دلایل اینکه چرا نمی توانیم ارتباطات تجاری دو کشور را افزایش دهیم، آسیب شناسی صورت گیرد.

وی به حضور تجار و بازرگانان دو کشور اشاره کرد و گفت: با وجود حضور تجار و بازرگانان در بازارهای یکدیگر، اما حجم تجاری بالا نیست و باید راهکارهای افزایش این حجم بررسی شود.

تیزهوش تابان از خرید زمین برای احداث سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه خبر داد و یادآور شد: مبلغ خرید این زمین تامین شده و تا هفته آینده این پول پرداخت و ساخت سرای تجاری ایرانیان در آستراخان آغاز می شود.

وی احداث سرای تجاری ایرانیان در آستراخان را مهم دانست و خاطرنشان کرد: احداث این سرا در افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور تاثیرگذار است.

این مسئول به نصب مجسمه خیام در آستراخان روسیه اشاره کرد و گفت: اتاق گیلان با هماهنگی اتاق ایران در بحث فرهنگی ورود کرده و در ماه های آینده مجسمه خیام در آستراخان نصب می شود.

وی با بیان اینکه پیگیر مشکل پرواز رشت ـ آستراخان  هستیم، تصریح کرد: این مسئله از طرف ایرانی و روسی در حال پیگیری است.

تیزهوش تابان با اشاره به اینکه روابط اقتصادی ایران و روسیه باید فراتر از گذشته شود، اظهار کرد: آماده همکاری برای استانداردسازی کالای ایرانی برای روسیه هستیم.

وی متذکر شد: کارخانه های تولیدی داخلی کشور باید این آمادگی را داشته باشند که کالای خود را «استانداردروسی» کنند تا محصولات آنها به راحتی توسط تجار ایرانی به روسیه صادر شود و اتاق آمادگی برای صادرات کالا طبق استاندارد روسی را دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان با تصریح بر اینکه ترکیه کالای ایرانی را به نام خودش به روسیه صادر می کرد، متذکر شد: بسیاری از کالای ایرانی که وارد ترکیه شده بود با آرم ترکیه به روسیه صادر می شد و ما می توانیم همان کالا را بسیار ارزان تر به روسیه صادر کنیم.

وی با اشاره به اینکه امکانات بسیاری داریم که از آن استفاده نمی شود، خاطرنشان کرد: تسهیل در صدور روادید از طرف روسیه می تواند به افزایش حجم تبادلات کالا کمک کند و تلاش کنیم تا موانع ایجاد توسعه روابط تجاری بین ایران و روسیه برداشته شود.

به گفته تیزهوش تابان، ورود و خروج کالا به روسیه در توسعه روابط تجاری دو طرف تاثیرگذار است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان