Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت از انعقاد تفاهمنامه آموزش پسماند با آموزش و پرورش گیلان خبر داد و گفت: آموزش و فرهنگ سازی در زمینه پسماند با استفاده از زبان هنر جزو اولویت سازمان پسماند است.

مرتضی عاطفی بعد از ظهر امروز در نشست با استادیار دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان با بیان اینکه فلزی که قرار است دور ریخته شود می تواند بازیافت شود، اظهار کرد: هنوز این مسئله تبدیل به فرهنگ و عادت روزمره نشده است.

وی افزود: اگر یک وسیله دور ریختنی تبدیل به اثر فاخر هنری شود تاثیر بیشتری روی مقوله تفکیک و بازیافت دارد.

این مسئول آموزش و فرهنگ سازی و استفاده از فضا و کارکردهای هنری را سرلوحه کار فرهنگی سازمان پسماند عنوان کرد و گفت: هنر عالی ترین زبان برای انتقال مفاهیم است بنابراین برای آموزش و فرهنگ سازی باید از این زبان استفاده کنیم.

وی برگزاری جشنواره مجسمه های بازیافتی را از جمله اقدام های سازمان پسماند عنوان کرد و افزود: قرار بر این بود پارک بازیافت داشته باشیم و مجسمه ها در آنجا نصب شود و منتظر به نتیجه رسیدن یکسری از موضوعات مانند آزاد شدن حرایم رودخانه ها هستیم.

عاطفی با اشاره به اینکه شهرداری به دنبال در نظر گرفتن مکانی برای آموزش شهروندی است، ادامه داد: این مجموعه ویژه مباحث آموزش های شهروندی خواهد بود و در آنجا می توانیم المان هایی که در جشنواره تولید شده و اکنون در انبارهای سازمان نگهداری می شود را نصب کنیم و برای نصب سازه جدید نیز این امکان وجود دارد.

وی از انعقاد تفاهمنامه ای با آموزش و پرورش در زمینه آموزش پسماند خبر داد و گفت: دانش آموزان به عنوان یکی از جامعه های هدف خود با مکاتبه و رایزنی و دعوت از مدارس می توانند نقش مهمی داشته باشند.

رئیس سازمان پسماند شهرداری رشت پیشنهاد برگزاری نمایشگاه در مدارسی که امکان و فضای کافی برای برگزاری نمایشگاه را دارد، ارائه کرد.

وی با بیان اینکه استفاده از زبان هنر می تواند در ذهن افراد فرهنگ مدیریت پسماند را نهادینه کند، خاطرنشان کرد: می خواهیم از زبان هنر استفاده کنیم تا ماندگاری ایجاد شود و تا زمانی که ماندگاری تبدیل به باور نشود این اتفاق نمی افتد.

عاطفی با اشاره به اینکه اساس کار ما در مدیریت پسماند در مقوله آموزش و فرهنگ سازی استفاده از زبان هنر است، خاطرنشان کرد: برای نخستین بار تئاتر خیابانی با بیش از 210 اجرا به طور غیر متمرکز در تمام شهر برگزار می شود.

وی از اجرای ۵۰۰ نمایش خیابانی در زمینه آموزش جمع آوری پسماند در این شهر خبر داد و گفت: ۳۰۰ اجرا در مدارس شهر رشت برگزار می شود.

وی با بیان اینکه 23 طرح پسماند در قالب نمایش ارائه می شود، افزود: از روز شنبه هفته آینده جشنواره نمایش ها در شهر رشت آغاز می شود.

مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت از اجرای بیش از 200 برنامه آموزشی درباره پسماند در این شهر خبر داد و گفت: برنامه مذکور با مشارکت هنرمندان در 20 نقطه از شهر رشت اجرا می شود.

این مسئول برنامه های مذکور را در زمینه نمایش خیابانی خواند و بیان کرد: در مجموع 500 اجرای نمایش خیابانی در رشت انجام می شود.

وی 300 اجرا را در مدارس شهر رشت ذکر کرد و متذکر شد: نمایش های مذکور برای نخستین بار در شهر رشت اجرا می شود.

در حاشیه نشست مذکور هنرمندان حاضر در جلسه بخشی از نمایش «اهمیت حفظ محیط زیست و پسماند» را به صورت زنده اجرا کردند

عاطفی 1

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان