Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : کارشناس فضای مجازی کشور گفت: قدمت شبکه های مجازی ایرانی بیشتر از شبکه های اجتماعی خارجی است و کاربران شبکه های اجتماعی بعد از مدت کوتاهی دچار انزوا و گوشه گیری می شوند.

 روح الله مؤمن نسب با اشاره به برگزاری همایش شبکه های اجتماعی، فرصت یا تهدید اظهار داشت: این همایش در روز سه شنبه 17 آذر در مجتمع خاتم الانبیا رشت در ساعت 6 عصر برگزار می شود.

وی با بیان اینکه بحث شبکه های اجتماعی یک مبحث فراگیر است، گفت: شبکه های اجتماعی منحصر به فضای مجازی نیستند یعنی در هر جایی که اجتماعات کوچکی وجود داشته باشد، می تواند یک شبکه اجتماعی را به وجود آورند مانند مساجد مدارس و بسیج، درواقع بسیج بزرگ ترین شبکه اجتماعی فیزیکی جهان است که به صورت ساختارمند فعالیت می کند و  نیز تبلور این موضوع را می توانیم در فعالیت هایی مانند پیاده روی کربلا ببینیم.

مؤمن نسب افزود: اسلام معتقد است که اجتماع خوب است و ما را به آن دعوت می کند اما هر اجتماعی را خوب نمی دانیم، لذا مفهوم شبکه های اجتماعی مفهوم درستی است اما هر شبکه اجتماعی هم خوب نیست و با توجه به اینکه همه فریضه های اسلام در جمع است و در قرآن نیز آمده که دست خدا در جماعت است پس اسلام به وجود آورنده شبکه های اجتماعی در فضای حقیقی است.

وی با اشاره به اینکه قدمت شبکه های مجازی ایرانی نیز بیشتر از شبکه های اجتماعی خارجی است، تصریح کرد: مبحثی که در این همایش به آن خواهیم پرداخت این است که چطور شبکه های اجتماعی غربی توانسته اند ابتکار عمل را از دست ما خارج کنند و چگونه است که این شبکه ها آسیب رسان شده اند.

مؤمن نسب با تأکید بر لزوم بحث آسیب شناسی در این زمینه افزود: در طی مطالعات انجام شده در چندین دانشگاه غربی محققان به این نتیجه رسیدند که کاربران شبکه های اجتماعی بعد از مدت کوتاهی دچار انزوا و گوشه گیری می شوند که این نشان دهنده این است که این شبکه ها به شبکه های ضد اجتماعی تبدیل شده اند.

کارشناس فضای مجازی با اشاره به تفاوت بین فناوری و محصول بیان داشت: باید فناوری اطلاعات را یادگرفته و از آن محصول متناسب با نیاز خود را تولید کنیم یعنی یک شبکه اجتماعی متناسب با باورهای ایرانی، زیرا شبکه های اجتماعی که اکنون مورد استفاده قرار می گیرد در واقع یک رسانه تعاملی هستند که بر مبنای پروژه شهروند خبرنگار غرب ساخته شده اند و هدف از آن ها این است که هر شخص خود یک خبرنگار محسوب می شود تا از خود و پیرامون خود خبر، عکس، فیلم و محتوا تولید کند.

وی خاطر نشان کرد: در این همایش حدود 25 شبکه اجتماعی داخلی را معرفی خواهیم کرد که هر کدام از آن ها می تواند جایگزین مناسبی برای نرم افزار های خارجی باشند، در واقع در فضای مجازی نیز حاکمیت اسلامی تعریف شود و یکی از راه های تعریف این حاکمیت، راه اندازی شبکه ملی اطلاعات با استفاده از نرم افزارهای داخلی است.

مؤمن نسب تصریح کرد: در صورتی که از نرم افزارهای ایرانی استفاده شود خود مردم شبکه ملی اطلاعات را راه اندازی می کنند و ملی کردن صنعت اینترنت یعنی تعریف استقلال، آزادی در فضای مجازی./ منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان