Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان به گزارش تابناک : البته آزادسازی قیمت ها خوب است، اما اگر راست می گویند، قیمت خودرو را آزاد و موانع واردات آن را لغو کنند. هر زمان فضا رقابتی شد، قیمت ها هم آزاد شود.اکنون رانت در دست افراد خاصی است و هر سازی بزنند، مردم باید با همان ساز بچرخند. اگر قرار است قیمت ها آزاد شود، نباید هیچ چیز انحصاری در دست افراد خودی باشد.

پس از آزادسازی قیمت بلیت هواپیما ـ که نابسامانی و فروش بلیت با قیمت های نجومی را در برخی موارد برای مصرف کننده ایرانی، به دنبال داشت و باعث شد در بعضی از مسیرها، قیمت بلیت تا 500 هزار تومان نیز برسد ـ آزادسازی قیمت در بخش های دیگر اقتصاد، از جمله کالاهای اساسی مانند روغن نباتی، ماکارونی و بلیت قطار، نیز در حال انجام است. آزادسازی قیمت روغن نباتی و بلیت قطار ـ که از امروز کلید آن خورده ـ در شرایطی مطرح است که هنوز مردم از افزایش قیمت یکباره بلیت در سال های گذشته ناراحت اند؛ به گونه ای که شمار بسیاری از مردم با همین قیمت های کنونی نیز قادر به تهیه بلیت برای سفر نیستند.

این در حالی است که افزایش بهای کالایی هم چون روغن نباتی می تواند در حال حاضر و با توجه به سطح معیشت مردم،تبعات جبران ناپذیری داشته باشد، زیرا این افزایش قیمت در شرایطی کلید خورده که این محصول، از کالاهای اساسی به شمار می رود و اصولاً کنترل قیمت کالاهای اساسی توسط دولت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در عین حال، فراز و نشیب هایی که قبلاً در قیمت گذاری روغن نباتی وجود داشته و نابسامانی هایی که در برخی مقاطع در این زمینه پدید آمده، حساسیت نرخ گذاری در این بخش را چند برابر می کند. برخی از تحلیل گران معتقدند که آزادسازی قیمت ها، روش جدید دولت برای بالا بردن قیمت کالاها و اجناس است. چرا که در سال های گذشته، دولت،به صورت دستوری، برخی از کالاهای و خدمات را گران می کرد، ولی گویا اکنون به دلیل بالا رفتن هزینه های سیاسی افزایش قیمت ها دولت به فکر تغییر رویه افتاده و با روش جدیدی در فکر افزایش قیمت هاست. این رفتار دولتی ها باعث نگرانی مردم و برخی مسئولان شده، به گونه ای که از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی با واکنش هایی همراه شده است. نادر قاضی پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با تابناک در این باره اظهار داشت: بالا رفتن کالاهای اساسی در کشور، می تواند مضرات بسیاری برای مردم داشته باشد. در کشور ما، قیمت گذاری پنج کالای اساسی شامل نان، برنج، قند و شکر، گوشت و روغن، توسط دولت انجام می شود. وی همچنین افزود: دلیل اینکه دولت مستقیم بر قیمت گذاری این کالاها نظارت دارد، این است که فشار زیادی از محل قیمت این محصولات به قشرهای کم درآمد وارد نشود و مردم از بابت این محصولات در تنگنا نباشند و افراد سودجو هر زمان که بخواهند بر مردم فشار وارد نکنند. قاضی پور در ادامه یادآور شد: هم اکنون بحث آزادسازی قیمت روغن نباتی مطرح شده و تولیدکنندگان این موضوع را پیگیری می کنند. در این باره باید گفت، اگر این اتفاق بیفتد، کم درآمدها مجبور به خرید روغن بی کیفیت خواهند بود و شاید صدمات جبران ناپذیری بر مردم وارد کند. افزون بر اینها، شاید افراد سودجو با وارد کردن محصولات تقلبی با قیمت پایین به بازار، سلامت افراد کم درآمد را به خطر اندازند. این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به گران شدن بهای بلیت قطار نیز گفت: کلید افزایش قیمت ها در دولت زده شده و باید گفت، با این روشی که اینها پیش گرفته اند، در آینده ای نزدیک، بهای گاز و برق و بنزین را هم آزاد خواهند کرد. البته آزادسازی قیمت ها خوب است، ولی نه در شرایط کنونی. باید پرسید چرا هر جا به نفع دولت است، قیمت ها آزاد می شود؟ اگر راست می گویند قیمت خودرو را آزاد و موانع واردات آن را لغو کنند. هر زمان فضا رقابتی شد، قیمت ها هم آزاد شود. وی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون رانت در دست افراد خاصی است و هر سازی بزنند، مردم باید با همان ساز بچرخند. اگر قرار است قیمت ها آزاد شود، نباید هیچ چیز انحصاری در دست افراد خودی باشد. وی در پایان یادآور شد: دولت باید نظارت بیشتری روی قیمت کالاهای اساسی داشته باشد و از تکرار تجربه های ناموفق قبلی در بخش هایی مانند روغن نباتی جلوگیری کند.
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان