Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان به گزارش فرارو :  وزارت بهداشت می گوید تب آنفلوآنزا در کشور فروکش کرده است. با این حال اما حرف و حدیث ها پیرامون این بیماری در فضای مجازی و کوچه و خیابان هر روز ابعاد گسترده تری به خود می گیرد. وضعیت کرمان و چند شهر دیگر که آنفلوآنزا آنها را درگیر کرده بود، سفید اعلام شد. آخرین آمار حکایت از مرگ چهل و شش نفر بر اثر این بیماری دارد. به گفته پزشکان با مهار موج اول بیماری، و با توجه به نزدیک شدن به فصل زمستان احتمال شیوع موج دوم و سوم بیماری نیز هست. پس خطر همچنان در کمین است. آنفولانزا اما چیست و در برابرش چه باید کرد؟

قرن بیستم و سال 1918 بود که بیماری آنفلوآنزا در جهان شیوع پیدا کرد. وقتی این بیماری تازه شایع شده بود مرگ های دسته جمعی حتی تا 20 میلیون نفر نیز اتفاق می افتاد. از آن زمان تا کنون رشد این بیماری هرسال کمتر و کمتر شده و مرگ ومیرهای ناشی از آن هم سیری نزولی داشته است. کشف واکسن آنفولانزا هم به این روند نزولی کمک کرد. در حال حاضر این بیماری جز در موارد محدودی کنترل می شود. با این حال خطر ابتلا و حتی مرگِ ناشی از آنفولانزا همچنان وجود دارد.

آذر ماه امسال نیز ایران میزبان آنفلوآنزا است. 46 نفر تا کنون بر اثر این بیماری جانشان را از دست داده اند. سئوال اینجاست که چرا با وجود روند رو به کاهش این بیماری امسال در کشور بیشتر از سال گذشته قربانی داشت؟

 آنفلوآنزا (Grippe) را بهتر بشناسیم

همه گیری ها و موج های آنفلوآنزا به دلیل هوشمندی و تغییر و جهشی است که ویروس آنفلوآنزا دارد. چنانچه این ویروس هرسال می تواند تغییر کند و با زیرنوع های جدیدی به سراغ حیوان و انسان برود. به همین دلیل آمادگی از پیش تعیین شده ای می تواند برای آن وجود نداشته باشد.

آنفولانزا 1

 آنفلوآنزا به طور کلی سه نوع A، B و C دارد. آنفلوآنزای نوع A بیشتر پرندگان وحشی آبی را مبتلا می کند. البته این ویروز به گونه ها دیگر پرنده ها و یا خوک و اسب و دیگر حیوانات هم منتقل می شود. از همه مهم تر مرگ ومیرهایی است که آنفولانزای نوع A  در میان انسان ها به وجود می آورد.

آنفلوآنزای نوع B متفاوت از نوع A است. این ویروس منحصرا انسان ها را به خود آلوده می کند.

آنفلوآنزای نوع C نیز شدت کمتری دارد و هم انسان و هم حیوانات را به خود مبتلا خواهد کرد.

اما در حال حاضر با چه آنفلوآنزایی سروکار داریم؟ نوعی از آنفلوآنزای نوع A در حال حاضر در کشور در حال شیوع است. به این ویروس آنفلوآنزای جدید یا  H1N1 نیز می گویند.

آنفلوآنزای جدید چطور ممکن است ما را درگیر کند؟

انتقال ویروس آنفلوآنزا ساده تر از آن است که فکرش را بکنیم. کافیست در معرض عطسه یا سرفه فرد بیمار قرار بگیریم، یا حتی به یک شی ء که به ویروس آنفولانزا آلوده شده برخورد کنیم. همچنین دست دادن با بیمارِ آنفولانزایی، دیده بوسی کردن و تماس نزدیک با وی نیز می تواند ما را به شمار مبتلایان به آنفولانزا اضافه کند.

اما چرا چنین اتفاقی میفتد؟ به این دلیل که چشم ها، دهان و بینی سه راه اصلی انتقال ویروس آنفلوآنزا به بدن هستند. وقتی در معرض تماس نزدیک یا عطسه و سرفه بیمارِ آنفولانزا قرار بگیریم ویروس از راه تنفس و چشم ها به ما می رسد. همچنین اگر به شیء آلوده به ویروس آنفلوآنزا دست بزنیم احتمال اینکه دستِ آلوده مان را به چشم ها دهان و بینی مان بزنیم بسیار زیاد است.

به همین دلایل ابتلا به این بیماری در مکان های عمومی و شلوغ و فضاهایی که تعداد زیادی افراد در آن حضور دارد محتمل تر است.

بیماری آنفلوآنزا پس از انتقال به بدن یک فرد از یک روز قبل تا 7 روز بعد از بیماری می تواند به یک فردِ دیگر نیز منتقل شود. البته تعداد روزهایی که یک کودک ویروس آنفولانزا را به فرد دیگری بدهد بیشتر است.

کدام عوامل تاییدکننده آنفلوآنزا هستند؟

پیش از هر چیز باید دقت کرد که آنفلوآنزا و سرماخوردگی به یکدیگر شبیه اند. با این تفاوت که سرماخوردگی از آنفلوآنزا ضعیف تر است. بنابراین نباید با هر علائمی که نشان از سرماخوردگی دارد گمان کنیم که به آنفلوآنزا گرفتار شده ایم.

اما چه چیزهایی به ما می گویند که آنفلوآنزا گرفته ایم؟ بالابودن درجه حرارت بدن بیش از دو روز و در حد 37.8 درجه سانتیگراد، درد ناگهانی یا ترشح کردن گوش ها، آبریزش و گرفتگی بینی بیشتر از 10 روز، سرفه های همراه با خلط غلیظ و بدبو با رنگ های زرد و سبز، گلودرد بیش از 48 ساعت به خصوص به هنگام خوردن غذا، سردرد مداوم همراه با سنگینیِ گردن، درد در سینوزیت ها، خشونت صدا، استفراغ و اسهال، تب و لرز و حساسیت پوستی یا جلدیِ غیرقابل توجیه از عوامل ابتلا به آنفولانزا هستند.

بیشتر افرادِ مبتلا بدون مشکلِ جدی از این عوامل و بیماری رها می شوند. با این حال گاهی این بیماری به عفونت باکتریایی؛ از جمله عفونت گوش؛ عفونت سینوس ها یا عفونت مجرای تنفسی (برونشیت) نیز می رسد.

البته آنفلوآنزا در اکثر افراد خطرناک و منجر به مرگ نمی شود. زنانِ باردار، کودکان زیر دوسال، افرادی که بدنشان ایمنی ضعیفی دارد، بیماران دیابتی، بیماران اچ آی وی، بیماران قلبی و کلیوی، افرادی که سابقه بیماری های تنفسی و ریوی داشته اند و افراد میانسال بیش از دیگران در معرض آنفلوآنزا قرار خواهند گرفت.

 آنفولانزا 2

راه های ساده پیشگیری

همانگونه که ابتلا به آنفلوآنزا می تواند ساده باشد، پیشگیری از آن نیز با راه هایی ساده امکان پذیر است. ورزش کردن، خوابِ کافی، خوردنِ غذای مقوی و کافی و رعایت بهداشت می تواند به پیش گیری از این بیماری کمک کند.

همچنین سیگار کشیدن می تواند احتمالِ ابتلا به آنفلوآنزا را تشدید کند. چرا که دودِ سیگار به پوشش مجاری تنفسی و شش ها آسیب می رساند و آن ها را به ویروس حساس می کند.

مهم تر از همه این عوامل اما شستن دست ها چندین بار در روز با آب و صابون است. چرا که اگر دست ها در پی تماس با ویروس آنفولانزا آلوده شوند می توانند در پی برخورد با دهان، بینی و چشم ها فرد را به بیماری آنفلوآنزا مبتلا کنند. همچنین باید دست کودکان و میانسالان پیوسته با آب و صابون شستشو شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان