Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیر کل حمل نقل و پایانه های گیلان گفت: امسال تاکنون رکود در جابه جایی کالا موجب بیکاری جمعی از رانندگان کامیون در گیلان شده است.

ناصر آل محمدی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران به مناسبت فرا رسیدن 26 آذر روز حمل و نقل، اظهار کرد: 26 آذر یک روز حمل و نقل در تاریخ ملی است.

وی با اشاره به اینکه اداره کل حمل و نقل و پایانه گیلان 164 شرکت و موسسه حمل و نقل کالای داخلی و 108 شرکت حمل و نقل مسافر دارد، افزود: سه شرکت حمل و نقل بین المللی کالا و یک شرکت حمل و نقل بین المللی مسافری در گیلان فعالیت می کنند.

این مسئول با بیان اینکه 50 نمایندگی شرکت حمل و نقل بین المللی کالا در گیلان فعال هستند، افزود: اکنون حدود هشت هزار ناوگان حمل و نقل عمومی در گیلان مشغول فعالیت هستند.

مدیر کل حمل و نقل و پایانه های گیلان به فعالیت بالغ بر 12 هزار راننده فعال در بخش حمل و نقل عمومی این استان اشاره کرد و گفت: این تعداد راننده دارای کارت هوشمند هستند.

وی رکود در جابه جایی کالا را موجب بیکاری جمعی از رانندگان کامیون عنوان کرد و یادآور شد: در هشت ماه امسال حدود 5 میلیون تن کالا توسط 370 هزار دستگاه جابه جا شده که 56 درصد درون استانی و 44 درصد برون استانی بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

آل محمدی وضعیت ناوگان مسافری برای شرایط عادی را پاسخگو دانست و یادآور شد: ناوگان حمل و نقل عمومی از نظر کیفیت مناسب نیست و اگر مناسب های اقتصادی ایران با کشورهای دیگر شکل بگیرد می تواند نویدبخش این موضوع شود که بخش بزرگی از نوسازی حمل و نقل در این مسیر انجام شود.

وی با اشاره به اینکه صنعت حمل و نقل خود را همزمان با توسعه بخش های حمل و نقل وقف می دهد، خاطرنشان کرد: در بخش ناوگان میانگین سنی مینی بوس در گیلان 29 سال و در کشور 23 سال است.

مدیر کل حمل و نقل و پایانه های گیلان کمبود منابع مالی را عامل عدم نوسازی ناوگان عمومی در این استان دانست و تصریح کرد: باید همزمان با تولیدات، ناوگان را از نظر کمی و کیفی افزایش دهیم تا بتوانیم پاسخگو باشیم در حالی که محل تأمین منابع برای این نوسازی مشخص نیست.

وی با تصریح بر اینکه یکی از آسیب های تحریم در بخش ناوگان و حمل و نقل آشکار شده است، متذکر شد: منابع تأمین اعتباری حوزه حمل و نقل مشخص نیست و این بزرگ ترین مشکل است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان