Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان گفت: در دیدار هیئت تجاری، اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی جمهوری چک، فرصت های سرمایه گذاری در استان گیلان بررسی شد. محمدعلی نجفی در دیدار با هیئت بلندپایه  اقتصادی جمهوری چک که حدود سه ساعت به طول انجامید، با ابراز خرسندی از این دیدار اظهار داشت: گیلان در بخش های مختلف عمرانی، صنعت، راه آهن، کشاورزی، صنایع غذایی و کشتیرانی آماده همکاری در راستای توانایی های موجود برای سرمایه گذاری است.

وی به اظهار علاقه مندی کشور جمهوری چک برای اطلاع از پتانسیل های گیلان برای سرمایه گذاری اشاره و تصریح کرد: با فضایی که پس از موفقیت های کشورمان در بحث برجام، برداشته شدن تحریم ها و آماده شدن بانک های خارجی برای فاینانس و گشایش ال سی ایجاد شد شرایط برای انجام سرمایه گذاری و انتقال دانش تکنولوژی به داخل کشور بسیار مطلوب است.

استاندار گیلان به ابراز تمایل هیئت سرمایه گذاری جمهوری چک برای ورود به پروژه های راه آهن، محیط زیست، زباله سوز و آب و فاضلاب اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم با سفری که هیئت سرمایه گذاری به گیلان دارند در راستای تحقق این مذاکرات گام های مؤثری برداشته شود.

وی به تأکید رئیس جمهور درباره تسریع در اجرای پروژه مهم راه آهن رشت آستارا با توجه به اهمیت آن و اقتصادی بودنش اشاره کرد و افزود: آمادگی لازم در انجام مذاکرات با شرکت زیرساخت و بازدید از مسیر پروژه راه آهن رشت به آستارا به طول 165 کیلومتر که تکمیل کننده راه نستراک است برای سرمایه گذاری از سوی جمهوری چک وجود دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: سد پلرود نیز یکی از سدهای در حال اجرا است که در راستای توسعه بخش های آبی استان قابلیت سرمایه گذاری در آن وجود دارد.

وی گیلان را استانی با طبیعتی بکر، زیبا و توریستی عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که استان از آن رنج می برد بحث تولید زباله و مسائل زیست محیطی آن است که البته در حال حاضر اقدامات مختلفی در تفکیک از مبدأ و نصب زباله سوز آغاز شد.

استاندار گیلان به تولید محصولاتی همچون برنج، بادام زمینی، فندق، چای، زیتون، میوه های سردرختی، مرکبات،کیک و کلوچه و آبزیان و ماهیان خاویاری اشاره و تصریح کرد: گیلان می تواند در صورت اعلام آمادگی کشور چک نسبت به صادرات محصولات استان برای تأمین نیاز آنان اقدام کند.

رئیس اتاق بازرگانی چک و ایران در این نشست، ضمن تبریک برداشته شدن تحریم های جمهوری اسلامی ایران گفت: با توجه به شرایط جدید و ظرفیت ها، فرصت ها و محصولات موجود در استان گیلان، اتاق بازرگانی جمهوری چک ارتباط خود را با استانداری گیلان تقویت می کند.

یان کاوان این مذاکرات را در راستای تبادل نیازها بین دو کشور و ارتقای سطح تعاملات اشاره و خاطرنشان کرد: کشور جمهوری چک یکی از بزرگ ترین و معروف ترین سازنده های لوکوموتیو در دنیا است که می توانیم در بخش های مختلف پروژه ریلی رشت به آستارا سرمایه گذاری کنیم و برای ادامه مذاکرات فنی و پیشنهاد فاینانس در این باره تیم مشترک تشکیل می شود.

یان کاوان از ابراز تمایل تجار و بازرگانان کشورش درباره آغاز سرمایه گذاری در بخش های نیروگاهی، محیط زیستی و ریلی گیلان خبر داد و افزود: این اطمینان را به مسئولان گیلانی می دهیم که در بخش های مختلف از شروع تا بهره وری با پتانسیل بالا آماده سرمایه گذاری هستیم و در مقابل خواهان جذب محصولات و تولیدات کشاورزی آن استان برای تأمین نیازمندی های کشورمان هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی چک و ایران افزود: از وجود شرکت های بسیار با تجربه چک در زمینه های محیط زیست، تصفیه آب، انرژی های تجدیدپذیر، حمل و نقل، راه آهن، معدن، صنایع داروسازی، توربین های آبی، پتروشیمی و صنایع نفت و گاز  و صنایع غذایی بهره می بریم که می تواند زمینه ساز افزایش همکاری ها میان دو کشور باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم در هیئت تجاری و اعضای اتاق بازرگانی جمهوری چک، صاحبان شرکت های محیط زیستی، ساخت نیروگاه، لوکوموتیو، ریل، واگن، قطارهای دیزلی و برقی و صنایع غذایی حضور داشتند که در بخش های مختلف با معرفی تولیدات و دستاوردهای خود به مذاکره با هیئت گیلانی پرداختند./ منبع : روابط عمومی استانداری گیلان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان