Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : رئیس کمیته تفحص از مناطق آزاد از ارائه گزارش تحقیق و تفحص از مناطق آزاد به کمیسیون اقتصاد خبر داد وگفت: مناطق آزاد حیاط خلوت و لقمه چربی برای دولت هاست که هیات مدیره های سفارشی رامنصوب کنند.

سید حسین دهدشتی در گفتگو با مهر با اشاره به پایان بررسی تحقیق و تفحص از مناطق آزاد و ارائه ان به کمیسیون اقتصاد گفت: تحقیق و تفحص، ناکارآمدی مناطق آزاد را اثبات کرد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تحقیق و تفحص ما حول محور منطقه آزاد اروند بود و مشکلاتی که مورد بررسی قرار گرفت مشمول مناطق آزاد در نقاط مختلف کشور است.

مناطق آزاد حیاط خلوت دولت ها است

وی مناطق آزاد را حیاط خلوت دولت ها خواند و گفت: مناطق آزاد همیشه حیات خلوتی برای دولت ها بوده و هیچ وقت برنامه ریزی برای سرمایه گذاری و رشد این مناطق وجود نداشته و شفافیتی در عملکرد مالی آنها وجود ندارد؛ لذا در عمل مناطق آزاد به صورت سلیقه ای اداره می شود. عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: این بررسی عملکرد مناطق آزاد از شش ماه پیش آغاز شد، اما مسئولان همکاری نمی کردند و طی سه ماه گذشته اطلاعات محدودی در اختیار ما قرار گرفت.

شیطنت مسئولان مناطق آزاد در ارائه اطلاعات به تیم تحقیق و تفحص

وی تصریح کرد: مسئولان مربوطه به شدت در ارائه اطلاعات شیطنت کردند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار ما قرار نمی دادند که چند علت داشت اولاً اینکه اشرافی بر اطلاعات نداشتند و ثانیاً مغایرت هایی در اطلاعات آنها وجود داشت.

دهدشتی گفت: آنچه برای ما محرز شد، این بود که منطقه آزاد اروند در چند سال گذشته اثر مثبتی در جذب سرمایه گذاری و اشتغال نداشته است. عضو کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: تعداد شهرک های صنعتی و کارگاه ها و کارخانه های فعال پیش از تشکیل سازمان مناطق آزاد بیش از امروز بود و امروز به تدریج بسیاری از کارگاه ها غیرفعال شده اند که نشان می دهد این سازمان نقشی در حفظ و ادامه حیات آنها نداشته است.

دهدشتی با تاکید بر اینکه سازمان مناطق آزاد هیچ برنامه ای برای رشد و توسعه شهرستان های مستقر ندارد گفت:در طول این ۱۰ سال برنامه مشخصی برای مدیریت منطقه آزاد اروند وجود نداشته است بنابراین نمی توانیم نظارتی داشته باشیم چراکه نمی دانیم قرار بوده به کجا برسند و الان در چه وضعیتی هستند.

هیات مدیره های سفارشی، مدیران دیپلمه و نظارت ناپذیری علت نا کار آمدی مناطق آزاد

وی با انتقاد از عملکرد سلیقه ای سازمان مناطق آزاد گفت: هیات مدیره های این سازمان به صورت سفارشی منصوب می شوند که از سابقه، تخصص و تجربه مدیریتی خاصی برخوردار نیستند. بعضاً تحصیلات مدیران عامل و اعضای هیات مدیره این سازمان ها در سطح بسیار پایینی قرار دارد.

دهدشتی گفت:حتی مدیرعامل دیپلمه نیز در منطقه آزاد داشته ایم در حالی که مدیران مناطق آزاد باید دارای تجربه، تحصیلات و نگاه کلان اقتصادی باشند. هم در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد مدیران دیپلمه داشتیم و هم در دوره فعلی چنین مدیرانی منصوب شده اند.

لقمه چرب مناطق آزاد برای دولت ها/ هزینه سرسام آور پروژه ها در مناطق آزاد

وی مناطق آزاد را لقمه چربی برای مدیران و دولت ها خواند گفت: سازمان مناطق آزاد به راحتی می تواند به صورت سلیقه ای عمل کند. واگذاری ها در این سازمان سلیقه ای است و قراردادها برای اجرای پروژه ها طولانی به صورت طولانی مدت بسته می شود.

دهدشتی عدم وجود ثبات مدیریتی در مناطق آزاد را نتیجه انتصاب مدیران ضعیف دانست و گفت: سازمان مناطق آزاد اروند طی ۱۰ سال اخیر اجرای ۵۰۰ تا ۶۰۰ پروژه را در دست گرفته است اما گزارش ها حکایت از آن دارد که اکثر پروژه ها در طولانی مدت اجرا می شدند و دو برابر ارزش شان هزینه برایشان انجام شده است که در نتیجه در سایه عدم وجود نظارت، هزینه پروژه ها به طور سرسام آوری افزایش یافته است.

وام های میلیاردی سازمان مناطق آزاد به نور چشمی ها

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: منطقه آزاد اروند حتی یک ریال از سرمایه ای را که در اختیار داشته است به صورت وام به صنایع اختصاص نداد تا آنها را از ورشکستگی نجات دهد. وام های یک میلیارد ریالی به افراد نورچشمی و افرادی که هیچ سنخیتی با مناطق آزاد نداشته اند، پرداخت شده است.

وی تاکید کرد: دستگاه های نظارتی در مناطق آزاد تطمیع می شوند چراکه هیچ نظارت و شفافیتی در عملکرد مالی آنها وجود ندارد.

عضو کمیسیون اصل نود گفت: زمانی که منطقه ای به عنوان منطقه آزاد اعلام می شود عملاً دولت مرکزی به خاطر معافیت مالیاتی این مناطق از درآمدهایی بی بهره می شود و ۲۰ درصد از این درآمدها در اختیار سازمان مناطق آزاد قرار می گیرد. به عنوان مثال از شهرستان های آبادان و خرمشهر حدود هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی به خزانه دولت واریز می شد که به دلیل معافیت های مالیاتی ناشی از تبدیل این شهرستان ها به مناطق آزاد، این درآمدها حذف شد و حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به منطقه آزاد اروند اختصاص یافت که به اختیارخود و بر اساس برنامه ریزی دقیق و تعیین اهداف کوتاه و بلند مدت هزینه کند اما سازمان مناطق آزاد این بودجه را بدون برنامه و با اعمال سلیقه و بدون نظارت هزینه کرده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان