Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : در حالی که میزان مجاز واردات برنج اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی 600 هزار تن برای امسال است، واردات این محصول طی 10 ماهه امسال از حد مجاز گذشته است و همچنان هم ادامه دارد.

در حالی که ثبت سفارش برای واردات برنج در پی نامه وزیر جهاد کشاورزی به وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابتدای آذرماه امسال تا تیرماه سال آینده آزاد شد و طی 9 ماهه امسال نیز واردات انجام شده این محصول از طریق ثبت سفارش های سال های گذشته صورت می گرفت، میزان واردات برنج طی 10 ماهه نخست امسال به 623 هزار و 982 تن به ارزش 582 میلیون و 817 هزار و 496 دلار رسیده است.

این در حالی است که به گفته علی قنبری – معاون وزیر جهاد کشاورزی – در سال 1394 حداکثر تا 600 هزار تن اجازه واردات برنج داده می شود و وارد کنندگان می توانند تا این سقف نسبت به واردات اقدام کنند.

البته مسیح کشاورز – دبیر انجمن وارد کنندگان برنج – از واردات حدود 600 هزار تنی برنج طی 10 ماهه نخست سال خبر داد و گفت: باید در واردات و عرضه محصولی مانند برنج که دومین کالای استراتژیک کشور است، مدیریت درستی اعمال کنیم تا اگر به عنوان مثال 300 هزار تن برنج می خریم بدانیم چه زمانی باید آن را عرضه کنیم و بفروشیم تا قبل از گذشتن تاریخ مصرف اش وارد بازار شود.

وی گفته که به دولت پیشنهاد شده تا با تعاونی بخش خصوصی همکاری هایی شکل دهد و بخش خصوصی از طریق تعاونی هایش برنج های دولتی در زمان و با قیمت مناسب به فروش برساند.

حالا که میزان واردات برنج به اندازه نیاز داخلی و براساس سرانه 38 کیلوگرمی ایرانیان صورت گرفته است، مشخص نیست وزارت جهاد کشاورزی چه سیاستی برای بازار این محصول استراتژیک اتخاذ می کند و اجازه می دهد مصوبه آزاد سازی واردات برنج که خود آن را اعلام کرده تا تیرماه ادامه یابد یا این که محدودیت های جدیدی برای واردات آن اعمال می کنند.

گرچه وزارت جهاد کشاورزی در ابتدای امسال از اتخاذ تصمیماتی برای اعمال سیاست گذاری سهمیه ای در واردات کالاهای اساسی مانند برنج را به دولت پیشنهاد و آن را پیگیری کرد، اما به نظر می رسد این پیشنهاد تصویب نشده و همچنان واردات بدون کنترل ادامه دارد. / منبع : ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان