Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : رئیس ستاد انتخابات گیلان، انتخابات را راهکار دموکراسی در دنیا عنوان کرد و از خبرنگاران و رسانه های استان خواست علاوه بر روشنگری برای حضور حداکثری مردم در انتخابات، ذائقه مردم را به سوی منافع ملی سوق دهند.

محمد احمدی پور روز چهارشنبه در همایش رسانه و اخلاق انتخاباتی در رشت بیان کرد : خبرنگاران و رسانه ها به نحوی روشنگری کنند تا خواسته های مردم از نامزدها تعریف شده و قابل اندازه گیری باشد و ذائقه مردم را به سوی منافع ملی سوق دهند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان ادامه داد: هر کشوری برای حفظ منافع ملی خود راهبرد دارد و راهبرد منافع ملی کشور ما، مردم است.

احمدی پور اظهار کرد: هر فرد یا گروهی موجب دلسردی و کمرنگ شدن حضور مردم در انتخابات شود، خلاف منافع ملی کشور عمل نمی کند.

وی در زمینه بداخلاقی در جامعه تصریح کرد: وضعیت اخلاق رسانه ای بویژه در گیلان، آن قدر ها هم بد نیست و هیچ گاه بروز یک یا چند بداخلاقی از اعضا ، کل جامعه را زیر سوال نمی برد.

رئیس ستاد انتخابات گیلان از مجریان انتخابات خواست جلب و حفظ اعتماد مردم را مورد اهتمام قرار دهند.

* تشکیل کمیته تخصصی رصد رسانه های مجازی در گیلان

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی گیلان نیز در این همایش گفت: امسال بدلیل گسترش فضاهای مجازی، کمیته ای تخصصی با عنوان رصد رسانه های مجازی با حضور متولیان حاکمیتی استان با رویکرد ایجابی و با محوریت پیشگیری از تخلفات انتخاباتی تشکیل شده است.

سرهنگ ایرج محمدخانی افزود: تبیین انتخابات از نگاه مقام معظم رهبری، منشور فعالیت رسانه، شفاف سازی تخلفات انتخاباتی، قانون جرایم رایانه ای و ... از مصوبات کمیته یادشده است.

وی با اشاره به این موضوع که سایت های فاقد مجوز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان شناسایی شده اند، اظهار کرد: رویکرد کمیته یادشده، ایجابی است اما زمانی که این اقدام پاسخگو نباشد، پیگیری قضایی صورت خواهد گرفت.

* رسانه ها بیشتر به عدالت و انسانیت اهتمام داشته باشند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در این همایش، حرمت انسانی را در اسلام چون پیامبر (ص) ، آل ایشان و کعبه دارای حریم دانست و احترام به حریم خصوصی و حیثیت انسانی را بخشی از اخلاق رسانه بین المللی عنوان کرد.

فیروز فاضلی با تاکید بر استقلال معیشتی خبرنگاران افزود: خبرنگار راوی سوم شخص است و باید بعنوان دانای کل قضاوت کند و خبرنگاری که فاقد استقلال باشد، قضاوت بعنوان دانای کل برای او دشوار خواهد شد.

وی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را رابط توصیف و بیان کرد: این اداره کل در گیلان به بهترین نحو دراین زمینه و همچنین شفاف سازی، ایفای نقش کرده است.

وی به فعالیت 46 سایت رسمی رسانه ای در گیلان اشاره کرد و از فعالان رسانه ای استان خواست بیش از همیشه ، عدالت و انسانیت را مورد اهتمام قرار دهند.

* فعالان رسانه ای ، فضای مجازی را به تهدید تبدیل نکنند

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان نیز در این همایش پیشرفت فناوری و گستردگی رسانه های مجازی را فرصت تلقی کرد و از فعالان رسانه خواست با بداخلاقی، این فرصت را به تهدید تبدیل نکنند.

حسین داداشی افزود: رسانه های اخلاق مدار از توهین، افترا، نشر اکاذیب، ریختن آبروی دیگران و سرک کشیدن به زندگی خصوصی افراد پرهیز می کنند.

وی از مدیران رسانه ای خواست با نظارت و رصد تولیدات عوامل خویش، از فرصت رسانه ای ایجاد شده در فضای مجازی در راستای حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رای بهره گیرند.

برخی از خبرنگاران در همایش رسانه و اخلاق انتخاباتی که در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا(ص) رشت برگزار شد، به بیان نظرات خویش در راستای اخلاق در رسانه پرداختند.

گیلان دارای 184 نشریه شامل 9 روزنامه، 46 هفته نامه، 15 دوهفته نامه، 56 ماهنامه، 8 دو ماهنامه، 39فصلنامه و 11 دو فصلنامه است.

استان گیلان با افزون بر 14 هزار کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر دو میلیون و 480 هزار نفر و 16 شهرستان، دارای 13 نماینده در مجلس شورای اسلامی و چهار نماینده در مجلس خبرگان رهبری است.

در استان گیلان، یک میلیون و 861 هزار و 370 نفر واجد شرایط شرکت در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره انتخابات محلس شورای اسلامی هستند.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری هفتم اسفندماه سال جاری برگزار می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان