Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : شیخ الأزهر روز دوشنبه با تاکید بر این که شیعه و سنی برادر هستند و لازم است که مذاهب اسلامی به یکدیگر نزدیک تر شوند، افزود: شیعه و اهل سنت دو بال اسلام را تشکیل می دهند.

به گزارش پایگاه خبری العهد، «احمد الخطیب» بار دیگر کشتن هر مسلمانی خواه سنی یا شیعه باشد را حرام دانست و همگان را دعوت کرد تا به روح میراث اسلام که به عطوفت و مدارا و پرهیز از تندروی دعوت می کند، بازگردند.

شیخ الازهر با هشدار نسبت به اختلافات موجود بین علماء امت اسلامی، نسبت به هرگونه تعصب در خصوص فکری معین و تندروی در مذهبی خاص هشدار داد.

الخطیب همچنین با اشاره به اقداماتی که برای تحمیل یک مذهب خاص صورت می گیرد، افزود: این امر منجر به جنگ مذهبی می شود و اسلام همه مذاهب اسلامی را بدون هیچ تعصب و تندوری می پذیرد.

شیخ الازهر تکفیر هر کسی که به سوی قبله نماز می خواند، اما در برخی از دیدگاه ها دچار انحراف شده است را حرام دانست و گفت: تکفیر بسیار خطرناک است و هیچ کس حق ندارد دیگری را تکفیر کند.

الخطیب هم چنین خواستار دیدار علمای الازهر و علمای شیعه شد.

الخطیب خواستار سازش و اتحاد علمای مسلمان شد و تاکید کرد که اتحاد این نیست که تابع یک فکر واحد باشیم، چرا که وجود اختلاف یک امر طبیعی است که اسلام آن را قبول دارد.

شیخ الازهر با بیان این که برخی از شیوه های آموزش نادرست بوده و به تندروی دامن می زند، تاکید کرد: برخی سیستم های آموزش، طلاب را به این مسئله سوق می دهد که تابع یک مذهب معین باشند و تنها آن مذهب را مذهب صحیح بدانند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان