Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2
گیلانیان : شمارش معکوس پایان زمان تبلیغات انتخاباتی نامزدهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، آغاز شده و داوطلبان و هوادارانشان، کمتر از 20 ساعت، زمان برای تبلیغات در اختیار دارند.

با نزدیک شدن به ساعات پایانی زمان تبلیغات، شور و تکاپوی نامزدها و هوادارانشان برای جلب بیشتر آرای مردم با بهره گیری از شیوه های مختلف بیشتر می شود. از چسباندن عکس و پوسترهای نامزدهای تبلیغاتی در خارج از مکان های تعیین شده و غیرمجاز گرفته تا سخنرانی هایی با وعده و وعیدهای زیبا و البته ، تخریب رقبا و اتهام زنی.

امروزه فناوری و فضای مجازی هم به کمک نامزدها و هوادارانشان شتافته و زمینه معرفی داوطلبان را فراهم آورده است اما همان گونه که قانون شکنی در همه عرصه ها معمول و مرسوم است، این فضا هم مستثنی نیست و گاه کارزار جدال ها و درگیری های لفظی و انتشار کلیپ ها و عکس هایی توهین آمیز همراه با تمسخر و یا حتی به ظاهر طنز، بیشتر از فضای عینی بیرونی می شود.

بعضی هواداران نامزدها نیز با وجود آماده سازی مکان هایی برای تبلیغات نامزدها، به آن بسنده نکرده و حتی درختان را آماج عکس ها و پوسترهای تبلیغاتی قرار می دهند. چسباندن عکس و پوسترهای تبلیغاتی و انداختن بروشور ها، تراکت و عکس ها در منازل حتی به دور از چشم قانون انجام می شود.

دیوارهای منازل، تیرهای چراغ برق ، پایه ها تابلوهای درون شهری از دیگر فضاهایی است که قانون شکنان برای تبلیغاتشان استفاده می کنند، اگرچه برخی از این نامزدها خود روزگاری مجری قانون بودند اما امروز هوادارانشان قانون را زیرپا می گذارند و تاکنون فقط بیش از 700 مورد از این تخلفات در شهرستان رشت امحا و جمع آوری شده است.

گاه نصب بنرهای تبلیغاتی که تصویر داوطلبان را در انواع مختلف ژست ها و شعار تبلیغاتی آنها به نمایش می گذارد هم، از حد و اندازه قانونی خارج شده و برای تردد مردم در پیاده روها ایجاد مزاحمت می کند.

سودای نماینده شدن برای برخی آنچنان ذی قیمت است که گاهی وعده هایی اغواکننده همچون یکسال اینترنت رایگان به حامیان و گاه خارج از وظایف قانونی مثل آسفالت خیابان ها ، جاده ها و آوردن فرودگاه و آبرسانی و ساختن مدرسه و ... می دهند.

این روزها بازار شایعه و تکذیب هم در گیلان داغ است، از تکذیب اصلاح طلب شدن یکی از نامزدها و صدور بیانیه برای اعلام پایبندی به آرمان های اصولگرایی و قرار دادن نام او در لیست اصلاح طلبان بدون اجازه اش گرفته تا شایعه تصمیم فلان نامزد برای آوردن اتوبوسی از دیگر شهرستان ها برای رای دادن به او.

استفاده از صاحبان رسانه و اهل قلم برای جلب حمایت نامزدها و برپایی نشست های خبری، از دیگر روش های مرسوم تبلیغات انتخاباتی است که این روزها، کارت هدیه ای نیز، چاشنی این نشست ها شده است.

با این همه، تبلیغات و فعالیت ها چه قانونی و چه غیرقانونی، شمارش معکوس آغاز شده و ساعات پایانی را طی می کند و در عین حال، مجریان و عوامل برگزاری انتخابات نیز در تلاش هستند حافظ آرای مردم باشند و از هیچ تخلفی، چشم پوشی نکنند.

استان گیلان با افزون بر 14 هزار کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر دو میلیون و 480 هزار نفر و 16 شهرستان، دارای 11 حوزه انتخابیه ، 13 نماینده در مجلس شورای اسلامی و چهار نماینده در مجلس خبرگان رهبری است.

در استان گیلان، یک میلیون و 861 هزار و 370 نفر واجد شرایط شرکت در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره انتخابات محلس شورای اسلامی هستند که از این تعداد، 78 هزار نفر رأی اولی اند.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری هفتم اسفندماه جاری برگزار می شود.

تبلیغات نامزدهای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از بیست و دوم بهمن ماه گذشته آغاز و تبلیغات نامزدهای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، از بیست و نهم بهمن ماه گذشته شروع شده و پایان زمان تبلیغات نامزدها در هر دو مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، ساعت هشت صبح پنجشنبه ششم اسفندماه است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان