Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

«پتر اشتبانک» عصر امروز در دیدار با هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان بر ضرورت توسعه همکاری های تجاری دوجانبه بین ایران و چک تأکید کرد.

وی با تمجید از زیبایی های طبیعت گیلان، تصریح کرد: در مسیر رسیدن به گیلان از راه قزوین این استان را بسیار زیبا دیدم و کشاورزی در آن فعال است.

کاردار سفارت جمهوری چک در تهران به ملاقات خود با استاندار گیلان اشاره کرد و گفت: در این دیدار ارتقای روابط دو کشور ایران و چک مورد تأکید قرار گرفت.

وی با بیان اینکه گیلان از استان های راهبردی در ارتقای روابط دو کشور مذکور است، خاطرنشان کرد: جمهوری چک در ساخت ریل و لوکوموتیو سابقه طولانی دارد و می تواند در صنعت حمل و نقل در گیلان سرمایه گذاری کند.

اشتبانک از سفر هیئت سرمایه گذاری چک به ایران خبر داد و یادآور شد: این هیئت برای نمایشگاه صنعت ریلی در نیمه دوم اردیبهشت ماه سال 95 به ایران سفر می کنند تا در این نمایشگاه حضور یابند و برای بازدید آنها از گیلان برنامه ریزی می شود.

وی گیلان و چک را دارای رابطه تاریخی دانست و اظهار کرد: آمادگی حضور در گیلان برای سرمایه گذاری در بخش های مورد نظر وجود دارد.

گیلان آماده سرمایه گذاری خارجی و داخلی است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان نیز در دیدار مذکور ظرفیت های مختلف این استان را برشمرد و گفت: گیلان به دلیل انجام واردات و صادرات از قدیم به عنوان دروازه اروپا شناخته می شد.

هادی تیزهوش تابان وجود کریدور شمال ـ جنوب «نوستراک» را ظرفیت بسیار عظیمی دانست و افزود: این کریدور از فنلاند آغاز می شود و در مسیر سن پترزبورگ روسیه، ولگا، آستراخان، انزلی، امیرآباد، جنوب ایران، جنوب شرقی آسیا، کشورهای پایین دست خلیج فارس و ... امتداد می یابد.

وی مسیر نوستراک را در کاهش هزینه حمل و نقل کالا برای کشورهای صادر کننده و وارد کننده بسیار تأثیرگذار خواند و خاطرنشان کرد: جمهوری چک می تواند از این مسیر برای صادرات و واردات کالای خود بهره مند شود.

این مسئول مسیر ریلی قزوین ـ رشت و رشت ـ انزلی ـ آستارا را از دیگر ظرفیت های مهم گیلان عنوان کرد و یادآور شد: مسیر ریلی گیلان دو سال دیگر تکمیل می شود و حدود 40 تا 45 میلیون تن کالا می تواند با استفاده از این خط ریلی در گیلان جابه جا شود.

وی وجود منطقه آزاد انزلی و بندر کاسپین را از دیگر ظرفیت های مهم خواند و متذکر شد: بندر انزلی ظرفیت جابه جایی 11 میلیون تن کالا را در سال دارد.

تیزهوش تابان خاطرنشان کرد: با وجود اینکه گیلان جزو کوچک ترین استان کشور محسوب می شود اما 92 درصد چای، 37.6 درصد برنج، 96.3 درصد فندق و... کشور را تولید می کند.

وی وجود دو هزار و 400 واحد صنعتی در گیلان و اشتغال بالغ بر 80 هزار نفر در آنها را از دیگر ظرفیت های این استان ذکر کرد و یادآور شد: جاذبه های طبیعی و گردشگری گیلان بسیار زیبا بوده و ماسوله و قلعه رودخان از شاهکارهای طبیعت در این استان است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه این استان امکانات بسیار مناسب و خوبی برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی دارد، متذکر شد: بخش های مختلف گیلان آماده سرمایه گذاری است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان