Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت وگو با وبگاه «العربی الجدید» بر ادامه فعالیت هسته ای ایران تاکید و اعلام کرد که غرب در اجرای تعهدات خود بر اساس برجام، تأخیر دارد و هنوز برخی تحریم ها برداشته نشده است.

غرب در اجرای برخی تعهدات برجام تأخیر دارد

صالحی در پاسخ به این سوال که «پس از اجرایی شدن توافق هسته ای در ماه ژانویه، ایران هسته ای امروز کجاست و چقدر از تعهدات خود را اجرا کردید و چقدر را غرب اجرا کرده» گفت: توافق، برنامه کاری نهایی است که دو طرف برای پایان دادن به بحران ساختگی هسته ای بر آن توافق کردند. اجرای طرح بخوبی ادامه دارد و من هنوز با ارنست مونیز جهت بررسی مکانیزم اجرا، در ارتباط هستم. تهران به آنچه باید، متعهد است، اما تأخیری در طرف مقابل هست که مسئولیتش هم با خودش است. هیچ مانع مشخصی وجود ندارد اما منظورم اینجا، تاخیرشان در اجرای برخی نقاط به شکل کامل است.

صالحی در ادامه، «رفع تحریم به موجب توافق» را از مصادیق این تأخیر برشمرد و گفت: تا الان برخی بانک های بزرگ اروپایی تحریم هایش را به طور کامل پایان نداده است چرا که قبلا تعهد داده که با ایران مراوده تجاری نداشته باشد. ما هنوز منتظر هستیم که وزارت خارجه ایران با اتحادیه اروپا تماس بگیرد و این بحران را حل کند. هیئت انرژی اتمی مسئول این بخش نیست اما ارزیابی من این است که سیر امور به طور نسبی خوب است.

بازرسی از مراکز نظامی؛ اگر دلایل قانع کننده باشد مشکلی نیست

العربی الجدید سوال کرد: بازرسی از سایت های اتمی و نظامی ایران یکی از نقاط جنجالی بود که حصول توافق را قبلا با مانع روبه رو کرد. آیا عملا با غربی ها برای افزایش تعداد بازدیدها از مراکز هسته ای توافق کردید و آیا می پذیرید که وارد سایت های نظامی شما بشوند؟

صالحی گفت «بازرسی چارچوب مشخصی متشکل از چند نقطه دارد»، و افزود: از جمله این نقاط شروط معاهده های بین المللی بازرسی و جزئیات پروتوکول الحاقی و همچنین شروط دیگری است که در متن توافق آمده است. ایران هیچ بازرسی خارج از این نقاط را نمی پذیرد. بازرسی معمولا از مراکز اتمی می شود اما اگر مراکز غیر هسته ای دیگری هم [جزء درخواست طرف مقابل] باشد، آژانس بین المللی انرژی اتمی باید دلایل حقیقی و مستند به ادله را ارائه کند، و اگر قانع کننده باشد، هیچ مشکلی برای فتح باب مقابل بازرسان نیست.

پارچین؛ فکر نمیکنم موضوع بازرسی از مراکز نظامی دوباره مطرح شود

العربی الجدید در ادامه موضوع مرکز پارچین را وسط کشید و پرسید: «آیا احتمال نمی دید که بحران سایت پارچین در آینده دوباره مطرح شود...؟» و صالحی پاسخ داد: در کنار توافق هسته ای، ایران و آژانس بر نقشه راه مشترک توافق کردند. مشکل سایت پارچین به شکل نهایی، حل شد. ایران درهای این سایت را داوطلبانه مقابل رئیس آژانس آقای «یوکیو آمانو» باز کرد. این، بار دوم بود که مسئولانی از آژانس وارد پارچین شدند. نمونه برداری هم کردند و نتایج آن ثابت کرد که تردیدهای مطرح شده نادرست است. در نتیجه فکر نمی کنم که پرونده بازرسی از مراکز نظامی بعدا مطرح شود. ایران ثابت کرد که حرفش درست است همانطور که مذاکره کنندگان ما بارها بر احترام استقلال کشور و محرمانه بودن مراکز نظامی تأکید کرده اند.

تصویر متن گفت وگوی صالحی با العربی الجدید/ اندازه بزرگ تر تصویر اینجا  

 تا 8 سال مجبور به ارائه پروتوکل الحاقی به مجلس نیستیم

العربی الجدید ادامه داد «بر اساس اعلام محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، تهران اعلام کرده که پروتکلی الحاقی را اجرا خواهد کرد؛ پروتوکلی که بر اساس آن امکان بازرسی فوری و غافلگیرکننده از مراکز اتمی را فراهم می کند اما این بند نیاز به تصویب مجلس شورای اسلامی دارد. آیا این پرونده را بزودی به مجلس ایران ارائه می کنید؟» که صالحی گفت: ما تا هشت سال آینده وقت داریم؛ پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا خواهیم کرد و مجبور نیستیم که آن را به مجلس ببریم و به نمایندگان عرضه کنیم.

العربی الجدید پرسید «آیا این مسئله، خشم منتقدان داخل را برنمی انگیزد، بخصوص تندروهای اصولگرایان؟»، که صالحی پاسخ داد: فکر نمی کنم. نوعی توافق داخلی در این باره وجود دارد.

این روزنامه به اراک و فردو و نطنز اشاره کرد و پرسید «ریاست مذاکرات فنی با غرب به عهده شما بود؛ تعهدهای مربوط به بندهای رآکتور اراک، و مراکز نطنز و فردو را شما اجرا کردید. بندهایی که انتقاد خیلی ها در داخل ایران را برانگیخت؛ کسانی که معتقدند امتیازهای سرنوشت سازی دادید. شما نظرتان چیست؟».

صالحی گفت: فعالیت های هسته ای ما در تمامی ابعاد از قبیل غنی سازی اورانیوم، تولید آب سنگین، کشف و استخراج اورانیوم، ادامه تحقیقات هسته ای و ساخت نیروگاه های هسته ای و نیز تولید سوخت ادامه خواهد داشت. این بدان معناست که چرخه برنامه هسته ای ایران متصل و مستمر خواهد بود، [البته] برخی قیدوبندها هستند که ایران آن را در عمل پذیرفته اما اینها به معنای توقف کار یا کُند شدن آن نیست.

صالحی مثالی زد و گفت: ایران 9 هزار سانتریفیوژ [فعال] داشت و سالانه معادل 2300 کیلوگرم اورانیوم غنی می کرد. بر اساس توافق هسته ای تعداد سانتریفیوژها به 6 هزار عدد کاهش یافت که اینها قادرند معادل 1500 کیلوگرم اورانیوم غنی کنند اما نیاز حقیقی ما برای اورانیوم غنی شده برای رآکتور بوشهر معادل 30 هزار کیلوگرم در سال است؛ این یعنی اینکه ما فاصله بسیار زیادی از مقدار مورد نیاز داریم، این سانتریفیوژها از نسل قدیمی است و ما می بایست آن را با سانتریفیوژهای جدید تعویض می کردیم تا سطح تولید بالا برود؛ برخی دستگاه های جدید را تولید و آزمایش کردیم اما بهبود تولید تعداد مورد نیاز به مدت زمان زیادی نیاز دارد. در نتیجه ما صرفا کاهش تعداد سانتریفیوژها برای 10 سال آینده را پذیرفتیم و این مدت توافق است. طی این مدت ما آنچه نیاز داریم توسعه خواهیم داد تا بعد از مدت زمان مشخص شده بر اساس توافق، آن را به کار گیریم. اگر فرض کنیم که ایران در حصول توافق موفق نبود -آنطور که حاصل شد- و در چنین وضعیتی ما به حال خویش باقی می ماندیم؛ برای برخی اینگونه به نظر می رسد که توافق، مجموعه ای از امتیازات و محدودیت هاست اما در حقیقت اینگونه نیست.

صالحی همچنین گفت: در مقابل برخی طر ف های خارجی مسئله را از دید خودشان می بینند و تبلیغ می کنند که توافق اتمی یعنی اینکه غرب موافق شده ایران را از ساخت سلاح اتمی منع کند همچنانکه توانست روند ساخت بمب اتم را به تأخیر بیندازد. باید تأکید کنم که ایران اساسا دنبال ساخت سلاح اتمی نیست و آنچه اراده کرده، در اختیار داشتن برنامه صلح آمیز هسته ای است.

صالحی: ایران حق دارد برنامه موشکی خود را توسعه بدهد

العربی الجدید به تحریم های جدید آمریکا اشاره کرد و گفت: «در روز اجرایی شدن توافق، آمریکا تحریم های جدیدی را برای برنامه موشکی ایران وضع کرد؛ ایران اعلام کرد که توسعه برنامه موشکی اش جدای از برنامه هسته ای است. آیا این موضوع (تحریم موشکی) متناقض با توافق نیست؟» و صالحی پاسخ داد: مذاکرات و توافق فقط مربوط برنامه هسته ای ایران بوده است و بس؛ تحریم ها علیه برنامه هسته ای ایران که شورای امنیت در سال های قبل وضع کرده، قید و بندهایی دارد تا مانع از دستیابی تهران به موشک های با کلاهک اتمی شود. کشور ما نمی خواهد سلاح اتمی بسازد اما در مقابل این حق را دارد که  موشک های عادی و توان دفاعی خود را توسعه و بهبود بدهد. این همان چیزی است که به صراحت در میز گفت وگو با دیگران مطرح شد و هدف این تحریم های جدید صرفا تاثیر بر افکار عمومی غرب است.

العربی الجدید به موضوع ساخت نیروگاه های جدید پرداخت. این روزنامه لندنی قطری پرسید: «اولین گام های مربوط به ادامه برنامه هسته ای ایران که اخیرا اعلام شد مربوط به ساخت رآکتورهای هسته ای جدید که آن را ر اکتورهای کوچک توصیف کرده است، علاوه اینکه شما قصد دارید باشگاه هسته ای تجاری در جهان ملحق شوید، آیا ممکن است این گام ها را برای ما شرح دهید؟» و صالحی گفت: «کار خود را از فروش اورانیوم غنی شده در ایران، به کشورهای دیگر آغاز کردیم علیرغم اینکه میزان اورانیوم اولیه ای که به روسیه صادر شد کم بود و تقریبا 10 تن است. اما این برای ایران که از کشورهای دحال توسعه شمرده می شود، افتخاری و موفقیتی است؛ تعداد کشورهایی که اصطلاحاً «خدمات هسته ای» ارائه می دهند بسیار کم است. همین ورود ما به باشگاه هسته ای تجاری، اساسا اتفاق خوبی است و این فعالیت ها را در آینده ادامه می دهیم. صالحی افزود: شایسته است که اضافه کنیم ایران کشوری خشک است و رآکتورهای هسته ای بزرگ نیاز به مقدار زیادی آب دارد و به همین دلیل باید در کنار آب های جنوبی (خلیج فارس) یا آب های دریایی شمال (خزر) ساخته شود. ما نیاز به ساخت رآکتورهای هسته ای با هدف تولید برق در مرکز کشور که شهرهای اصلی در آن قرار دارند، نیاز داریم شهرهایی که برق در مسافت های طولانی به سمت آنها منتقل می شود و هزینه های سنگینی دارد به همین دلیل تهران در حال حاضر پژوهش های اولیه برای ساخت رآکتورهای هسته ای کوچک را آغاز کرده؛ میزان انرژی این رآکتورها در وهله اول 25 مگاوات است و به تدریج به 100 مگاوات خواهد رسید علاوه بر این ساخت دو واحد جدید هسته ای در نزدیکی رآکتور بوشهر را تکمیل خواهیم کرد و درباره آن با مسکو توافق کرده ایم.

پاسخ هوشمندانه صالحی به سوال «نگرانی ساختگی عرب های خلیج فارس»

این روزنامه قطری چاپ لندن این موضوع و نگرانی ساختگی کشورهای عربی را مطرح کرد و پرسید: «پاسخ شما به اظهارات کشورهای خلیج [فارس] چیست که «ایران هسته ای» و رآکتورهای آن به ویژه آنهایی را که در نزدیکی کشورهای عضو شورای همکاری [در حاشیه جنوبی خلیج فارس] قرار دارند، به عنوان یک «خطر» برای خودشان توصیف کردند چیست؟».

صالحی پاسخ داد: در امارات چهار رآکتور هسته ای غول پیکر ساخته شده و این در حالی است که در جنوب ایران فقط یک رآکتور هسته ای است، من یک سوال از شما می پرسم : چگونه رآکتورهای ما به این خطرناکی است اما همه به بی خطر بودن رآکتورهای امارات اذعان دارند؟ سوال مهم تر این است که چگونه برای ایران این امکان وجود دارد که رآکتورهایی بر خلاف ضوابط و قواعد آژانس بین المللی انرژی هسته ای بسازد؛ آژانسی که اساسا بر روند ساخت و تاسیس این رآکتورها نظارت دارد اما با کمال تاسف اظهارات کشورهای همسایه در شورای همکاری درباره برنامه هسته ای ایران با دیگر اظهارات آنها درباره ایران و در ابعاد مختلف شباهت دارد و همه اینها اظهاراتی نادرست است.

صالحی سرتیتر روزنامه العربی الجدید چاپ لندن/ اندازه بزرگ تر تصویر اینجا  

گفت وگو با عربستان؛ کشورهای عربی از پیشرفت ایران می ترسند!

العربی الجدید از سوالات هسته ای خارج به تحولات منطقه وارد شد و موضوع عربستان را پیش کشید. این روزنامه نظر صالحی را در خصوص روابط با عربستان جویا شد و گفت: روابط شما با عربستان چگونه است، روابطی که اخیرا در کشورهایی مانند سوریه، یمن و غیره در تقابل قرار گرفته است. قطر اخیرا پیشنهاد میزبانی گفت وگوی ایرانی-عربستانی را مطرح کرده است آیا شرایط برای گفت وگو پیش خواهد آمد یا اینکه شرایط وخیم تر خواهد شد؟.

صالحی اهداف سیاسی را مسئله اصلی دانست و گفت: من اطلاعات تفصیلی درباره این طرح (میزبانی قطر) ندارم اما در ابتدا باید اشاره کنم که اختلافات با عربستان ایدئولوژیک نیست، اینکه مساله اختلافات را به شیعه و سنی بودن ارتباط دهیم صحیح نیست آنچه در حال اتفاق است فقط با اهداف سیاسی انجام می شود.

صالحی توضیح داد: مسأله این است که همسایه های خلیج فارس ما از پیشرفت سیاسی، هسته ای و علمی ایران نگرانند؛ اینها ترسی غیرقابل توجیه از وجود نیت هایی دیگر در نزد ایران دارند. ما به دنبال نفوذ جغرافیایی یا ثروت های جدید نیستیم؛ در عمل خواستار تحقق ثبات در منطقه هستیم و در برهه کنونی عاقلانه آن است که با دوراندیشی، تفکر و عمل کنیم. به عنوان مثال روابط ایران و ترکیه علیرغم اختلافات میان طرفین و در مقدمه آنها مساله سوریه، به عنوان شاهد مثالی از روابط استراتژیک باقی خواهد ماند. روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی اکنون در بهترین حالات آن است و این به نفع همه است. ما خواهان بهبود روابطمان با کشورهای خلیج فارس هستیم اما اظهارات مسئولان آنها و دراز کردن انگشت اتهام به سمت ایران و اینکه ایران را مسئول تمام اتفاقات منطقه می دانند، امری مضحک است.

دفاع ما از سوریه مقابل تروریسم بد است اما جنگ عربستان در یمن توجیه دارد؟

موضوع به سوریه کشید. العربی الجدید اتهام کشورهای عربی به ایران را مطرح کرد و گفت: «برخی ها در همین منطقه عربی درباره دخالت آشکار ایران، چه در سوریه چه در یمن، سخن می گویند و اتهاماتی می زنند مبنی بر اینکه ایران به دنبال تغییر ترکیب جمعیتی فرقه گرایانه در سوریه است. چه پاسخی می دهید؟».

صالحی به کشورهای دیگر اشاره بجایی کرد و گفت: بنده این سؤال را مطرح می کنم که چرا مسئولیت انقلاب در تونس یا مصر و حتی در لیبی را بر عهده ما نمی گذارند؟ پس دخالت ترکیه و قطر در لیبی یا در مناطق دیگر چه می شود. برای اینگونه دخالت ها، توجیه های مختلفی درست می شود ولی ایستادگی ایران در کنار ملت سوریه در رویارویی با «داعش»، «جبهه النصره» و سایر گروه های مسلح به اتهام تبدیل می شود. این در حالی است که جنگ عربستان سعودی علیه یمن که میلیون ها غیر نظامی را آواره کرده و کودکان و افراد بیگناه زیادی را به کام مرگ کشانده، توجیه شده پنداشته می شود.

دخالت عربستان و ترکیه در سوریه و پاسخ کوتاه صالحی

العربی الجدید جویای نظر صالحی در خصوص دخالت ریاض و آنکارا در جنگ سوریه شد و گفت: «حرف و حدیث ها درباره احتمال دخالت [زمینی] عربستان سعودی و ترکیه در سوریه با هدف مبارزه تروریسم رو به افزایش است. موضع شما چیست؟ و در صورتی که چنین موضوعی محقق شود، واکنش شما چگونه خواهد بود؟».

صالحی کوتاه و رسا پاسخ داد و گفت: عربستان در باتلاق عمیقی گرفتار شده و هر اقدامی از این قبیل، یعنی غرق شدنش و گرفتار شدنشان به شکلی بیشتر. باید از داستان های تاریخی درس بگیرند.

سوریه و یمن پیروز خواهند شد

العربی الجدید پرسید: ائتلاف شما با روسیه تا چه میزان در سوریه احتمال لرزش دارد؟ پیش از این، از جانب (مقامات) سپاه پاسداران سخنانی مبنی بر وجود منافع روسیه در آنجا بیان شده است و روس ها نیز بعد از سخنان «بشار اسد» مبنی بر اینکه «نظام (سوریه) در راستای بازپس گیری همه سرزمین های سوریه، تلاش می کند از وی انتقاد کردند.

صالحی گفت: طبق اطلاعاتی که بنده دارم، روابط سیاسی دوجانبه خوب است. اضافه بر این، هماهنگی بین ایران و روسیه درباره سوریه، حساب شده و عمیق بوده و گمان نمی کنم که دستخوش تغییرات تاثیرگذار در آینده بشود.

العربی الجدید یمن را فراموش نکرد و پرسید: در خصوص یمن، هیچ افقی برای دستیابی به راه حل سیاسی در آنجا به نظر نمی رسد، آیا به منظور جلوگیری از وقوع فاجعه های بیشتر، بر حوثی ها فشار خواهید آورد؟

صالحی هم گفت: حوثی ها به کمک ایران نیازی ندارند. بنده معتقدم که ملت یمن خود قادر به تحقق پیروزی که می خواهد، هست. هیچ طرف دیگری نمی تواند بر اراده مردم پیروز شود. عربستان سعودی سرانجام از یمن خارج خواهد شد و پیروزی از آن یمنی ها خواهد بود. همانگونه که سوری ها نیز پیروز خواهند شد.

تصویر بزرگتر تصویر مصاحبه در اینجا  

سیاست آمریکا درقبال ایران باید تغییر کند

روابط ایران و آمریکا نیز سوال دیگر العربی الجدید بود. این روزنامه پرسید: «درباره روابطتان با آمریکا چه؟ باراک اوباما توانست سالها دشمنی با کوبا را پایان دهد. آیا زمان عادی سازی روابط [آمریکا] با ایران در آینده نزدیک خواهد رسید؟». صالحی «نبود اعتماد» را مطرح کرد و گفت: روابط بین تهران و آمریکا، فاقد اعتماد است و نمی تواند بازگشت طبیعی و سریع روابط دوجانبه را متصور شد. سیاست های آمریکا در قبال ایران باید تغییر کند. همچنانکه آمریکا باید به وعده هایش پایبند باشد و همه اینها، زمان نیاز دارد. در ایران می گویند "درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد... نهال دشمنی برکن که رنج بی شمار آرد". خلاصه وار، این سیاست ماست.

احتمال جنگ اسرائیل و ایران؟

سوال آخر العربی الجدید، احتمال جنگ اسرائیل با ایران بود. این روزنامه پرسید «بعد از توافق هسته ای، آیا هنوز احتمال جنگ اسرائیل ایران وجود دارد؟»، که صالحی در پاسخی کوتاه اسرائیل را تحقیر کرد و گفت: تهدیدهای اسرائیلی خیلی وقت است که برای ایران توخالی و پوچ است. ما اساسا آن را کشور نمی دانیم پس [در اندازه ای نیست] که تهدیدی برای ایران باشد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان