Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیر کل دفتر فنی استانداری گیلان اعلام کرد : تالاب سلکه انزلی در سطح 15 هکتار به عمق 50 سانت در حال لایروبی است که تا کنون 60 درصد آن به انجام رسیده است .

این مقام می افزاید پس از اتمام این بخش قرار است از سطحی معادل 20 هکتار از نیزار های این تالاب نیز لایروبی شود که در مجموع لایروبی به طحی معادل 35 هکتار خواهد رسید .

این خبر یعنی قرار است با لایروبی از سطحی معادل 35 هکتار از تالاب سلکه واقع در جنوب بخش مرکزی اگر تخلفی در عمق خاکبرداری مثل معادن شن و ماسه صورت نگیرد افزون بر 15 میلیون متر مکعب رسوب که از بهترین کود کشاورزی از بستر تالاب خارج شود .

صرفنظر از ارزش بسیار بالای این رسوبات برای کشاورزی باید دید از مجموع رسوب استخراجی چند درصد (تیتانیوم) وجود دارد ، همان چیزی که پندین سال است ژاپنی ها بخاطر آن حاضر به لایروبی رایگان تالاب انزلی شدند و همچنان پیگیر این مهم هستند .

اگرچه برخی از غیر گیلانی هایی که به دنبال لایروبی تالاب ها و آب بندان های هستند بخاطر تیتانیوم موجود در آن نیست بلکه بخاطر خاک غنی و با ارزش برای کشاورزی است که به قیمت بسیار خوبی آن را بفروش می رسانند که در گیلان تازه به آن توجه می شود و آب منطقه ای بابت این رسوبات مبلغی دریافت می کند !؟.

شاید طرح این سوال ها خالی از لطف نباشد که آیا :

- لایروبی تالاب سلکه در محدوده مطالعات ژاپنی ها و دانشگاه صنعتی شریف هست یا خیر؟ بعبارت دیگر رسوبات این بخش از تالاب تیتانیومی هست یا خیر ؟

- رسوبات استخراجی چه صورتی پیدا می کند ؟ از آن بعنوان تاج تالاب استفاده می شود و یا برای دور کردن از محل با صرف هزینه به پیمانکار سپرده می شود ؟ و یا اینکه از سوی دفتر فنی به معرض فروش گذاشته می شود ؟

با توجه به مشتریان این نوع خاک و مشتاقان قبول این زحمت توسط برخی از دلسوزان خارج از استان این رسوبات ارزشمند می تواند در حد چند میلیارد تومان به اقتصاد گیلان کمک نماید .

از آنجاییکه اطلاع رسانی مدیر کل دفتر فنی استانداری شفاف نبوده این نگرانی را ایجاد کرده که نکند این طلای سیاه گیلان به ثمن بخس بخشیده شود ؛ امید است با اطلاع رسانی مقام محترم رفع نگرانی شود . ان شاء الله.

تالاب 2

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان