Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

شعبان نژاد با بیان اینکه جنگل در حوزه کشاورزی به عنوان یک مخزن آب و سد طبیعی به شمار می آیند،اضافه کرد: هر هکتار جنگل به طور متوسط 2.5 تن آب ذخیره می کند.

مهندس محمدحسین اصغریان، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان امروز در حاشیه جشن درختکاری که در دانشگاه گیلان برگزار شد،با اشاره به چالش های پیش روی منابع طبیعی، اظهار کرد: فرهنگ سازی توسعه و ترویج منابع طبیعی و توجه به زراعت چوب از جمله راهکارهای حفاظت و صیانت از عرصه های منابع طبیعی و جنگل هاست.

وی با بیان اینکه سالانه 10 میلیون مترمکعب چوب صرف تولید انرژی و سوخت در استان می شود، عنوان کرد: این در حالی است که استان گیلان تنها یک میلیون مترمکعب چوب در سال تولید می کند. این نکته نشان دهنده  اهمیت موضوع زراعت چوب است.

مهندس علیرضا شعبان نژاد، رئیس جهادکشاورزی استان گیلان نیز در ادامه، با بیان اینکه جنگل در حوزه کشاورزی به عنوان یک مخزن آب و سد طبیعی به شمار می آیند، اضافه کرد: هر هکتار جنگل به طور متوسط 2.5 تن آب ذخیره می کند. این در حالی است که سایر دستگاه ها تنها به جنبه زیست محیطی جنگل توجه دارند.

وی خواستار اختصاص بخشی از اعتبارات آب بهای کشاورزان از سوی سازمان آب به منابع طبیعی جهت اجرای طرح های جنگلداری شد و بیان کرد: حفاظت از منابع طبیعی و جنگل ها پشتوانه کشاورزی استان است.

مجید نیکخوی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گیلان نیز در این مراسم، بر حفاظت و صیانت از جنگل های بی نظیر گیلان تاکید کرد و ادامه داد: میزان آب تجدیدشونده در استان گیلان، حدود 6.5 میلیارد مترمکعب است. اگر 100 میلیون مترمکعب از این حجم آب را بسته بندی کنیم، هزینه 5 استان کشور تامین خواهد شد.

وی با اشاره به نیاز استان به احداث چند سد جهت تامین آب شرب سالم و مطمئن برای مردم، خاطرنشان کرد: سازمان آب آمادگی دارد که پس از احداث سد شفارود، با نظر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، به احیای جنگل های استان کمک کند./ منبع : ایسنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان