Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان پیش از ظهر امروز در همایش منابع طبیعی و رسانه حفاظت از منابع ملی و طبیعی جنگل ها و مراتع را از وظایف مهم اداره های منابع طبیعی عنوان کرد.

وی وجود جنگل های هیرکانی در گیلان را یکی از منحصر به فردترین نوع جنگل های دنیا دانست و افزود: گیلان از داشتن این موهبت برخوردار است و باید در حفظ جنگل ها تلاش مضاعف شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان اراضی جنگلی، ساحلی، مرتع و... این استان را یک میلیون و 17 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: گیلان دارای بیش از 564 هزار هکتار جنگل است.

وی با بیان اینکه گیلان دارای 267 هزار هکتار مرتع و 220 هزار هکتار اراضی کشاورزی است، افزود: گیلان دارای سه قسم آب و هوای معتدل و مرطوب در مناطق جلگه ای و کوهپایه ای و پایین بند، آب و هوای کوهستانی در مناطق ییلاقی و مرتعی و بالابند کوهستانی و آب و هوای نیمه خشک و مدیترانه ای از رستم آباد تا لوشان است.

زارع فرهنگ سازی منابع طبیعی را امری ضروری دانست و خاطرنشان کرد: رسانه ها در امر فرهنگ سازی منابع طبیعی و حفاظت از آن نقش مهمی دارند.

وی به برنامه های هفته منابع طبیعی در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: بازدید از عرصه های مشارکتی، کاشت نهال در شهرک های صنعتی، بازدید از توانمندی تحقیقاتی منابع طبیعی و... از جمله برنامه های این هفته است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان درباره کنترل قاچاق چوب های جنگلی متذکر شد: امسال نسبت به سال گذشته در بحث کنترل قاچاق چوب روند کاهشی داشتیم.

وی از کاهش حدود 15 درصدی تخریب اراضی ملی و قاچاق در سال جاری نسبت به سال گذشته در گیلان خبر داد و یادآور شد: آزادسازی بالغ بر 400 هکتار اراضی ساحلی در گیلان از دیگر اقدام ها بوده است.

فیروز فاضلی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در مراسم مذکور با مهم دانستن حفظ منابع طبیعی، نقش رسانه ها برای فرهنگ سازی در این زمینه را پررنگ خواند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان