Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : نوروزخوانی از جمله آیین های کهن ایرانی است که تا چند دهه پیش به شکل گسترده تری در بسیاری از نواحی ایران و به ویژه گیلان، تالش، دیلمان، و ... رواج داشت و امروز به شکل خیلی پراکنده در روستاهای دور دست نواحی یاد شده مشاهده می شود.

 هنوز نشانه هایی از مراسم شادی ایام نوروز برای ما به یادگار مانده است چنانکه از چند هفته پیش از نوروز نوجوانان و جوانان در خانه های مردم حضور می یابند و با اشعار شادی بخش، نوید آمدن بهار را به مردم می دهند.

 در مراسم نوروز خوانی، نوروز خوانان معمولاً به روستاها می روند و با خواندن اشعار در مدح امامان و یا ترانه های محلی، طلیعه سال نو را به آنان مژده داده و تبریک می گویند.

 نوروز خوانان در منازل مردم حاضر می شوند و نمونه ای از اشعار زیر را می خوانند:

بخوانم من امام اولین را                        شه کشور امیرالمومنین را . . . . و یا اشعار با این مضامین : بهار آمد، بهار آمد ، خوش آمد             علی با ذوالفقار آمد، خوش آمد نوروزتان نوروز دیگر                        شما را سال نو باشد مبارک صاحب خانه نیز با دادن پول و شیرینی، گردو، تخم مرغ، برنج و یا نخود و کشمش به گرمی از آنان پذیرایی می کند .

نوروزی خوانی ریشه ای تاریخی در فرهنگ مردم گیلان دارد

جعفر سبحانی، یکی از جوانان دهه ۲۰ صومعه سرا در این راستا اظهار کرد: نوروزخوانی که هم اکنون نیز کم و بیش رواج دارد، در روستا نماد ورود بهار و خیر و برکت است.

وی افزود: در زمان های گذشته نوروزی خوانان اکثرا افراد بزرگسال بودند که به صورت 5 تا 6 نفره در روستاها و شهرها دور می زدند و نوید بهار را به مردم می دادند.

 این پیرمرد صومعه سرایی با بیان اینکه از معروف ترین اشعار نوروزی خوانان«دوازه امام» و «عروس گوله»است، گفت: اغلب نوروزخوانان نخست دوازده امام را می خواندند و وقتی به قسمت ترجیع بند می رسیدند، آن را دو نفری تکرار می کردند.

 سبحانی تصریح کرد: نوروزخوانان بشارت دهنده بهار بودند و قرن ها شنیدن صدای آنان به معنی پایان زمستان های سخت و سرد، و گرم شدن هوا و در نتیجه شکوفایی و رویش گیاهان بوده است.

 وی خاطرنشان کرد: همه اقشار مردم با شنیدن صدای نوروزخوانان شوری درونی و گشایشی مبهم و در عین حال شوق انگیز را در خود احساس می کردند و آماده آمدن بهار می شدند.

 این پدربزرگ صومعه سرایی با بیان اینکه نوروزخوانی نماد میمنت و برکت، شادمانی و سرور، رفاه و آسایش و فراوانی بودند، اظهار کرد: در این راستا نوروزی خوانان از جایگاه ویژه ای نزد مردم برخوردار بودند.

 سبحانی با بیان اینکه زمان کار نوروزی خوانان معمولا از هفته دوم اسفند آغاز می شد، افزود: کار نوروزخوانان معمولا از غروب آغاز می شد و تا پاسی از شب ادامه داشت و از همین رو فانوس وسیله ای جدی در پیشبرد کار آنان بود.

 وی گفت: متاسفانه امروز این آیین بسیار کمرنگ شده و کم و بیش در روستاها دیده می شود که چند کودک و نوجوان آن را اجرا می کنند.

این جوان دیروزی با بیان اینکه این سنت ریشه ای تاریخی در فرهنگ مردم گیلان دارد، تصریح کرد: متاسفانه بیش از 2 دهه است که این آداب و رسوم در شهر و روستاهای این شهرستان منسوخ شده و کم و بیش اجرا می شود.

 توجه به مراسمات و مناسبت های آیینی از اهمیت بالایی برخوردار است

حمید آذرپور، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان کرد: باید سنت های و آیین های قدیمی گیلان دوباره احیا شود تا بتوانیم در این راستا پاسخگوی نسل آینده باشیم.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی به تنهایی نمی تواند در این راستا گام بردارد، اظهار کرد: تک تک آحاد جامعه باید با همکاری یکدیگر در راستای احیای سنت های قدیمی همچون نوروزی خوانی، چهارشنبه سوری و ... تلاش کنند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اظهار کرد: طرح ملی «نوروز بازار» با هدف معرفی، احیاء و حفظ آئین ها، سنت ها و مراسم و برنامه های مرتبط با نوروز گیلان برگزار می شود.

آذرپور گفت: توجه به مراسمات و مناسبت های آیینی از اهمیت بالایی برخوردار است که باید با همکاری همه مسئولان و به ویژه میراث فرهنگی شهرستان ها دوباره احیا شود.

وی با بیان اینکه آن چیزی که ما را در برابر تهاجم فرهنگی دشمن بیمه می کند، توجه به فرهنگ و ارزش های فراموش شده خودمان است، تصریح کرد: این سازمان عزم خود را جزم کرده تا مجددا این فرهنگ ها و آداب و رسوم را زنده نگه دارد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خاطرنشان کرد: این امر میسر نمی شود مگر اینکه تک تک آحاد جامعه دست در دست هم دهند و پای کار بیایند تا این سنت ها و فرهنگ ها از بین نرود و منسوخ نشود.

متاسفانه برخی از سنت های اصیل گیلانی و ایرانی بر اثر غفلت به بوته فراموشی سپرده شده و همین امر موجب بروز آئین های غلط غربی در کشور شده است. احیای آئین های سنتی و فرهنگ اصیل گیلانی نیازمند پشتکار و همت مردم است و مقابله با هجمه ها نیز نیازمند احیای همین سنت هاست. باید در استانه نوروز که سرشاز از میراث ناملموس است به گونه ایی عمل کرد تا جوانان نیز با سنت های قدیمی خود آشنا شده و ان را پاس بدارند./ منبع : شبستان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان