Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : داود زارع بعد از ظهر امروز در مراسم آغاز به کار پایگاه یکم اطفای حریق در دهستان لاکان این رشت با اشاره به اهمیت حفظ زیبایی و جلوه های طبیعی گیلان اظهار کرد: به منظور حفاظت از 564 هزار هکتار جنگل در گیلان اقدام های بسیار مفیدی انجام شده است.

وی با بیان اینکه باید برای حفاظت از منابع طبیعی خود عملیات ویژه انجام دهیم، افزود: در گذشته کشور در زمینه تخریب و تجاوز به فضای سبز رتبه 80 را داشت که این رقم پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رتبه 18 کاهش یافته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان از اجرای طرح جنگل داری در 400 هکتار اراضی استان خبر داد و گفت: 150 هزار هکتار از جنگل های استان در حال بهره برداری اصولی است.

وی با بیان اینکه بهره برداری از 150 هزار هکتار جنگل های گیلان به 50 هزار هکتار کاهش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: با تشکیل یگان حفاظت از منابع طبیعی قاچاق چوب در استان به حداقل رسیده است.

زارع به کاشت یک میلیون و 500 هزار اصله نهال هم زمان با هفته منابع طبیعی در گیلان اشاره کرد و گفت: عرصه های منابع طبیعی برای جنگل کاری در اختیار شهرداری ها گذاشته شده است.

وی با اشاره به صدور سند مالکیت برای 98 درصد از منابع طبیعی استان، یادآور شد: اجرای طرح کاداستر را در گیلان پیگیری می کنیم.

زارع از رفع تصرف 800 هکتار اراضی جنگلی در گیلان خبر داد و یادآور شد: یک میلیون و 200 هزار متر مکعب چوب آلات قاچاق در استان توقیف شده است.

وی با بیان اینکه یک هزار هکتار از منابع طبیعی گیلان برای واگذاری فعالیت های کشاورزی استعدادیابی شده است، تصریح کرد: یک هزار و 200 هکتار منابع طبیعی برای توسعه صنعت واگذار شده است.

* 3 هزار هکتار اراضی ساحلی قابل واگذاری به طرح های شیلاتی و گردشگری است

زارع به قابلیت واگذاری سه هزار هکتار اراضی ساحلی برای امور شیلاتی و گردشگری اشاره کرد و افزود: 500 هکتار از اراضی مذکور در مرحله واگذاری برای پرورش ماهیان خاویاری است.

وی با اشاره به اینکه توسعه زراعت چوب در استان فعال می شود، گفت: 60 هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی گیلان زیر کشت صنوبر رفته و 12 هزار خانوار در این زمینه فعالیت می کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان کاهش برداشت چوب در سطح جنگل را در حال اجرا دانست و ادامه داد: تاکنون برداشت چوب در گیلان کاهش داشته ضمن اینکه 20 درصد برداشت چوب از جنگل مربوط به درختان آفت زده و خسارت دیده است.

وی درباره اهمیت اطلاع رسانی و نقش رسانه ها تصریح کرد: رسانه های گیلان از دقت خوبی در اطلاع رسانی برخودار هستند و رابطه خوبی بین منابع طبیعی و رسانه ها وجود دارد.

زارع خاطرنشان کرد: امیدواریم با توانمندسازی جوامع محلی و مشارکت رسانه ها فرهنگ سازی انجام شود و با اجرای طرح جامع جنگل داری به آنچه که مطلوب است دست پیدا کنیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان