Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : سیستم فتوولتائیک «نیروگاه انرژی خورشیدی» با ظرفیت 5 کیلووات طی تفاهمنامه ای بین سازمان نظام مهندسی ساختمان و شرکت توزیع نیروی برق گیلان پس از احداث ظهر امروز در محل این سازمان به بهر ه برداری رسید.

نیروگاه مذکور از نوع On Grid «متصل به شبکه» بوده و انرژی الکتریکی تولیدی را به شبکه داخلی برق سازمان تزریق می کند و در صورت مازاد تولید به شبکه توزیع برق سراسری منتقل می شود.

سیستم های فتوولتائیک برای مصارف عمومی و کشاورزی به صورت نیروگاه های مستقل از شبکه سراسری یا سیستم های متصل به شبکه سراسری با ساختار نصب ثابت و یا متحرک در واحدهای کوچک با توان پایین در راستای تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز ماشین حساب های کوچک تا سیستم های بزرگ نیروگاهی به کار می رود.

در نوع On Grid، انرژی الکتریکی حاصل از سیستم فتوولتائیک با استفاده از تجهیزات الکتریکی مبدل جریان مستقیم به جریان متناوب مانند اینورترهای متصل به شبکه و ...، ضمن تغییر شکل و تطبیق سطح ولتاژ و فرکانس انرژی الکتریکی حاصل از سیستم فتوولتائیک با مشخصات سطح ولتاژ، اختلاف فاز، فرکانس و...  شبکه سراسری به شبکه سراسری برق تزریق می شود.

با استفاده از نیروگاه های فتوولتائیک متصل به شبکه سراسری به صورت متمرکز و یا غیرمتمرکز ضمن تقویت انرژی جاری در شبکه توزیع، به دلیل تزریق ولتاژ و جریان مانع افت ولتاژ شبکه توزیع شده و در نتیجه از فشار روی نیروگاه ها در روز جلوگیری می کند.

امر مذکور مانند این است که هر مشترک شبکه سراسری برق با نصب سیستم متصل به شبکه، خود به عنوان یک تولید کننده پراکنده کوچک «DG» به صورت نیروگاهی کوچک عمل کند.

در روش مورد نظر علاوه بر تأمین بخشی از انرژی الکتریکی مورد نیاز مصرف کننده، انرژی الکتریکی مازاد بر مصرف به شبکه سراسری برق تزریق می شود.

جمعی از اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان و نمایندگان شرکت توزیع برق این استان در مراسم افتتاح مذکور حضور داشتند./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان