Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : قربانعلی محمدپور عصر امروز در جمع مدیران دستگاه های اجرایی گیلان با تأکید بر حفاظت از محیط زیست در استان اظهار کرد: با توجه به افزایش جمعیت و وجود مشکلات باید برنامه های مستمری در زمینه حفاظت از محیط زیست داشته باشیم.

وی خواستار مشخص شدن ضوابط و معیار برای حفاظت از محیط زیست در گیلان شد و بیان کرد: گیلان 14 هزار و 44 کیلومترمربع مساحت دارد و 9 دهم خاک کشور را تشکیل می دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه 16 شهرستان، 52 شهر، 43 بخش و 2 هزار و 925 روستا در استان داریم، تصریح کرد: تراکم جمعیت در گیلان 177 نفر در هر کیلومتر مربع است.

محمدپور از وجود یک میلیون و 500 هزار نفر جمعیت شهری در گیلان خبر داد و بیان کرد: 52 حوضه آبخیز کوچک و بزرگ در استان داریم و سفیدرود با مساحت 59 هزار و 400 کیلومترمربع بزرگ ترین حوضه آبخیز گیلان است.

وی به وجود 16 اداره و 18 پاسگاه حفاظت محیط زیست در نقاط مختلف گیلان اشاره کرد و گفت: 81 هزار و 96 هکتار منطقه شکار ممنوع در استان داریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه توسعه ناموزون از چالش ها در این استان است، خاطرنشان کرد: نقش گیلان باید در توسعه ملی مشخص شود.

محمدپور به تدوین سند توسعه گیلان به زودی اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به ضرورت وجود سند توسعه، این سند چراغ راه امید استان محسوب می شود.

وی با بیان اینکه نقشه آلودگی خاک در گیلان نداریم، اظهار کرد: تأمین اعتبار برای تهیه نقشه آلودگی خاک در استان حائز اهمیت است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خواستار ایجاد تصفیه خانه فاضلاب شهری و روستایی در نقاط مختلف این استان شد و افزود: نبود سیستم فاضلاب شهر صنعتی رشت و شهرک های صنعتی از چالش های موجود در گیلان است.

محمدپور با تأکید بر ایجاد سیستم فاضلاب بیمارستانی در گیلان، بیان کرد: نبود کنترل و مدیریت پساب های کشاورزی از مشکلات در استان است.

وی متذکر شد: مدیریت نامناسب پسماند موجب آلودگی آب، هوا و خاک در گیلان می شود ضمن اینکه راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب در شهر صنعتی رشت از خواسته های ما است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان، مشکل تالاب انزلی را نشأت گرفته از آلودگی گوهررود و زرجوب خواند و تصریح کرد: سوزاندن ضایعات کشاورزی و ایجاد آلودگی هوا از جمله مشکلات در استان است.

محمدپور با اشاره به اینکه ورود ریزگردها به داخل گیلان اثبات شده است، خاطرنشان کرد: نبود مدیریت پسماندهای پزشکی توسط بخش خصوصی و نبود مرکز دفن پسماند ویژه از دیگر مشکلات در استان است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان