Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : معاون اجتماعی پلیس گیلان ساده ترین راه در مقابل بی اخلاقی های شایع در روزهای منتهی به چهارشنبه آخر سال را احتیاط دانست و گفت: با هنجارشکنان و افرادی که اقدام به خرید و فروش یا نگهداری مواد محترقه غیرمجاز می کنند، به شدت برخورد می شود.

به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ محمدرضا جعفری خیرخواه برگزاری مناسبت های مختلف از جمله چهارشنبه سوری را فرصتی برای ایجاد همدلی، افزایش تعامل اجتماعی، افزایش شادی و نشاط در جامعه اعلام کرد.

معاون اجتماعی پلیس گیلان با بیان اینکه پلیس امروز نگران حوادث تلخ این روز به دلیل استفاده از ترقه و نارنجک های دست ساز است، افزود: در جامعه ایرانی باید نگاه آسیب شناختی در چهارشنبه سوری جای خود را به نگاه جامعه شناختی دهد.

سرهنگ جعفری خیرخواه نگاه جامعه شناختی را مثبت و رو به آینده دانست و گفت: باید با نگاه جامعه شناختی کارکردهای مناسب مراسم های مختلف مانند چهارشنبه سوری را تقویت کرد.

این مقام انتظامی با یادآوری اینکه در مراسم چهارشنبه سوری ماهیت شادی و نشاط با هم تفاوت دارد، تصریح کرد: شادی یک هیجان کاذب و زودگذر است در حالی که ماهیت نشاط اصیل، مثبت و بادوام است.

خیرخواه ایجاد نشاط در افراد را وابسته به عوامل متعددی از جمله بینش و تربیت، رضایتمندی، آرامش و هدفمندی دانست و خاطرنشان کرد: براساس اصل چهلم قانون اساسی «هیچ کس‏ نمی‏ تواند اعمال‏ حق‏ خویش‏ را وسیله‏ اضرار به‏ غیر یا تجاوز به‏ منافع عمومی‏ قرار دهد».

معاون اجتماعی پلیس گیلان در ادامه ماده (1) قانون مسئولیت مدنی را نیز تشریح و بیان کرد: هر کس بدون مجوز قانونی عمداً یا در نتیجه بی احتیاطی به جان یا سلامتی یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجارتی یا به هر حق دیگر که به موجب قانون برای افراد ایجاد شده لطمه ای وارد کند که موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری شود، مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود است.

وی با ابراز به اینکه پلیس همه تلاش خود را برای پیشگیری از سد معبر و ایجاد مزاحمت برای مردم در چهارشنبه آخر سال در دستور کار دارد، اعلام کرد: پلیس به هیچ وجه مخالف شادی مردم نیست و اقدامات پلیس برای مقابله با توزیع و نگهداری مواد محترقه در راستای حفظ سلامتی جان مردم است.

سرهنگ خیرخواه با تذکر اینکه پلیس در چهارشنبه آخر سال در تمام نقاط شهر حضور داشته و با هنجارشکنان به شدت برخورد می کند، گفت: پلیس با افرادی که اقدام به خرید و فروش یا نگهداری مواد محترقه غیرمجاز می کنند، برخورد کرده و در آستانه نوروز میهمان بازداشتگاه می شوند.

این مقام انتظامی پیشگیری را بهتر از درمان و برخورد انتظامی دانسته و ساده ترین راه در مقابل بی اخلاقی های شایع در روزهای منتهی به چهارشنبه آخر سال را احتیاط اعلام کرد.

معاون اجتماعی پلیس گیلان به کشف بیش از یک میلیون و 800 هزار عدد انواع مواد محترقه غیرمجاز تاکنون در استان اشاره و کاهش کشفیات مواد محترقه را ناشی از افزایش آگاهی مردم از خطرات و آسیب های مواد محترقه در سال های اخیر عنوان کرد.

سرهنگ خیرخواه به خانواده ها توصیه کرد: به منظور جلوگیری از حوادث غیرمترقبه حتی الامکان از منزل خارج نشده و ضمن کنترل فرزندان با آنان همراه شده و در صورت استفاده از مواد نورافشانی از مواد مجاز استفاده کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان