Monday، 04 March 2024 | دوشنبه، 14 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : آیت الله زین العابدین قربانی امروز در خطبه های نماز جمعه این شهر اظهار کرد: در آستانه عید نوروز قرار داریم، یک سال را پشت سر گذاشتیم و سال جدید در پیش است.

وی با بیان اینکه درباره عید نوروز دو نظر وجود دارد، افزود: یک نظر می گوید این عید مربوط به مجوس هاست و در اسلام جایگاهی ندارد و نظر دوم می گوید این عید از طرف فارس ها برگزار شده اما به دلیل ارزش هایی که در آن وجود دارد اسلام آن را با ارزش می داند.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه سنت ها به دو بخش خوب و بد تقسیم می شود، تصریح کرد: سنت به معنای راه و شیوه بوده و سنت شیوه رفتاری از یک قوم و ملت به جا مانده که گاهی مطلوب یا غیر مطلوب است.

وی با بیان اینکه سنت های خوب از هر ملتی خوب است، افزود: در دنیای دیروز و امروز افراد زمین افتاده حتی حیوانات را حمایت می کنند و این کار خوبی است.

آیت الله قربانی گفت: حیوانات باید در امنیت باشند اما ده ها نفر از مظلوم یمن توسط عربستان کشته می شوند و دنیا به آن توجهی ندارد.

به گفته وی، طبق فرمایش پیامبر (ص)، اگر کسی شیوه رفتاری نیکو پدید آورد تا زمانی که آن شیوه رفتاری انجام می شود صاحب آن رفتار در ثواب دیگران شریک است.

طیب جمعه رشت ادامه داد: در اسلام شیوه های خوب داریم که قبل از اسلام به یادگار مانده و اسلام آن را تأیید کرد و بر شیوه های غلط خط قرمز کشید.

حزب الله مخالف وابستگی به آمریکا و رژیم صهیونیستی است/وجود سنت های جاهلیت در کشورهای عربی

وی با تصریح بر اینکه پیمان جوانمردان در حمایت از مظلومان مورد حمایت اسلام است، خاطرنشان کرد: اکنون عرب ها دست به دست یکدیگر دادند و می خواهند با حزب الله مخالفت کنند.

آیت الله قربانی با اشاره به اینکه حزب الله می گوید در برابر تعدی به مظلوم باید ایستاد، گفت: حزب الله مخالف وابستگی به آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

وی با بیان اینکه اکنون در کشورهای عربی سنت های جاهلیت وجود دارد، خاطرنشان کرد: باید بدانیم سنت های بد نامطلوب نیست.

امام جمعه رشت گفت: در زمان انتخابات دیدیم برخی به بهانه انتخابات به دنبال قومیت گرایی بودند اما مردم در برابر حق یکسان هستند و اختلافی بین اقوام وجود ندارد.

وی با تصریح بر اینکه امروز جمهوری اسلامی روش جوانمردان را دنبال می کند، افزود: بر این اساس از سوریه حمایت می کنیم و اجازه نمی دهیم این کشور به دست داعش بیفتد.

آیت الله قربانی یکی از سنت های حسنه را عید نوروز دانست و اظهار کرد: مردم در عید خانه ها را تمیز می کنند و فضا زیبا می شود و مردم به دیدار همدیگر می روند و اسلام با نشاط و خوشی مخالف نیست.

وی با اشاره به اینکه ویژگی مومن در این است که در دل حزین و در سیمای خود خوشحال باشد، اظهار کرد: امیدواریم هر روز ما نوروز باشد.

خطیب جمعه رشت به دیدار اعضای مجلس خبرگان با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: هفته گذشته مجلس خبرگان برگزار شد و خدمت مقام معظم رهبری شرفیاب شدیم و ایشان فرمودند تلاش کنید مردم را انقلابی نگه دارید، اگر انقلابی بودن از جامعه گرفته شود دشمنان بر ما غلبه می کنند و خون شهدا پایمال می شود.

وی با بیان اینکه با تحلیل فرمایش رهبر معظم انقلاب گفت: اگر روح انقلابی از جامعه گرفته شود ملت در مقابل دشمنان یکپارچه نمی شوند و موظف هستیم به خود و شما تقوای الهی را متذکر شویم.

حذف شخصیت های انقلابی از مجلس خبرگان موجب تأسف رهبری شد

آیت الله قربانی یادآور شد: مردم در انتخابات سر صندوق های رأی حاضر شدند اما آیا علی را انتخابات کردند یا معاویه را، مقام معظم رهبری ابراز تأسف کردند از اینکه مردم تعدادی از شخصیت های انقلابی را حذف کردند.

امام جمعه رشت در ادامه به رعایت اخلاق اسلامی در نوروز تأکید کرد و افزود: در ایام عید باید اخلاق اسلامی و شئونات را رعایت کنیم.

وی اظهار کرد: مهمانان خارج از استان وارد گیلان می شوند و رفتار ما باید نسبت به مهمانان خداپسندانه باشد و اصول مهمان نوازی در حد متعارف رعایت شود.

آیت الله قربانی از مردم خواست در نوروز با خانواده های معظم شهدا دیدار داشته باشند و بر مزار شهدا و رفتگان خود حاضر شوند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان