Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : بازداشت مشاور نمایندگی ایران در سازمان ملل بیش از پیش این سؤال را بوجود آورد که وعده حسن روحانی مبنی بر «بازگشت اعتبار به پاسپورت ایرانی» چه زمانی محقق می شود.

ماجرای خلف وعده رئیس جمهور در مورد «بازگشت اعتبار به پاسپورت ایرانی» سریال دنبال داری شده است که متأسفانه هر روز بیشتر از گذشته بدان خدشه وارد می شود. قرار بود عزت به پاسپورت ایرانی باز گردد و راه بازگشت این مهم نیز دولت دیپلماتیک بود ولی متاسفانه این وعده روحانی نه تنها در سطح مردمی بلکه در سطح مقامات رسمی کشورمان نیز دچار خلل های بزرگ شد.

گروگانگیری مشاور ایرانی

حالا خبر بازداشت و به قول برخی از کارشناسان سیاسی گروگانگیری «احمد شیخ زاده» مشاور نمایندگی ایران در سازمان ملل از سوی دستگاه قضایی امریکا در شروع سال جدید شمسی موجب نگرانی در سطح دیپلماتیک شده است.[1]

گروگانگیری که از نظر کارشناسان، جهت آزادسازی مهره های آمریکایی که از بزرگترین صیدهای اطلاعاتی کشورمان بشمار می روند، صورت گرفته است و باب تازه و خطرناکی را در مورد عدم مصونیت مسئولان و نمایندگان ایرانی در آمریکا و مقر سازمان ملل را باز کرده است.

وعده روحانی که روز به روز دست نیافتنی تر می شود / از سیلی به دختر ایرانی تا گروگانگیری مشاور ایرانی + تصاویرحالا صابون آمریکایی ها بعد از دعوت دولت اوباما به سبزی پلو ماهی دور سفره هفت سین کاخ سفید در سال جدید بدجوری به تن دولت یازدهم می خورد.[2] دولت روحانی اما تجربه های مختلفی از این دست در دو سال و چند ماه فعالیت خود دارد. نماینده ای که آمریکایی ها به سازمان ملل راه ندادند

حمید ابوطالبی یکی از این زخم های دیپلماتیک دولت یازدهم است. در این زمینه دولت اوباما در اقدامی مغایر حقوق بین الملل از صدور روادید حمید ابوطالبی، سفیر پیشنهادی ایران برای سازمان ملل اجتناب کرد و دولت نیز بعد از مدتی مجبور شد فرد دیگری را بدین منظور جایگزین گزینه ابتدایی خود کند.[3]

در همین راستا عقب نشینی اولین فرجام تقابل دیپلماتیک دولت یازدهم با آمریکا شد. [4] موضوعی که به نظر می رسد سبب ساز اقدام گستاخانه آمریکا برای بازداشت احمد شیخ زاده مشاور نماینده ایران در سازمان ملل شده است.

فاجعه منا و برخورد زشت عربستان با مقامات ایرانی

ماجرای خدشه دار شدن پاسپورت در دولت روحانی به عدم پذیرش ابوطالبی از سوی آمریکا منحصرنشد و بعدها با عدم صدور ویزا برای وزیر ارشاد پس از فاجعه منا که به فوت بسیاری از زائران ایرانی حین ادای فرائض دینی منجر شد، ادامه یافت.

در آن زمان حسن روحانی به همراه ظریف و تیم دیپلماتیک دولت یازدهم در نیویورک به سر می بردند و آنها که عدم لغو سفرشان پس از فاجعه منا، واکنش هایی را در داخل کشور برانگیخته بود، در تکاپوی حل مسائل پیش آمده (در جریان فاجعه منا) بودند. اما تلاش های ظریف برای رایزنی با همتای عربستانی اش با شکست مواجه شد.

در آن روزها عکسی از محمدجواد ظریف منتشر شد که در مقابل امیر کویت به صورتی کاملاً غیر دیپلماتیک زانو زده و در کنار میز وی مشغول رایزنی بود که با واکنش منفی افکار عمومی کشورمان در شرایطی که فاجعه منا احساسات مردم کشورمان را جریحه دار کرده بود مواجه شد.

دیدار اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با رجب طیب اردوغان هم در ترکمنستان یکی دیگر از این بی احترامی ها بود. مسئولان ترکیه ای در اقدامی گستاخانه ترتیبی دادند که اردوغان روی صندلی سلطنتی جلوس کرده وبرای آقای جهانگیری یک صندلی معمولی تهیه کردند و رجب پاشا در نهایت بی شرمی حتی به رئیس محترم جمهوری ایران هم توهین کرده و وی را دروغگو خطاب می کند در حالی که حتی پرچم ایران نیز در کنار معاون اول رئیس جمهوری ایران در دیدار اردوغان و جهانگیری قرار داده نمی شود. [5]

از هتک حرمت به دو نوجوان تا نواختن سیلی به گوش دختر ایران

اما در سطح مردمی نیز می توان به هتک حرمت به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده که باعث خشم افکار عمومی کشورمان شد و همچنین ضرب و شتم دختر ایرانی در فرودگاه استانبول اشاره کرد. متاسفانه دولت ایران نیز در این موارد تنها به اعلام ناامنی این کشورها برای ایرانیان بعد از واقعه اطلاع رسانی می کند.

روزنامه دولتی ایران با بیان اینکه ترکیه برای ایرانیان امن نیست درباره سیلی پلیس ترکیه به دختر ایرانی در یکی از فرودگاه های این کشور می نویسد: « در فرودگاه استانبول مسافرانی که مقصد بعدی شان شهر اسلو بوده، متوجه می شوند که باید 3 روز منتظر پرواز بعدی باشند. مسافران از شرکت هواپیمایی می خواهند که با پرواز دیگر و زودتر حرکت کنند.»

این روزنامه می افزاید: «صحبت ها بالا می گیرد و کارمند شرکت پگاسوس بی احترامی و پرخاش می کند که این بی احترامی ها با اعتراض مسافران همراه می شود و چند نفر از مسافران برای ثبت و ارائه این حرکت به مسئولان بالاتر، شروع به فیلمبرداری می کنند. درباره حادثه فرودگاه کارمندان پگاسوس، پلیس فرودگاه را در جریان می گذارند و پلیس فرودگاه بدون لباس پلیس و نشان دادن مدارک اقدام به درگیری با مسافران می کنند. در این میان یک دختر نروژی- ایرانی را مورد ضرب و شتم قرار می دهند و به صورت وی سیلی می زنند. آنها 3 نفر از مسافران را که خانم هایی جوان بودند، بازداشت می کنند.»[6]

تحریم پسابرجامی آمریکا برای محدودیت سفر به ایران

تحریم پسابرجامی آمریکا برای مسافران به ایران از جمله موارد مهم دیگری در راستای بی اعتبار کردن پاسپورت ایرانی مورد توجه است. کنگره آمریکا طرح محدودیت سفر به ایران را تصویب و این طرح با امضای اوباما به قانون بدل شد. دولت اما در برابر این موضوع عنوان همیشگی مغایرت با «روح توافق» و «روح برجام» که در حوزه دیپلماتیک هنوز معنای خاصی را متبادر نمی سازد را بر این کار مشترک دولت و کنگره آمریکا نام نهاد.

موضوعی که بعدها با نامه جان کری به ظریف به نوعی ماست مالی شد. اما این سئوال همواره بی پاسخ ماند که نامه وزیر خارجه آمریکا معتبرتر است یا قانونی که به امضای رئیس کاخ سفید درآمده؟

به هر جهت به نظر می رسد سئوال نهایی در این باب زمان تحقق وعده رئیس جمهور در اعطای اعتبار و بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی است. پاسخی که بایستی در عمل بدان رسید و لازمه آن اقتدار در سیاست خارجه و عملکرد دیپلماتیک دولت یازدهم است./ منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان