Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : وزیر راه و شهرسازی گفت: در مدت پنج سال آینده، ناوگان هوایی ایران را در حوزه دوربرد، میان برد و کوتاه برد نوسازی می کنیم.

عباس آخوندی عصر چهارشنبه در مراسم افتتاح پیاده راه فرهنگی کلانشهر رشت در میدان شهدای ذهاب با یادآوری آغاز نوسازی ناوگان هوایی ایران از سال گذشته افزود: سالها بود که مردم از کیفیت نازل هواپیماهای ایران رنج می بردند.

وی اظهار کرد: اندیشه نوسازی ناوگان با 138 فروند هواپیما، اندیشه بزرگی بود که در فضای سیاسی و مطمئن، بایستی شکل می گرفت که این اندیشه بعد از برجام مطرح شد.

وزیر راه و شهرسازی تعداد فرودگاه های کشور را 60 فرودگاه عنوان و خاطرنشان کرد: از این تعداد، 10 فرودگاه فعال و 50 فرودگاه نیمه فعال هستند که در بعضی از آنها حتی در ماه، یک پرواز هم انجام نمی گیرد.

آخوندی بیان داشت: با تجهیز ناوگان هوایی با هواپیماهای سبک ، تمام فرودگاه های کشور به ناوگان مدرن دسترسی پیدا می کنند و موفق خواهیم شد از ایران به تمام نقاط جهان پرواز داشته باشیم.

وی با بیان این که سال گذشته چهار میلیارد دلار بلیط از ناوگان خارجی خریداری شده، یادآور شد: با تجهیز ناوگان هوایی، دوباره موقعیت راهبردی را برای ایران به دست می آوریم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنانش، به آغاز به کار احداث دو پایانه مسافری بزرگ اشاره و اضافه کرد: این پایانه ها به ظرفیت پنج میلیون و 22 میلیون مسافر، به بهره برداری خواهند رسید.

آخوندی همچنین با اشاره به توسعه ریلی در کشور گفت: مراکز شش استان از جمله رشت، به شبکه ریلی ایران وصل می شوند.

وی با بیان این که تمام زیرسازی شبکه ریلی از قزوین تا رشت اجرایی شده، تصریح کرد: خرید ریل به صورت انبوه انجام شده و در سال جاری و حداکثر اوایل سال آینده، ریل را به رشت مرکز استان گیلان می رسانیم.

وی نوسازی ناوگان ریلی ایران را از دیگر برنامه ها عنوان و خاطرنشان کرد: بعضی از ناوگان ها عمر بالای 50 سال دارند که موظفیم برای نوسازی آنها اقدام کنیم که البته این ایده، در طول سال گذشته آغاز شده است.

آخوندی با بیان اینکه در توسعه راه های شبکه ریلی کشور، نه تنها در ایران بلکه به شبکه ریلی آسیا متصل می شویم، اظهار کرد: ما به راحتی می توانیم با همت بزرگ، از نجف اشرف و کربلا شبکه ریلی داشته باشیم.

وی همچنین به موفقیت های ایران در سال 94 اشاره و اظهار کرد: موفقیت ایران در نشست هایی با قدرت های جهانی در ارتباط با انرژی صلح آمیز هسته ای، پیروزی سیاسی بزرگی برای ایران بود.

وی یادآور شد: با این پیروزی ، همه دنیا پذیرفتند که امنیت و توسعه در منطقه با محوریت ایران صورت می گیرد و این، افتخار بزرگی برای ماست.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در سایه این موفقیت ها بعد از برجام، توانسته ایم پروژه ها و اندیشه های بزرگ را در حوزه های مختلف آغاز کنیم.

وی در خاتمه سخنان خود، بازآفرینی شهرها را از برنامه ها عنوان و اضافه کرد: هنوز مراکز شهرها ، ظرفیت پذیرش جمعیت زیادی را دارند.

به مناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و فرارسیدن روز جمهوری اسلامی ایران، پروژه پیاده راه سازی کلانشهر رشت عصر امروز (چهارشنبه) با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به بهره برداری رسید.

پروژه پیاده راه فرهنگی کلانشهر رشت به عنوان اولین پروژه بازآفرینی بافت مرکزی در سطح کلانشهرهای کشور است که برای احداث آن حدود 17 هزار مترمربع محوطه سازی انجام گرفته و در بافت مرکزی رشت (میدان شهدای ذهاب) افتتاح شده است.

در افتتاح این پیاده راه فرهنگی برنامه های مختلفی از جمله اجرای نمایش بانوی آب و آیینه به مناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا، اجرای شعر گیلکی، برپایی ایستگاه کتاب به شکل باغ سنتی همراه با پرچین در فضای 50 مترمربع و ارائه مجله، کتاب و روزنامه برگزار شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان