Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان در مراسم افتتاح پیاده راه فرهنگی رشت با بیان اینکه بعد  از انقلاب اسلامی شاهد چندین هزار کیلومتر ریل گذاری در کشور بوده ایم ، اما هنوز گیلان تا به امروز از این مهم محروم بوده است گفت  : با وجود اینکه کارهای بزرگی از سوی دولت در حوزه های مختلف از جمله راه و شهرسازی انجام شده، مردم این استان مطالبات زیادی دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی عصر امروز در آیین افتتاح این پروژه با تبریک فرا رسیدن ایام ولادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) و همچنین ولادت معمار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) اظهار داشت : روز جمهوری اسلامی در حقیقت مظهر اسلامیت ، جمهوریت و مردم سالاری نظام است .

وی با قدردانی از تلاش های وزیر راه و شهرسازی در استان اظهار داشت : ماههای اول کاری دولت تدبیر و امید در گیلان مصادف با برف سنگین سال 92 بود و در آن ایام دکتر آخوندی جزو اولین وزرایی بودند که به گیلان سفر کردند و بعد از آن نیز همواره در پروژه های مختلف شاهد حضورشان در گیلان هستیم.

استاندار گیلان با اشاره به اقدامات ارزشمند دولت تدبیر و امید در بخش راه و شهرسازی اظهار داشت : علی رغم تمامی کارهای بزرگی که دولت تدبیر و امید در بخش راه و شهرسازی گیلان انجام داده اما هنوز مردم گیلان مطالبات زیادی در این حوزه دارند.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه وظیفه خود می دانم از تلاش تمامی دولتمردان ، علی الخصوص دولت تدبیر و امید در اجرای پروژه های شبکه ریلی ، آزاد راه و سایر پروژه های بخش راه و شهرسازی قدردانی کنم تصریح کرد : باتوجه به احداث بیش از چندین هزار کیلومتر خط ریلی در کشور اما متأسفانه گیلان تا به امروز از این بخش محروم بوده است.

دکتر نجفی با اشاره به اهمیت اجرای پروژه راه آهن قزوین- رشت اظهار داشت : احداث این خط ریلی که از سالهای گذشته آغاز شده بود و با کندی به پیش می رفت با سفر پر خیر و برکت دکتر روحانی به گیلان الحمدا.. با جدیت در حال پیشرفت است و امیدواریم در سال آتی شاهد افتتاح این پروژه باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت احداث ادامه این خط ریلی  به انزلی و آستارا تأکید کرد و افزود : اتصال این خط ریلی به انزلی و آستارا علاوه بر کامل شدن مسیر نوستراک، صرفه اقتصادی راه نیز در پی خواهد داشت.

استاندار گیلان همچنین بر ضرورت احداث پروژه راه آهن رشت- قائم شهر تأکید کرد و افزود : با اجرای این پروژه مسیر جنوب- شمال به شرق و غرب متصل خواهد شد .

دکتر نجفی از اجرای بیش از 520 کیلومتر آسفالت راهها استان در سال گذشته خبر داد و افزود : با تحقق این مهم انقلابی در بخش آسفالت راههای استان شکل گرفته است.

استاندار گیلان در ادامه با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته در بخش راه و شهرسازی استان اظهار داشت : علی رغم تمامی تلاش های ارزشمند صورت گرفته جهت به بهره برداری رساندن 3.5 کیلومتر از باقیمانده آزاد راه رشت- قزوین اما چنانچه 8 کیلومتر باقی مانده کامل نشود همچنان گلوگاه ترافیکی در پروژه وجود خواهد داشت.

استاندار گیلان اجرای باقیمانده آزاد راه رشت- قزوین را کار سنگین و بزرگی دانست و با بیان اینکه این پروژه نیازمند اعتباری در حدود هزار میلیارد تومان می باشد افزود : احداث این پروژه نیازمند اعتباری به میزان 2.5 برابر اعتباری می باشد که صرف اجرای آزاد راه شد .

وی اجرای باقیمانده آزاد راه رشت- قزوین را از جمله مطالبات مردم دانست و افزود : اجرای این پروژه کار سنگینی بود که دولت علی رغم محدودیت های اعتباری آغاز کرد و امیدواریم این پروژه در دولت تدبیر و امید به بهره برداری کامل برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود پروژه ملی باز آفرینی بافت فرهنگی و تاریخی رشت را از جمله پروژه های بزرگ ملی و دارای ارزش انسانی توصیف کرد و افزود : این پروژه جزو پروژه هایی است که انسان محور بوده و در کنار آن باید بحث تاریخ، فرهنگ و توریسم محور آن نیز حفظ شود.

دکتر نجفی با بیان اینکه به علت محدودیت های فضای فرهنگی و تاریخی در رشت اقامت توریسم را کمتر شاهد بودیم افزود : با پروژه های این گونه ای که در رشت در حال شکل گیری می باشد انشاء ا... این شهر را به جایگاه واقعی که زیبنده آن است می رسانیم.

دکتر نجفی همچنین با قدرانی صمیمانه و ویژه از صبر و تحمل مردم وکسبه بازار از تلاشهای  شهردار و حمایتهای  شورای اسلامی شهر رشت

 و راه وشهرسازی تشکر کرد.

پیاده راه فرهنگی نخستین پروژه بازآفرینی شهر رشت در بین کلانشهرهای کشور با محوطه سازی حدود 17 هزار متر مربع است.

شهرداری کلانشهر رشت نسبت به پیاده راه سازی در سه محور خیابان امام خمینی از دهنه بازار بزرگ تا میدان شهدای ذهاب، خیابان سعدی از دهنه استاد سرا تا میدان شهدای ذهاب و خیابان شریعتی تا میدان شهرداری اقدام کرده است.

در افتتاح این پیاده راه فرهنگی برنامه های مختلفی از جمله اجرای نمایش بانوی آب و آیینه به مناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا، اجرای شعر گیلکی، برپایی ایستگاه کتاب به شکل باغ سنتی همراه با پرچین در فضای 50 مترمربع و ارائه مجله، کتاب و روزنامه برگزار شد.

برپایی ایستگاه زیست محیطی به همراه معرفی نهادهای حافظ محیط زیست و فروش محصولات بازآفرینی و زیست محیطی ، ایستگاه کودکان به همراه نقاشی کودک و نمایشگاه محصولات قدیمی از دیگر برنامه های فرهنگی و شاد در افتتاح پیاده راه کلانشهر رشت بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان