Monday، 04 March 2024 | دوشنبه، 14 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان از انتقال 50 رأس اسبچه خزر به مجتمع نگه داری و تحقیقات اسب کاسپین خبر داد.

مریم فلاحی کپورچالی عصر امروز در جریان بازدید از مجتمع نگه داری و تحقیقات اسب کاسپین اظهار کرد: مجتمع مذکور به منظور توسعه تحقیقات کاربردی و استفاده بهینه از توانمندی های موجود در کشور در زمینه اسب کاسپین ایجاد شده است.

وی فعالیت مجتمع نگه داری و تحقیقات اسب کاسپین را در راستای دستیابی به اهداف عالیه برنامه راهبردی تحقیقات حفظ ذخایر ژنتیکی دامی کشور عنوان کرد و افزود: حفاظت از ذخایر ژنتیکی دام بومی موجود در محیط های طبیعی از اهداف احداث مجتمع مذکور است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان با بیان اینکه مجتمع نگه داری و تحقیقات اسب کاسپین با حمایت های اعتباری استانداری راه اندازی شده است، تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی گیلان و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی تهران در راه اندازی مجتمع مذکور تلاش ویژه ای کردند.

فلاحی کپورچالی از انتقال 50 راس اسب کاسپین به مجتمع نگه داری و تحقیقات اسب کاسپین خبر داد و بیان کرد: زمینه لازم برای فعالیت های علمی و پژوهشی در زمینه اسب کاسپین در گیلان فراهم شده و ضرورت دارد از این فرصت در راستای توسعه استان استفاده کنیم.

وی به امکان رسیدن به جایگاه نخست علمی در سطح ملی و منطقه ای به ویژه کشورهای حاشیه خزر در مورد اسب کاسپین اشاره کرد و گفت: نیم قرن از شناسایی و معرفی اسب کاسپین در کشور می گذرد.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان با اشاره به اینکه در مدت مذکور ایران توانسته جایگاه ویژه ای در عرصه جهانی پیدا کند، خاطرنشان کرد: اکنون تقاضای بسیاری برای خرید و تامین «اسبچه خزر» از طرف برخی از کشورها وجود دارد و این امر نشان دهنده ارزشمند بودن این نژاد منحصر به فرد است.

فلاحی کپورچالی یادآور شد: در سال 1345 با ورود نخستین اسب کاسپین به ایالت ویرجینیای آمریکا حرکت گسترش نژاد اسب کاسپین به دیگر نقاط جهان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه چهار راس اسبچه خزر در سال 1349 به جزایر برمودا انتقال داده شده است، اظهار کرد: سال 1350 دو راس اسبچه خزر از طریق انگلستان به مجارستان منتقل شده است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان به انتقال تعدادی اسبچه خزر به استرالیا در سال های 1351 تا 1354 اشاره کرد و افزود: سال 1357 نخستین اسبچه خزر وارد کشور نیوزلند شده است.

فلاحی کپورچالی با اشاره به اینکه تعداد هفت راس اسبچه خزر در سال 1372 از طریق روسیه به کشور انگلستان صادر شده است، بیان کرد: سال 1373 دو راس اسبچه خزر وارد خاک بلژیک شده ضمن اینکه در سال 1374 تعدادی اسب کاسپین از انگلستان به آمریکا صادر شده است./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان