Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان گفت: رتبه استان در جدول بیکاری کشور، از پنجم در سال 93 به بیستم در سال 94 بهبود یافته است.

دکتر محمدعلی نجفی در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان دکتر محمدعلی نجفی روز شنبه در کارگروه اشتغال استان افزود: براساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری گیلان در سال 93 ، معادل 13 و دو دهم درصد بود که این آمار در پایان سال 94 ، به 11 درصد کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: در سال 93 ، نرخ بیکاری گیلان دو درصد از نرخ کشوری بالاتر بود که اکنون، با آمار 11 درصد به میانگین کشوری رسیده که در یک دهه اخیر، برای اولین بار به این آمار رسیده ایم. دکتر نجفی خاطرنشان کرد: همچنین براساس این گزارش، گیلان کمترین نرخ بیکاری را در استان های شمالی دارد و نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال 94 ، معادل 41 و یک دهم درصد بوده که از این حیث، رتبه سوم را بین استان های کشور داریم.

وی یادآور شد: این آمارها با بررسی بیش از 300 مولفه و بدون اینکه کسی دخیل باشد، بدست آمده است.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه گیلان کمترین نرخ بیکاری را در بین استان های شمالی کشور به خود اختصاص داده است افزود : در سال های 92 و 93 گیلان در این بخش با عقب ماندگی هایی مواجه بود.

استاندار گیلان رسیدن به چنین جایگاهی را موجب خرسندی خواند و گفت: حصول چنین نتیجه ای، حاصل تلاش و زحمات کارآفرینانی بوده که با همه سختی ها و محدودیت های مالی سال گذشته، تلاش کردند.

دکتر نجفی با بیان اینکه آمارها و ارقام ما همه رو به جهش است، افزود: باید از فرصت اقتصاد مقاومتی بهره لازم را ببریم و ضمن حفظ وضعیت موجود، گام های رو به جلو برداریم که این مهم، نیازمند تلاش مستمر است.

دکتر نجفی این موفقیت را مرهون تلاش کار آفرینان دانست که با رنج و تمامی سختی تلاش کردند افزود : الحمدا... گیلان در تمامی شاخص های مختلف کشاورزی، صنعتی، خدمات، گردشگری، فرهنگی، آموزشی رو به جهش می باشد.

وی با اقدامات خوب صورت گرفته در بخش های مختلف استان اشاره کر و افزود : تلاش های صورت گرفته بخش های عمرانی، تولیدی، صنعتی، کشاورزی، گردشگری، حاصل آن اشتغال را برای استان در پی خواهد داشت.

وی تعاونی ها را فرصت مناسبی برای اشتغال زایی دانست و برنامه های این بخش در استان طی سال گذشته را ضعیف خواند و بر ضرورت استفاده از این ظرفیت در سال جدید تاکید کرد.

دکتر نجفی  کارگروه های اشتغال و رفع موانع تولید را از جمله کارگروه های موثر در بخش اشتغال استان برشمرد که فعالیت های گسترده ای را در این راستا انجام می دهند افزود : در سالی که بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مزین گردیده باید با تمام توان در جهت تحقق این مهم تلاش کنیم.

استاندار کارگروه اقتصاد مقاومتی را تلفیقی از کارگروه های اشتغال و رفع موانع تولید عنوان کرد و افزود : نتیجه کار و تلاش و جمع بندی های کارهای صورت گرفته در کارگروه اقتصاد مقاومتی صورت خواهد پذیرفت.

وی از برگزاری دومین نشست کارگروه اقتصاد مقاومتی فردا در شهرستان آستارا خبر داد و افزود: شهرستان آستارا یکی از معبرهایی است که رشد اقتصادی در بحث توسعه صادرات غیر نفتی می باشد.

دکتر نجفی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت : امیدواریم با تلاش و کوشش بیشتر در سال جاری شاهد توفیقات بیشتر در بخش اشتغال استان باشیم.

وی با بیان اینکه در سال جاری با اختیاراتی که دولت به استان ها می دهد قطعاً مشکلات کمتر خواهد شد افزود : همه استان ها در حال تلاش برای بهبود و توسعه هستند و باید همواره نگران حفظ این نتایج مثبت بدست آمده باشیم و با تلاش و کار بیشتر و بهره گیری از فرصت اقتصاد مقاومتی و سال جاری شاهد توفیقات بیشتر در استان باشیم.

دکتر نجفی عملکرد بخش تعاون استان در سال گذشته را بسیار ضعیف دانست و افزود : بسیاری از

دکتر نجفی از سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان در بخش شیلات گیلان و استان های شمالی خبر داد و افزود : به یاری خداوند در اوایل اردیبهشت نشستی را در گیلان به منظور سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان در بحث ماهیان خاویاری و پرورش ماهی در قفس خواهیم داشت.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت : باید از فرصت ها بهره گیریم و روند صعودی که طی 3 سال گذشته در بخش های مختلف گیلان آغاز گردیده را ادامه دهیم.

دکتر نجفی با بیان اینکه باید تمامی فعالیت های در بخش های مختلف استان در سال جاری بیشتر نمایان گردد افزود : باید اقدم و عمل را توامان در استان شاهد باشیم و شکوفایی شکل گرفته را ادامه دهیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان