Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : : نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : غذا ، لباس، فرهنگ و مسائل دینی ، مسکن ازدواج و تشکیل خانواده جز نیازمندی های اولیه انسان است که در اسلام دولت ها موظف به رفع این نیازمندی های مادی و معنوی هستند .

آیت الله قربانی در دیدار با مدیر کل و مدیران بنیاد مسکن شهرستان با بیان این مطلب گفت :  دولت ها موظفند برای رفع مشکلان و برآوردن شدن نیازهای اولیه مردم راهکارهایی ارائه و حمایت های لازم را مبذول دارند .

وی گفت : به این جهت بود که وقتی انقلاب به پیروزی رسید امام (ره) مسئله نیاز نیازمندان به مسکن را مورد توجه قرار داد و داشتن یک سرپناه برای همه را لازم و ضروری دانست تا هم از سرما و گرما انسان را حفظ نماید و هم امنیت و آرامش خانواده ها تامین و حفظ نماید.

نماینده ولی فقیه گفت : بخاطر این مهم بود که رهبر فقید انقلاب حکم به افتتاح حساب 100 و تشکیل بنیاد مسکن را صادر کرد تا این نهاد برای مردم نیازمند سرپناهی تهیه نماید که تا کنون خیلی ها توسط بنیاد مسکن صاحب خانه شدند .

وی در ادامه گفت : زمانی که در لاهیجان بودیم حدود 1000 خانه برای نیازمندان یا ساختیم یا تعمیر کردیم یا کمک کردم و زمانیکه به رشت آمدیم 627 خانه با همکاری چند خیر در مسکن مهر ساختیم تا حدود 300 واحد آن را به روحانیون فاقد مسکن که مردم به آنان خانه اجاره نمی دادند واگذار نماییم و الباقی را به افراد نیازمند بدهیم.

آیت الله قربانی گفت : این دردمندی امام ماست که به فاصله 2 ماه بعد از پیروزی انقلاب فرمان تاسیس آن را صادر کرد.

وی در ادامه گفت : وظیفه بنیاد مسکن تنها در خانه سازی خلاصه نمی شود بلکه در زلزله، طوفان، سیل و سایر حوادث غیر مترقبه که رخ می دهد بنیاد مسکن با تمام امکانات وارد می شود و از مردم رفع گرفتاری می کند. این ها همه موجبات دلگرمی مردم را فراهم می کند.

وی تاکید کرد : وقتی مردم ببینند امام ، رهبر و دولتمردانشان به فکرشان هستند احساس آرامش می کنند و این خود کار بسیار بزرگی است که مردم را نسبت به انقلاب وفادار می کنند و از آن جمله است کمیته امداد ، بنیاد شهید، بنیاد جانبازان و نماز جمعه ، نهادهایی است که توسط امام بوجود آمده است.

نماینده ولی فقیه گفت : اگر امام این نهاد ها را پیش بینی نمی کرد انقلاب ما نیز مثل انقلاب مصر به راحتی مصادر می شد ، در حالیکه جمهوری اسلامی امروز به دنیای فکر می دهد و این از برکات انقلاب و هدایت های دیروز امام و هدایت های امروز مقام معظم رهبری است.

آیت الله قربانی گفت : امام این خوبیها را به مردم ارزانی داشت و ما ها را هم در این برکت سهیم کرد، سعی کنیم رهروان خوبی برای امام باشیم و با رفتارمان مردم را نسبت به انقلاب خوشبین کنیم و قبول کنیم که این مسئولیت ها عاریتی است پس چنان کار کنیم که مورد تحسین آیندگان قرار گیرد نه اینکه بگویند اینان که آمدند همه چیز برای خود فراهم کردند و چیزی برای ما نگذاشتند .

در ابتدای این دیدار محمد اکبرزاده، مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طی گزارشی اعلام کرد : نهاد بنیاد مسکن 37 ساله شد و سال های پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت .

وی افزود : هیچ کس باور نمی کرد که در بیست و یک فروردین سال 1358 که دو ماه از عمر انقلاب می گذشت فرمانی صادر شود و بعدها به یکی از مهمترین شاخص های توسعه پایدار همه جانبه یک کشور تبدیل شود  .

وی ادامه داد :: این جمله مبارک ایشان در بنیاد مسکن ها نقش بسته که فرمودند من از بنیاد مسکن اسلامی راضی هستم و از زحمات آن ها تشکر می کنم.

مدیر کل بنیاد مسکن گیلان گفت : مقام معظم رهبری هم فرمودند یکی از حسنات برجسته و باقی امام راحل که حسناتشان غیر قابل توصیف است همین مسئله حساب صد امام هست. این ها نشان از یک امانت گسترده می دهد و آن ها هم که آمدند در این نهاد عمومی غیر دولتی انقلابی خادم آن هایی شدند که خود امام فرمود که زبان گله و شکایت ندارند و این برای ما سرمایه دنیا و آخرتمان است.

وی افزود : از فروردین سال گذشته تا فروردین ماه امسال 614 میلیارد تومان پروژه از محل اعتبارات دولتی، ملی و استانی، تسهیلات بانکی و آورده بخش خصوصی را به بهره برداری رساندیم. که از این تعداد بالغ بر 5931 مسکن در روستاها تحت عنوان بهسازی مسکن روستایی ساختیم

وی در ادامه گفت : در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت نیز 3216 خانه مسکن مهر تحویل مردم دادیم و اشتغال زایی موقت مان 27369 نفر بود که طی این یک سال آمدند و کار کردند و رفتند .

اکبرزاده گفت : طبق قانون روستایی که طرح هادی نداشته باشد به آن آب و برق و امکانات نمی دهند. ما در استان2001 روستا که طرح هادی آن تهیه شده است .

وی افزود : در سال گذشته 600 روستا مانده بود که طرحش تهیه نشده بود بنا گذاشتیم در سال "دولت و ملت همدلی و همزبانی" کار ویژه ای انجام دهیم .

وی ادامه داد : از استاندار خواستیم کمک مان کند تا کاری که قرار بود طی 3 سال انجام شود در یک سال جمع کنیم ولذا با افتخار موفق شدیم و در نهایت توانستیم جزء سه استان اول کشور باشیم که 2001 روستایش کار طرح هادی آن به پایان رسید و دیگر روستایی نیست که مسئولان به بهانه نداشتن طرح هادی بخواهند به آن امکانات ندهند.

مدیر کل بنیاد مسکن گفت : طی 37 سال گذشته دولت تدبیر امید دست به یک اقدام بی سابقه زد و به بنیاد مسکن قیر رایگان داد که قبلا ما قیر یارانه ای می گرفتیم و این امر باعث شد عقب ماندگی 12% ما در شاخص ملی کشوری در اجرای طرح هادی به 5% کاهش پیدا کند و طرح هادی حدود 800 روستا اجرا شود و زیرسازی و اسفالت با مشارکت مردم صورت گیرد.

وی ادامه داد : صدور اسناد روستایی یکی از آرزوهای روستایی ما بود و در سال اخیر حدود 10000 سند تک برگ به روستاییان داده شد.

وی افزود : این زحمتی است که برادران ما در اداره ثبت اسناد و املاک می کشند با این ها تعامل و کار گروهی داریم تلاش می کنیم کارشان را انجام دهیم و امیدواریم حداقل این تعداد سند را دوباره در روستاها تقدیم مردم بکنیم.

اکبرزاده گفت : نظام جمهوری اسلامی ایران در گیلان برای قریب به 6000 واحد 415 میلیارد تومان وام داد و مردم هم آمدند سرمایه گزاری کردند .

وی ادامه داد : برای ساخت خانه های محکم و با کیفیت با کمیته امداد و بهزیستی تفاهمنامه داریم که این خانه ها را برایشان می سازیم .

وی افزود : گل سر سبد همه فعالیت ها ما مسئله خیرین مسکن ساز هست که 627 واحد در سایت مسکن مهر ساخته شد و 201 واحدش اکنون تحویل مردم شد که انشاءالله ما بقی را هم امسال در شهریور و دهه فجر تحویل خواهیم داد .

مدیر کل بنیاد گفت : امور ماشین آلات ما با 50 دستگاه ماشین آلات سنگین جز امور ماشین آلات درجه یک بنیاد مسکن است .

در پایان این دیدار به جمعی از پرسنل بنیاد اعم از معاونین ، روسای دوایر و ادارات توسط نماینده ولی فقیه در گیلان لوح تقدیر اهداء شد .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان