Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز در آیین تحویل شناور داک «حوض شناور تعمیراتی» 2 هزار تنی به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بندرانزلی گفت: برای مقابله با جریان های ترویستی، نیاز به عزم، اجماع و اراده جهانی است و جمهوری اسلامی ایران، این مهم را در عمل، نشان و انجام داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ سردار حسین دهقان در این مراسم افزود: نیروهای مسلح و ارتش، امروز عامل تضمین امنیت در منطقه هستند.

وی خاطرنشان کرد: تاریخ، بیانگر این حقیقت است که ملت ما و پیشاپیش آن نیروهای مسلح، به هیچ عنوان قصد تجاوز و توسعه طلبی ندارند.

وزیر دفاع متذکر شد: با این حال نیروهای مسلح ما این تجربه را به دنیا منتقل کردند که هر قدرتی که بخواهد به منافع و اقتدار و صیانت کشور ما چشم طمع داشته باشد را پشیمان می کنند.

وی با اشاره به ساخت تجهیزات کارآمد دفاعی در داخل تصریح کرد: فرهنگ ایستادگی، مقاومت و مدیریت جهادی و تجهیز امکانات به دست توانمند دانشمندان و متخصصان داخلی این موقعیت را برای ما فراهم می کند.

وزیر دفاع تاکید کرد: هرجای عالم که نیروهای سلطه گر بخواهند علیه ملت ها و جریان های آزادیبخش و در منطقه ما علیه جبهه مقاومت اقدام کنند، ملت و نیروی مسلح ما در کنار آنان خواهد ایستاد.

سردار دهقان تصریح کرد: آمریکا و اسرائیل با جنگ نیابتی و به کارگیری نیروهای خشک مغز و متعصب به ایجاد آشوب و ناامنی گسترده پرداخته اند.

وی اظهار کرد : اگر تا دیروز دولت های سلطه طلب با لشگرکشی مستقیم برای تامین منافع خود و اسرائیل جعلی تلاش می کردند، امروز این عمل را بر گرده کشورهایی گذاشته اند که عنوان نوکری آنها را دارند.

وزیر دفاع متذکر شد: جریان های تکفیری و صهیونیستی علیه مسلمانان ، هویت تاریخی آنان و زیرساخت ها و توان آنان می جنگند و کشتار، غارت و تعدی، محصول حضور این نیروهای جنگی تروریستی نیابتی است.

سردار دهقان افزود: برخی کشورهای مدعی مقابله با این تروریست های تکفیری به حمایت از آنان در بعد مالی، تجهیزاتی، لجستیکی و نظامی پرداخته اند و در مقابل چشمان ناظران، شرم نمی کنند.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: همه اسناد دال بر حضور جریان های قدرت در پشتیانی از این نیروها دارد و برغم شعار حمایت از حقوق بشر، بالاترین جنایات ضد بشری را در یمن، سوریه، عراق، آفریقا و همه نقاط عالم انجام داده و یا نظاره می کنند.

وی یادآور شد: امروز قلب کشورهای اروپایی نیز در معرض حرکت های تروریستی است.

سردار دهقان تصریح کرد: روزی جمهوری اسلامی می گفت از بسیج این نیروهای تروریستی شادی نکنید و از تشویق و ترویج آنان دست بردارید که به سوی خود شما نشانه خواهند رفت، و امروز این واقعیت را خود آنها لمس می کنند.

وی افزود: با این وجود، سلطه جویان به دلیل حقد و کینه مایل به اذعان این موضوع نیستند که آنچه از حضور این تروریست ها حاصل شده، دست ساخت خود آنهاست.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تاکید کرد: کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم، اگر دنبال امنیت هستند باید با عزم و اراده علیه جریان های تکفیری تروریستی اقدام کنند.

وی تاکید کرد: نیاز به عزم و اجماع و اراده جهانی برای مقابله با جریان های ترویستی است و جمهوری اسلامی ایران، این مهم را در عمل انجام داده است.

وزیر دفاع اظهار کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به فضل الهی، بهره مند از ایمان و عناصری هستند که آنها را مقتدر و در چشم جهانیان عزیز می سازد.

وی تصریح کرد: نیروهای مسلح آماده اند در راه خدا، جان خویش را فدا کنند و در این مسیر، آنچه برای آنها مهم است، حفظ کرامت انسانی و دفاع از انسان هایی است که در معرض جنگ قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد : این نیروی ایمانی، قدرتی را در نیروهای مسلح بوجود می آورد که آنها را شکست ناپذیر می کند.

سردار دهقان متذکر شد: تجلی این نیروهای ایمانی و اتصال به نیروی لایزال الهی و توکل به خداوند متعال، عامل موفقیت ما در هر نبردی است.

وی افزود: عامل دیگر موفقیت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، بهره مندی از دانش و مهارت هایی است که آنها را از سایرین متمایز می کند.

وزیر دفاع اظهار کرد : تلاش فرماندهان مراکز آموزشی و مدیران ما در همه سطوح به تبعیت از فرامین فرمانده معظم کل قوا ، بهره مند سازی نیروها از دانش و تخصص و بهترین فضاها و بالاترین سطوح در عرصه دفاع و درگیری در مقابل صفوف متخاصم و نهراسیدن است.

سردار دهقان تاکید کرد: نیروهای مسلح ما امروز در سایه فرماندهی فقیه جامع الشرایط ، دوراندیش و با درک عمیق و تحلیل از شرایط جهانی، به عنوان مجموعه مقتدر اثرگذار که قادر است در هر شرایطی از منافع و امنیت ما دفاع کند، حضور دارند.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: صرف حضور نیروهای مسلح ایران، امیدآفرین و تضمین کننده امنیت و ثبات است و آنچه برای ما اهمیت دارد، به کارگیری استعدادها و توانمندی ها و تجهیز نیروها به ابزار و سامانه هایی است که آنان را برای دفاع تقویت می کند.

سردار دهقان افزود: سلطه گران تصور کردند در سایه تحریم، می توانند ملت و نیروهای مسلح ما را از دسترسی به ابزار و فناوری های روز دنیا محروم کنند، ولی متخصصان ما این شرایط را تبدیل به فرصت کردند و موجب شد ابزار و تجهیزات مورد نیاز خود را تولید و استفاده کنند.

وزیر دفاع اظهار کرد: اکنون ما در همه عرصه ها بهره مند از تجهیزات و فناوری های روز هستیم که ما را در عرصه درگیری در موقعیت برتر قرار می دهد.

سردار دهقان متذکر شد: ما رصد می کنیم، پیش بینی و آینده نگری می کنیم و با توجه به افق های زمانی و در بازه کوتاه، نیاز خود را در سطح امکانات و شرایط جهانی برطرف می سازیم.

وی تاکید کرد: برغم موانع، قادر به تولید و به کارگیری تجهیزات و سامانه های مورد نیاز خود هستیم و ساخت شناورهایی همچون دماوند و موج، ترجمان توانمندی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است و با خود این پیام را دارد که آنچه اراده کنیم، می توانیم به کار بگیریم و دیگران نمی توانند ما را با تحریم و تهدید باز بدارند.

وی افزود: اخیراً مسئولان آمریکایی مواضعی را اعلام کردند و این گونه بیان می کنند که از سلطه دفاعی ما ممانعت خواهند کرد، حال اینکه تاریخ 200 ساله یا بیشتر منطقه ما ، بیانگر آن است که این نیروهای فرامنطقه ای متجاوز بوده اند که منطقه را آشوبناک و ایجاد بی ثباتی کرده اند.

وزیر دفاع متذکر شد: کشورهای منطقه خود قادر به تامین امنیت هستند و نیاز به حضور بیگانگان ندارند و اگر آنها خیرخواه مردم منطقه هستند، با یک اقدام شجاعانه و عقلانی، منطقه را تخلیه کنند.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک دولت و ملت به معنای کاملا مستقل در جهت تامین تجهیزات و تداوم امنیت پایدار و اقتدار در هر شرایطی، منافع خود را تامین می کند و نیاز به درس دیگران ندارد و در عزم و اراده کشورمان، خللی بوجود نخواهد آمد.

وی افزود: از خداوند می خواهیم به نیروهای مسلح ما این توفیق را عنایت کند که با بسیج امکانات مادی و معنوی تحت زعامت فرمانده معظم کل قوا، پله های ترقی را طی کند و این توفیق را داشته باشند در جهت تقویت خود در ابعاد تجهیزاتی، تخصصی، سازمانی و تامین امنیت کشور موفق باشند.

وزیر دفاع در خصوص شناور گیلان 2000 اظهار کرد: این دستاورد ملی با بهره مندی از دانش و توان علمی و فنی داخلی و همت و تلاش جهادی مدیران و متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به دست آمده است.

سردار دهقان ضریب اتوماسیون بالای این شناور، قابلیت اعتماد بالا، استفاده از سامانه های کنترل و مونیتورینگ پیشرفته، امکانات رفاهی مناسب به منظور امکان ماندگاری و کمک رسانی تعمیراتی به شناورهای نیازمند در دریا به مدت یک ماه بدون نیاز به پشتیبانی از ساحل را از ویژگی های این شناور ذکر کرد.

وزیر دفاع افزود: ایجاد یک زیرساخت تعمیرات و نگهداری متحرک به منظور مهار سوانح دریایی و جلوگیری از غرق شدن شناورها و آسیب دیدگی آنها ، جلوگیری از آلودگی محیط زیست دریایی و ایجاد بستر همکاری در پروژه های نفت و گاز و تحقیقات و همچنین پشتیبانی از ناوگان نظامی جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر از اهداف ساخت و بهره برداری این شناور است.

سردار دهقان تصریح کرد: داک شناور دو هزار تنی گیلان با سایر محصولات مشابه کشورهای مختلف برابری کرده و با توجه به ضریب ایمنی بالای طراحی و استحکام سازه ای، توانمندی حمل و بالابری شناورها تا دو هزار تن را داراست.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد : این پروژه کاملا بومی بوده و طراحی و ساخت سازه، سامانه های تاسیساتی، دکوراسیون و جرثقیل پمپ های این شناور کاملا داخلی است.

حوض شناور تعمیراتی گیلان 2000 برای به آب اندازی و از آب گیری شناورهای دو هزار تنی ساخته شده و 110 متر طول ، 20 متر و 11 متر ارتفاع دارد.

این نخستین شناور ساخته شده از این نوع با این ظرفیت در صنایع شهید تمجیدی است.

پیش از این در صنایع دریایی شهید تمجیدی، ناوشکن دماوند و چند ناو کلاس پیکان مانند جوشن ساخته و به نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه چهارم نیروی دریایی در بندرانزلی تحویل داده شده است.

در مراسم تحویل شناور گیلان 2000 به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، دریادار سیاری فرمانده نداجا نیز حضور داشته است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان