Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : رئیس اداره شیلات رشت از تولید ماهی قزل آلا با استفاده از آب چاه خانگی به صورت الگوی استانی در این شهرستان خبر داد.

سید حسن خشت مسجدی ظهر امروز در جلسه اقتصاد مقاومتی این شهرستان با اشاره به اینکه برنامه های شیلات در راستای سیاست های توسعه ای کشور است اظهار کرد: امسال سه پروژه پرورش ماهی قزل آلا با آب چاه خانگی با ظرفیت غیر صنعتی، پرورش ماهیان زینتی آکواریومی و پرورش ماهی در محیط طبیعی را در حال اجرا داریم.

وی پرورش ماهی از یک دهم هکتار تا یک هکتار را جزو مشاغل خرد عنوان کرد و افزود: روستاهای رشت دارای زیرساخت اجرای طرح های مذکور هستند.

رئیس اداره شیلات رشت با بیان اینکه فعالیت خانواده های روستایی در گذشته متنوع بود، تصریح کرد: اکنون سازماندهی کسب و کار خرد از مشکلات است.

خشت مسجدی به ورود اداره شیلات به عنوان بخش مستقل در اجرای طرح های اشتغال خرد اشاره کرد و گفت: هماهنگی دستگاه های مربوطه به عنوان سکان دار اقتصاد مقاومتی حائز اهمیت است.

این مسئول با اشاره به اینکه طرح پرورش ماهی قزل آلا با آب چاه خانگی به صورت الگوی استانی در شهرستان رشت اجرایی می شود، بیان کرد: سازوکار از تولید تا بازار مصرف طرح مذکور در نظر گرفته شده است.

رئیس اداره شیلات رشت با تأکید بر مشارکت سازمان نظام مهندسی به عنوان متولی کارشناسان متخصص رتبه بندی شده، خاطرنشان کرد: تعداد 20 پروژه پرورش ماهی قزل آلا با چاه آب خانگی پیش بینی شده و هشت طرح اصلی است.

خشت مسجدی، پرورش ماهی قزل آلا با آب چاه خانگی را با ظرفیت دو تن اعلام کرد و یادآور شد: اجرای طرح مذکور در راستای ایجاد مشاغل خلانگی است و آب خروجی برای پرورش ماهیان گرمآبی به سد خاکی هدایت می شود.

وی با بیان اینکه آب پس از استخر پرورش ماهیان گرمآبی برای پرورش اردک استفاده می شود، اظهار کرد: آب مصرفی پس از مراحل مذکور وارد شالیزار می شود.

رئیس اداره شیلات رشت اجرای طرح ماهی قزل آلا از آب چاه را دارای الزام هایی ذکر کرد و افزود: در طرح مذکور خانواده روستائیان باید مشارکت داشته باشند و مورد علاقه تمام اعضا باشد.

خشت مسجدی با تأکید بر آموزش تمام اعضای خانواده برای پرورش ماهی قزل آلا از آب چاه خانگی، بیان کرد: مازاد محصول بر مصرف خانواده به بازار عرضه می شود.

وی هدف نخست اجرای طرح پرورش ماهی قزل آلا از آب چاه خانگی را تامین امنیت غذایی خانوار روستایی دانست و تصریح کرد: تعداد 200 نفر برای اجرای طرح مذکور پیش بینی شده و مجری آن شرکت تعاونی دهیاران است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان