Tuesday، 27 February 2024 | سه شنبه، 08 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان گفت:عملیات اجرایی اتصال خط ریلی آذربایجان به ایران عصر امروز آغاز می شود.

محمدعلی نجفی اظهار کرد:عملیات اجرایی خط ریلی آستارا- آستارا به طول 10 کیلومتر عصر امروز با حضور روسای کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان و جمعی از مقامات دو کشور آغاز می شود.

وی با بیان اینکه سند توافقنامه اتصال راه آهن جمهوری آذربایجان به ایران، مهرماه سال 94 در نشست کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در فرمانداری شهرستان آستارا امضا شد گفت:8 کیلومتر از این خط ریلی در خاک جمهوری آذربایجان با هزینه این کشور  وحدود  2 کیلومتر نیز در آستارای ایران احداث می شود.

استاندار گیلان احداث پل ریلی به طول 80 متر بر روی رودخانه مرزی آستارا چای را از مهم ترین بخش های پروژه اتصال خط آهن آذربایجان به ایران عنوان کرد و گفت:جمهوری اسلامی ایران برای ساخت خط ریلی و ایستگاه بارانداز در خاک کشورمان حدود 100 میلیارد تومان هزینه می کند.

وی با بیان اینکه بهره برداری از راه آهن آستارا،ترانزیت کالا و تجارت را در منطقه متحول می کند،خاطرنشان کرد: با امتداد این خط ریلی حمل بارهای مربوط به جمهوری آذربایجان، قفقاز و روسیه از طریق شبکه سراسری جمهوری آذربایجان وارد ایران شده و از داخل ایران در قالب حمل و نقل ترکیبی به نقاط مختلف جهان ترانزیت خواهد شد.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: همچنین این امکان مناسب بصورت متقابل برای صادر کنندگان محصولات مختلف تولیدی بویژه کشاورزی و نباتی کشورمان فراهم می شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه ساخت راه آهن قزوین به رشت در حال اتمام است وادامه آن به آستارا در دستور کار قرار دارد، افزود:  اتصال خطوط ریلی ایران به آذربایجان،خط ریلی ۵ هزار و ۲۰۰ کیلومتری هندوستان تا بندر هلسینکی در اروپای شمالی را به هم وصل می کند.

دکتر نجفی افزود:با این اتصال٬حمل بار در کریدور شمال جنوب  از ۴۵ روز به ۲۰ روز کاهش پیدا می کند و راه نیز حدود سه هزار کیلومتر کوتاه می شود بنابراین یک اتفاق بزرگ در حمل و نقل ریلی محسوب است.

نشست کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان،استاندار گیلان،رییس شرکت راه آهن جمهوری آذربایجان و مدیرعامل شرکت راه آهن ایران و جمعی از مقامات دو کشور مهرماه 94 در فرمانداری آستارا برگزار شد.

در این نشست با امضای توافقنامه ای مقرر شد تا طرف آذری، هشت کیلومتر راه آهن را تا نقطه صفر مرزی ادامه دهد و طرف ایرانی نیز در قالب این توافقنامه،تا دو کیلومتر خط راه آهن را ادامه خواهد داد تا این خط ریلی در نهایت به پایانه متصل شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان