Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : امام جمعه رشت عمل به وظیفه را پیام شهدا دانست و عنوان کرد: شهدا در وصایای خود نسبت به ولی فقیه سفارش دارند و هدف خود را حفظ اسلام در سایه ولایت معرفی می کنند.

آیت الله زین العابدین قربانی در خطبه های نماز جمعه شهر رشت که در میدان شهدای ذهاب برگزار شد، جایگاه شهدا و نقش آنان در پدید آوردن و تداوم انقلاب را مسلم و مشهود دانست و اظهار کرد: اگر شهدا نبودند، اقتدار و عزت امروز را نداشتیم.

امام جمعه رشت با بیان اینکه همه ما در مقابل ایثار و فداکاری شهدا مسئول هستیم، افزود: همه کارهای خوب در یک رتبه قرار نمی گیرند و بالاتر از هر نیکی، یک نیکی وجود دارد، اما اجر و پاداش جهاد کردن در راه خدا و به شهادت رسیدن، بالاتر از همه نیکی هاست.

نماینده ولی فقیه در گیلان حفظ جان را اولویت انسان دانست و بیان کرد: اگر جان انسان در خطر باشد، مال خود را فدای جانش می کند، اما اگر اسلام، قرآن و اعتقادات انسان که از جانش با ارزش تر است به خطر بیافتد، فدای دینش می شود. در واقع جان انسان مسلمان سپر بلای دین اسلام در مقابل دشمنان است.

وی با تصریح بر اینکه انسان های مومن و دین باور جان خود را فدای اسلام و اعتقادات می کنند، گفت: در دوران دفاع مقدس اگر ما روحیه ایثار و شهادت را در کنار رهبری حکیمانه امام راحل نداشتیم، دشمن ایران را اشغال می کرد و نعمت بزرگ اسلام و تشیع ناب محمدی(ص) را از ما می گرفت و ما را در دنیا ذلیل و حقیر می ساخت.

آیت الله قربانی با اشاره به فداکاری و گذشت خانواده های شهدا به ویژه مادران، اضافه کرد: خداوند در قرآن به تبیین جایگاه شهدا می پردازد و آن را مقام بسیار بالایی معرفی می کند و می فرماید «وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاء عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ»؛ در واقع نام شهدا همواره در جامعه زنده خواهد ماند، همانگونه که نام امام حسین(ع) زنده است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه انسان صاحب روح فانی نیست و هرگز نمی میرد، خاطرنشان کرد: تعبیر قرآن نسبت به جایگاه شهدا فراتر از حیات پس از مرگ انسان است. در واقع شهدا مهمان خداوند هستند و روح شهید پس از شهادت به وسیله فرشتگاه در جایگاه عالی نگه داشته می شود.

وی با بیان اینکه شهدا مقام شفاعت دارند، متذکر شد: شفاعت پیامبران، علما و شهدا در قیامت مقبول عندالله واقع می شود، زیرا شهدا از همه چیزشان گذشتند تا اسلام و انقلاب پیروز، رهبر سربلند و قرآن جهان گیر گردد. باید قدردان شهدا باشیم.

آیت الله قربانی عمل به وظیفه را پیام شهدا دانست و عنوان کرد: چشم شهدا امروز به عملکرد ماست که حافظ و پاسدار انقلاب و ارزش های آن باشیم. در شرایطی که تبلیغات دشمن علیه مظاهر اسلام، انقلاب و رهبری است باید به وصیت نامه های شهدا مراجعه کنیم. شهدا در وصایای خود نسبت به ولی فقیه سفارش دارند و هدف خود را حفظ اسلام در سایه ولایت معرفی می کنند.

امام جمعه رشت با اشاره به برگزاری کنگره ملی هشت هزار شهید استان گیلان، یادآور شد: شهدای مدافع حرم به ما یادآوری می کنند که دشمن اگر صدام باشد در عراق یا داعش باشد در سوریه، جان خود را فدا می کنیم تا خواهر امام حسین(ع) و مکتب امام حسین(ع) تنها نماند.

وی با گرامیداشت سالگرد شهادت علامه مطهری و روز معلم، تصریح کرد: شهیدان دارای مقام والایی هستند، اما اگر قلم معلم نبود، امروز شهدا این مقام والا را پیدا نمی کردند که همه چیز را پشت سر و اسلام و انقلاب را پیش رو بگذارند لذا عامل بزرگ هدایت نسل ها، قلم صاحبان قلم است که در راه روشنگری به کار گرفته شد.

آیت الله قربانی با بیان اینکه نوشته های شهید مطهری نسل ما را با مبانی دین آشنا کرد، ادامه داد: اگر علامه مطهری در این برهه از زمان متولد نمی شد و در حوزه های علمیه رشد پیدا نمی کرد و این کتاب های ارزنده را برای ما به ارمغان نمی گذاشت، انقلاب اسلامی ما این گونه به ثمر نمی نشست و تبلور نمی یافت و در دنیا دارای اعتبار علمی نبود.

وی امید به هدایت نسل جوان را بیش از همه متوجه آموزش و پرورش دانست و گفت: امروز ممکن است جوانان و نوجوانان پای منبر علما نیایند، اما پای درس اساتید در کلاس می نشینند لذا بر معلمان و اساتید فرض است که با الگوگیری از پیامبران، نسل امروز جامعه را با حقایق اسلامی و دینی آشنا کنند.

امام جمعه رشت روز کارگر را گرامی داشت و خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی تنها با کار کردن محقق می شود. باید به جایگاه قبلی خودمان در کشاورزی و شیلات بازگردیم و به کارخانجات نیمه تعطیل و تعطیل رونق ببخشیم. مقام معظم رهبری بر مصرف کالای داخلی تاکید فرمودند لذا اگر می خواهیم زیر بار ظلم و ستم و بی عدالتی و تحقیر غربی ها نرویم باید به تولید و مصرف اجناس و کالاهای داخلی روی بیاوریم. متاسفانه برخی از خانواده ها خرید کالای خارجی را فخر می دانند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به سرقت دو میلیاردی از دارایی های ایران با حکم دادگاه های ستم آمریکا، متذکر شد: دولت آمریکا بجای اینکه عاملین انفجار لبنان را مورد هجوم قرار دهد، ما را محکوم می کند. این در حالی است که به اذعان خودشان، عربستان سعودی در حادثه 11 سپتامبر نقش داشت، اما مورد چنین هجمه ای قرار نگرفته است.

وی از مردم رشت و رودبار خواست در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنند و یادآور شد: ملاک انتخاب مردم، عملکرد نامزدها قرار بگیرد، زیرا عملکرد نشان دهنده شخصیت افراد است. باید فردی را انتخاب کنید که عملکرد درستی داشته باشد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان